Ezt állítja egy amerikai kormányzati tisztviselő azért, mert a Huawei Mate 60 Pro rendelkezik 5G chippel, aminek nem lenne szabad léteznie, de ez még nem jelenti azt, hogy a vállalat képes nagy volumenben méretben gyártani.
- A Huawei Mate 60 Pro-ban van egy 5G chip, aminek a jelenlegi szankciók ellenére nem lenne szabad léteznie.
- Most egy kormányzati tisztviselő azt mondta, nincs bizonyíték arra, hogy a Huawei képes lenne ezt a chipet megfelelő mennyiségben gyártani.
- Néhány republikánus az Egyesült Államokban úgy véli, hogy az országnak be kellene fejeznie minden technológia exportálását a Huawei részére.
Néhány héttel ezelőtt a Huawei meglepte a világot, amikor piacra dobta az új Mate 60 Pro-t (és röviddel ezután a Mate 60 Pro Plust). Bár egy új csúcskategóriás Android telefon bejelentése nem volt meglepő, a chipkészlet belsejében található komponens az volt. Az új Kirin chipet a kínai alapú Semiconductor Manufacturing International Corp (SMIC) gyártotta. A chip támogatja az 5G-t és 7 nm-es kivitelezésű.
Minden szempontból a Huaweinek nem lett volna szabad ezt megtennie. Az úgynevezett Huawei-tilalom miatt a vállalatnak nem kellene hozzáférnie az ehhez szükséges technológiához. Ez azt jelenti, hogy a vállalat vagy jelentős áttörést ért el a chipkészlet tervezésében, vagy megszegte az Egyesült Államok által kivetett nemzetközi kereskedelmi szankciókat.
Tegnap a Reuters hírügynökség közölte, hogy az amerikai kormány szerint elképzelhető, hogy a Huawei sokat ígér. Gina Raimondo, az amerikai Kereskedelmi Miniszter szerint az amerikai kormánynak nincs "bizonyítéka arra, hogy tudna nagy mennyiségben gyártani hét nanométeres chipeket".
Más szóval, ha a Huawei valóban technológiai áttörést ért el azzal, hogy megtalálta az új és egyedi módot a 5G-képes 7 nm-es chipek gyártásához, az Egyesült Államok nem gondolja, hogy a vállalat fel van készülve arra, hogy ezeket a chipeket olyan nagy volumenben gyártsa, ami jelentős lenne.
Ebben a hónapban a Kereskedelmi Minisztérium bejelentette, hogy vizsgálja ezt az új chipet. Emellett a Fehér Ház Nemzetbiztonsági Tanácsadója, Jake Sullivan, hangsúlyozta, hogy az ország vizsgálja az ügyet.
Huawei Mate 60 Pro: szükség van további tilalmakra?
Azonban a Huawei-t és Kínát érintő ügyeket kritizáló, az ügy kezelésével kapcsolatban kritikus republikánusok gyorsan rámutattak, hogy Gina Raimondo fizikailag Kínában tartózkodott, amikor a Huawei Mate 60 Pro-t bejelentették. A republikánus képviselő, Darrell Issa szerint Raimondót "teljesen váratlanul érte" a telefon bejelentése, ami minden szempontból nem létezhetett volna.
Washingtonban sok olyan republikánus van, aki úgy véli, hogy az Egyesült Államoknak ezen hírek miatt be kellene fejeznie a technológiai exportot mind a Huawei, mind a SMIC felé.