HarmonyOS
A Huawei azt tervezi, hogy világszerte kiterjeszti natív HarmonyOS okostelefon-platformját, annak ellenére, hogy az Egyesült Államok által vezetett szankciók hatálya alá tartoznak, amelyek megfosztották a kulcsfontosságú technológiákhoz való hozzáféréstől.
A kínai technológiai vállalat 2019-ben kiadta saját telefonplatformját, ugyanabban az évben, amikor az amerikai szankciók megakadályozták, hogy a Huawei további hozzáférést kapjon a Google Android-szoftveréhez.
A közelmúltban a vállalat azt tapasztalta, hogy a Mate 60 Pro okostelefon a legkelendőbb készülék lett Kína hatalmas fogyasztói piacán, kiszorítva az olyan riválisokat, mint például az Apple iPhone-ja. Van benne egy újabb készülék, a Pura 70 is, ami nagyobb veszélyt jelenthet az Apple eladásaira az országban.
A Huawei most a nemzetközi terjeszkedést tűzte ki célul, és 2024-et a natív HarmonyOS alkalmazás-ökoszisztéma kiépítésével kívánja tölteni, beleértve a legnépszerűbb okostelefon-alkalmazások platformjára hozását. Ennek a folyamatnak része az alkalmazások HarmonyOS rendszerre történő portolása, valamint más alkalmazásfejlesztők ösztönzése a platform kódolására.
"A kínai piacon a Huawei okostelefon-felhasználók idejük 99 százalékát körülbelül 5000 alkalmazással töltik. Ezért úgy döntöttünk, hogy 2024-ben ezeket az alkalmazásokat a HarmonyOS rendszerre való portolással töltjük, hogy valóban egységesítsük az operációs rendszert és az alkalmazás-ökoszisztémát. más alkalmazásokat is át kell vinni a HarmonyOS rendszerre” – mondta Xu. A Huawei soros elnöke szerint ezek közül több mint 4000 alkalmazás átadása már folyamatban van, és a cég "kommunikál a fejlesztőkkel" a megmaradt körülbelül 1000 alkalmazásról.
"Ha ez az első 5000 Android-alkalmazás – és több ezer más alkalmazás – elkészült és fut a HarmonyOS rendszeren, valódi konkurencia lesz, a harmadik mobil operációs rendszer a világ számára" – mondta Xu. Ez a szám a jövőben akár 1 millió alkalmazást is elérhet – állította.
A Counterpoint Research szerint a HarmonyOS nagy növekedést ért el az általa hajtott 5G okostelefonok, például a Mate 60 Pro bevezetésének köszönhetően. A platform 2023 negyedik negyedévében a globális piaci részesedés 4 százalékát tette ki, Kínában pedig meghaladta a 16 százalékot, amivel a Counterpoint szerint ez a harmadik legnagyobb mobil operációs rendszer a készülékeladások alapján az Android és az iOS mögött.
Az, hogy Kínán kívül lesz-e nagy piaca a HarmonyOS-eszközöknek, vita tárgyát képezi: az Egyesült Államok és az európai kormányok ismétlődő szankciói és negatív hírverése miatt a márka mind az üzleti világban, mind a fogyasztói területeken egy hegyet hagyott hátra.
A kapcsolódó hírek szerint a hétvégén Gina Raimondo amerikai kereskedelmi miniszter úgy vélte , hogy alábecsülte a Huawei 5G okostelefon-termékek, például a Mate 60 Pro szállításában elért eredményeit, annak ellenére, hogy az Egyesült Államok szankciókat hozott a vállalat ellen. A készüléket egy 7 nm-es Arm processzor hajtja, amelyet a Huawei házon belül fejlesztett ki, és a kínai chipgyártó SMIC gyártja.
A CBS hálózat 60 Minutes programjáról szólva Raimondo visszautasította a Huawei technológiai áttörésre vonatkozó állításait, és kijelentette, hogy a képességek közötti szakadék közte és az amerikai vállalatok között azt mutatja, hogy a Fehér Ház Kínára vonatkozó exportellenőrzése működik.
Ennek köze lehet a Mate 60 Pro piacra dobásához, amely egybeesett Raimondo tavalyi kínai látogatásával, ami miatt a közösségi médiában kigúnyolták.
"Évekkel le van maradva attól, ami az Egyesült Államokban van" - mondta Raimondo a hétvégi interjúban. "Nekünk vannak a legkifinomultabb félvezetők a világon. Kínának nincs. Kínát túlszárnyaltuk."
Vajon az Egyesült Államok meddig maradhat Kína előtt, amikor Peking forrásokat pumpál az ország félvezetőiparába? A hónap elején a jelentések azt jelezték, hogy a Huawei saját chipgyártó berendezését tervezi kifejleszteni, miután korlátozták a fejlett litográfiai készlet Kínában történő értékesítését az ASML-től.