A mobiltelefonok veszélyei

2021.04.23| (X)

Nem, nem arról lesz szó ebben a cikkben, hogy az 5G kipusztítja az emberiséget, arra ott vannak a laposföld fórumok.

Sokkal inkább arra szeretnénk rávilágítani, hogy mire érdemes figyelni, ha nyugodtan szeretnénk használni hétköznapjaink nélkülözhetetlen eszközeit, a mobiltelefonokat. Hackerek és adatvédelmi szakemberek egybehangzó állítása szerint is minden biztonsági rendszer leggyengébb és egyben legsebezhetőbb pontja a felhasználó. Nincs az a biztonsági szoftver, ami megvédene minket, ha nem kellő körültekintéssel használjuk kommunikációs eszközeinket: a számítógépeket, vagy a mobiltelefonokat.

Az adathalászatnak általában az a célja, hogy jelszavainkhoz, érzékeny adatainkhoz: például bankkártyaszámunkhoz próbálnak hozzáférni illetéktelenek. Az esetek döntő többségében ez kétféleképpen történik:

  • megtévesztéssel
  • adathalász programokkal

Mit lehet tenni ellene?

Első lépésként alaposan ellenőriznünk kell azokat a weboldalakat, ahol megadjuk ezeket az adatokat. Időről-időre előfordul, hogy tömeges csalással, egy-egy ismert weboldal megjelenésének lemásolásával próbálják ezt kicsalni belőlünk. A közelmúltban például sok felhasználó SMS értesítést kapott csomagjáról és annak nyomonkövetéséről:

Ami itt árulkodó lehetett, az a link, mely mögött hiába volt egy nagy futárcég arculatát másoló weboldal, az url-nél mégis kilóg a lóláb.

A másik veszélyforrás (egyébként ebben az esetben is) az adathalász programok telepítése volt. A legjobb, ha nem bóklászunk gyanús, a böngészők által is “nem biztonságosként” jelzett weboldalakon. Ha ez mégis elkerülhetetlen, olyan oldalon semmiképp ne adjunk meg érzékeny adatot, (bankkártyaszám, e-mail cím… stb.), ami nem használ http titkosítást.

A mobiltelefonoknál a másik rizikófaktort az alkalmazások jelentik. Ha ellenőrizhető alkalmazást szeretnénk, akkor kizárólag hivatalos áruházból - Play Store, Apple Store - telepítsük őket. Ezeket tüzetesen ávizsgálták már engedlyezésük előtt, így jóval biztonságosabbak, mint a nem elellenőrzött forrásból származó appok. Ami az emberi tényező, hogy azt sem árt ellenőrizni, hogy egy-egy alkalmazás mihez kér engedélyt a felhasználóktól.

A legjobb gyakorlat az, hogy az indokolatlanul “kíváncsi” alkalmazások helyett érdemes valami alternatívát keresünk. Mégha nem is rosszindulatúak, akkor is megnehezíthetik életünket azzal, hogy pl. a folyamatos helymeghatározás miatt gyorsabban merül telefonunk.

 További friss mobiltelefonos hírek! Kattintson ide!

Ha a fentieket betartjuk, elmondhatjuk magunkról, hogy átlagos felhasználóként megtettük a minimálisan szükséges óvintézkedéseket.

Mi a helyzet, ha tudjuk, hogy kiemelt kockázatnak vagyunk kitéve munkánkból, pozíciónkból kifolyólag?

Ilyenkor már egy kicsivel többet érdemes tennünk érzékeny adataink védelméért. Ezek lehetnek extrém, vagy egészen hétköznapi megoldások. Lássunk egy példát mindkettőre!

  • A Facebook vezér Mark Zuckerberg az egyszerű megoldások híve, 2016-os az az irodai fotó, ahol látható, hogy nemes egyszerűséggel leragasztotta laptopjának kameráját:

  • A hatalmas adatvédelmi botrányt kirobbantó Edward Snowden pedig hűtőben (egyes források szerint mikróban) tartotta telefonját. És, hogy miért? Mert a gyakorlatban mindkét eszköz úgy működik, mint egy Faraday-kalitka és blokkol minden be-, és kimenő jelet a mobiltelefonoknál. Ha valakinek, akkor neki pedig szüksége volt a nyomkövetés és lehallgatás elkerülésére az CIA-t leleplező szivárogtatás után.

A két eszköz (mikró és hűtő) közül egyébként talán a mikró a jobb választás, mert nem merül a hidegtől gyorsabban a készülék akkuja, mint a hűtőben. Ám mivel maga a Faraday-kalitka működésének elve nem feltétlenül kívánja meg a konyhai nagygépek használatát, van ennél egyszerűbb megoldás is a 100%-osan biztonságos adatvédelemre.

A Defesa izolációs tok hasonló elven működik: a szövetben elrejtett sűrű szövésű fémháló blokkolja a jeleket, így egy mikróhoz (hűtőhöz, atombunkerhez) hasonlóan 100%-os adatvédelmet biztosít szükség esetén, ám sokkal praktikusabb formában.

Így ha - nem is Snowdenhez hasonlóan - kényesebb, érzékenyebb témában tárgyalnánk, vagy csak simán szeretnénk arról meggyőződni, hogy biztos nem követnek/hallgatnak le mobiltelefonunkon keresztül, akkor érdemes használni arra az időtartamra, amikor olyan információcsere zajlik, mely nem tartozik illetéktelen fülekre. A tok kizárólagos forgalmazója a Bigbiz Hungary Kft.

 

A cikkhez kapcsolódó linkek:


    Új és Használt GSM kiemelt ajánlatok


    A Google Wallet végre Samsungon is elérhető a redőnyből

    A Google Wallet végre Samsungon is elérhető a redőnyből

    2024.10.14
    | Android Authority
    Mostantól a Samsung telefonokon is hozzáadható a Google Wallet csempéje a Gyorsbeállításokhoz.
    Samsung Galaxy S24: ritka kivétel a zászlóshajók között

    Samsung Galaxy S24: ritka kivétel a zászlóshajók között

    2024.11.08
    | 9to5Google
    A Samsung Galaxy S24 egy ritka kivételként került be a világszerte eladott legnépszerűbb okostelefonok top 10-es listájára, domináltak az olcsóbb modellek.
    Kedves iPhone felhasználók: üdv 2010-ben, a Samsung már várt rátok!

    Kedves iPhone felhasználók: üdv 2010-ben, a Samsung már várt rátok!

    2024.09.17
    | SamMobile
    A cikk a SamMobile szerzője, Adnan Farooqui szubjektív véleményét tartalmazza.
    Kiszivárogtak az iPhone SE 4 specifikációi, ára és megjelenési hónapja!

    Kiszivárogtak az iPhone SE 4 specifikációi, ára és megjelenési hónapja!

    2024.10.28
    | Phone Arena
    Az Apple következő, megfizethető okostelefonja, az iPhone SE 4 várhatóan decemberben lép tömeggyártásba, és a pletykák szerint jelentős fejlesztést hoz az iPhone SE 3-hoz képest.