A rossz lehelet mindenki számára zavaró, akár szorongást is okozhat, hogy miként rejtsük el a problémát mások közelében.
A másik oldalon pedig nem kevés fejtörést okozhat, hogy hogyan jelezzük ezt, ha az adott személy láthatóan nem tud róla.
A boltok polcai nem hiába vannak tele cukorkákkal, rágógumikkal. Ezek csak ideiglenes megoldást jelenthetnek, hiszen a kellemetlen odoroknak lehet olyan oka is, amit csak szakember tud kezelni. Szerencsére ma már egy korszerű fogászat minden olyan technikai eszközzel rendelkezik, amivel rossz lehelet felszámolható.
Jellemző tünetek
A megszokottól eltérő szagoknak olyan jellegzetességei, amelyek az okokra is utalhatnak. Az teljesen természetes, hogy bizonyos ételek fogyasztásánál vagy éppen éhség, illetve szomjúság esetén változik a lehelet. Van, aki ezt is hajlamos túlaggódni, míg mások a valós problémát sem ismerik el. Egyedül egyébként nehéz is felmérni a helyzetet, ezért érdemes megkérni egy közeli rokont vagy barátot, hogy őszintén ossza meg velünk, mit tapasztal. Ez alapján pedig szakemberhez lehet fordulni, ha kell.
Az okok többféle eredetűek lehetnek: származhatnak fül-orr-gégészeti problémákból, ilyen az arcüreg- vagy mandulagyulladás. Állhatnak mögötte fogászati vagy éppen gyomorpanaszok, mint a reflux. De egyes májbetegségek is komoly szájszaggal járnak együtt, és akár vesebetegség is állhat a tünetek hátterében.
Amikor a probléma a szájban van
Étkezés után változik a száj PH-értéke, ezt a reklámokból is tudjuk: a fogak között megmaradt, bomló étel bizony kellemetlen szagot áraszthat. Vannak intenzív illatanyagokkal rendelkező élelmiszerek, amelyek szintén okozói lehetnek a rossz leheletnek. Ilyen például a hagyma. Éppen ezért érdemes étkezés után minél hamarabb fogat mosni, hogy az ételmaradékok ne okozhassanak ilyen problémákat.
A másik komoly forrást a dohánytermékek jelentik. A dohányzás és a kellemetlen lehelet kéz a kézben járnak. Nemcsak a füst miatt, hanem azért is, mert ez a rossz szokás nagy előmozdítója a fogínysorvadás kialakulásának.
A nem megfelelő szájhigiénia egyértelműen gond lehet. Ez azonban minden étkezés után fogmosással, fogselyem, illetve szájvíz használatával kiküszöbölhető.
Sok esetben a lyukas fogak betömése, illetve a fogínysorvadás kezelése megoldás lehet. Utóbbinál a fogínyben zsebek alakulhatnak ki, amik remek terepei a baktériumok elszaporodásának, ezeket csak szakember tudja kiirtani onnan.
Mit lehet tenni?
Először is szembe kell nézni a problémával és mielőbb szakemberhez felkeresni, ha a dolog hátterében egészségügyi okok sejlenek fel. Praktikus fogorvoshoz fordulni, hiszen a leggyakrabban ő a megfelelő személy a rendellenesség megszüntetésére, illetve ha mégsem, akkor át tudja irányítani az embert oda, ahová szükséges. Ebben lehet segítségünkre például a Swiss Clinic, akiknek több rendelőjük is van Budapest területén.