A Telekom a mesterséges intelligenciáról

2018.05.24| Telekom

A robotok feleslegessé teszik majd az emberi munkát, vagy egy tartalmasabb élet ígéretét hozzák?

 További friss Telefongurus hírek erre!

 

A robotika kora elkezdődött: az önálló működésű, sokszor emberformájú, az intelligencia és a tanulás képességével rendelkező gépek hamarosan a mindennapok részeivé válnak. Tőlünk függ, hogy veszélyekkel teli időszak, vagy az emberiség újabb nagy kalandja következik. Egyebek mellett erre a kérdésre keresi a választ a Telekom a Brain Bar jövőfesztivál apropóján közzétett videójával. A Brain Bar, amelynek idén is stratégiai partnere a Telekom, segít megtapasztalni a jövőt, miközben közös gondolkodásra és párbeszédre is alkalmat teremt.

A világ leghíresebb robotja lesz az idei budapesti Brain Bar egyik díszvendége. Sophia, a hongkongi Hanson Robotics alkotása Audrey Hepburn arcvonásait viseli, oldottan beszélget az emberekkel, képes szemkontaktusra, és szórakoztató vicceket mesél. Fellépett már a Tonight Show-ban, Szaúd-Arábiában pedig állampolgárságot kapott. Sophia mellett Vandával, a T-Systems digitális asszisztensével is találkozhatnak a fesztivál látogatói, aki mesterséges intelligenciájával jelenleg a Telekom ügyfélszolgálatát segíti.

Sophia valódi világsztár, de nemcsak miatta érdemes kilátogatni a Brain Barra. A robotika és a mesterséges intelligencia témakörén belül sok szó esik arról is, hogyan változtatják meg a robotok az emberi társadalmakat, milyen hatással lesznek ránk, és hogy nagy lehetőségeket, vagy inkább ismeretlen veszélyeket hoz a most induló új korszak.

Néhány éve körbejárták a világot a hadászati fejlesztéseikről ismert Boston Dynamics ijesztően kitartó katonai robotkopójáról készült felvételek – ma a gépesített négylábú alaposan megszelídített változata már az ajtót is ki tudja nyitni, sört hoz, kipakolja a mosogatógépet, jövőre pedig már a boltokban is kapni. Az amerikai állampolgárok 70 százaléka attól fél, hogy a robotok miatt túlságosan gépesített, lelketlen és embertelen környezetben lesz kénytelen élni, és ezt a mai generációk nehezen fogják megszokni. A Pew Research felmérése szerint ennél is többen (72 százalék) aggódnak amiatt, hogy a robotok elveszik a munkájukat. Ugyanakkor az eddigi tapasztalatok nem támasztják alá az elsősorban érzelmi alapú fenntartásokat. Az autóipar az egyik leginkább robotizált ágazat Európában és Magyarországon is, ám régóta a munkaerőhiány jellemzi. Az International Federation of Robotics adatai szerint 5400 ipari robot dolgozik a magyar iparban, azaz nagyjából minden kétszázadik ipari alkalmazottra jut egy robot. Az egyik magyarországi kórházban pedig gyógyszerszállító robot dolgozik, és a páciensek kifejezetten kedvelik.

A robotok egyelőre főként olyan munkákat vesznek át, amelyek túlságosan monotonok, veszélyesek vagy megterhelők az embereknek. Az Amazon és az Alibaba raktáraiban a targoncásokat és a polctöltőket is robotok váltották le. A fukusimai atomerőmű-baleset sugárszennyezett helyszínét robotok tisztítják meg, és az óceánok aljzatát is robotok kutatják olyan mélységben, ahol a nyomás nem tenné lehetővé az emberi közreműködést. Kína és Japán kórházaiban a legnagyobb precizitást kívánó műtéteket – orvosok felügyelete mellett – robotsebészek végzik, és küszöbön áll a betegápoló, időseket gondozó robotok tömeges elterjedése is. A kihívást most leginkább az ember-robot együttműködés, a kooperatív robotok kifejlesztése jelenti, amelyeknek szintén az egészségügy lehet a fő alkalmazási területük.

A robotizáció most és velünk történik – hogy kiszámíthatatlan kockázat, vagy a fejlődés izgalmas, új korszaka lesz-e belőle, az elsősorban tőlünk függ, a döntés és a felelősség a miénk. A Telekomnál abban hiszünk, hogy a felelősen használt új technológiák az ember kiteljesedését, az életminőség javulását szolgálják. Ezért vagyunk támogatói az olyan fórumoknak, mint a Brain Bar, a jövőformálók legnagyobb európai seregszemléje, ahol az élmények átélése mellett a kérdések feltevésére és a válaszok közös kimunkálására is lehetőség nyílik.

 

 

A cikkhez kapcsolódó linkek:


    Új és Használt GSM kiemelt ajánlatok


    A te telefonod megkapja a One UI 7 frissítést? Itt a kompatibilis készülékek listája

    A te telefonod megkapja a One UI 7 frissítést? Itt a kompatibilis készülékek listája

    2025.02.10
    | Android Police
    Samsung az egyik leggyorsabb gyártó a nagyobb Android-frissítések terén, és az Android 15-alapú One UI 7 sem lesz kivétel. A vállalat tervei szerint 2025 első negyedévének végére befejezi a frissítés kiadását. Azonban nem minden Samsung telefon kapja meg az új verziót.
    A Samsung hivatalosan is megerősítette a One UI 7 megjelenésének idejét

    A Samsung hivatalosan is megerősítette a One UI 7 megjelenésének idejét

    2025.03.05
    | Android Headlines
    A Samsung ma hivatalosan is megerősítette a One UI 7 frissítés megjelenési időkeretét, bár a modellenkénti konkrét dátum továbbra is hiányzik.
    Meglepetés! One UI 7 fut a nyolc éves Samsungon

    Meglepetés! One UI 7 fut a nyolc éves Samsungon

    2025.02.07
    | Android Authority
    A One UI 7 nem hivatalosan is elérhetővé a már ősi Galaxy S8 készüléken, hála a harmadik féltől származó fejlesztők munkájának, akik egyedi ROM-ot készítettek a telefonra.
    Samsung Galaxy márciusi frissítés: ezek a készülékek kapják meg

    Samsung Galaxy márciusi frissítés: ezek a készülékek kapják meg

    2025.03.25
    | 9to5Google
    Samsung, Galaxy, One UI 7, Android, biztonsági frissítés, Galaxy S25, Galaxy Z Fold, Galaxy A széria