A fogaskerék szivattyú működésével kevesen vannak tisztában. Ugyanakkor nem egy ritka szerkezet, hiszen a leggyakoribb és legkevésbé komplikált hidraulikus szivattyúról beszélünk.
Ezeket széles körben alkalmazzák a hidraulika rendszerekben.
Működésének alapja a fogaskerekek forgása. A rendszerben lévő folyadék szabályozása ezeknek köszönhetően történik.
Hogyan épül fel a fogaskerék szivattyú?
A fogaskerék szivattyú házból, fogaskerekekből, továbbá bemeneti és kimeneti nyílásokból áll. A fogaskerekek benne vannak egy zárt házban, ami a folyadékot magában tartja és irányítja.
A házban két fogaskerék van. Az úgynevezett hajtókerék a motorról kapja a meghajtást, a hajtott kereket pedig közvetetten hajtja meg a motor a hajtókerékkel. A fogaskerék hidraulika szivattyú bemeneti oldalán áramlik be a hidraulikus folyadék, a kimeneti oldalán pedig értelemszerűen távozik.
Miként működik élesben a rendszer?
A szivattyú hajtókereke forgatja a másik fogaskereket. A meghajtást a motortól, külső forrásból kapja. Amint elfordulnak a kerekek a bemeneti nyílás irányába, szétválnak a fogak az érintkezési pontoknál. Ennek következtében a bemeneti nyílásnál vákuum keletkezik. Ez adja meg a lehetőségét annak, hogy a hidraulika folyadék beáramoljon a szivattyúba.
Miközben forognak a fogaskerekek, a ház falához passzírozzák a folyadékot. A fogak közötti hézagokban egyúttal szállítják is a kimeneti nyílás irányába. Amikor a fogaskerekek összekapcsolódnak, a folyadék odakerül a kimeneti nyíláshoz.
A szorosan összeérő fogak miatt visszafelé nem tud áramolni, így hát a folyadék nyomása egyre nagyobb lesz, míg nem távozik a kimeneti oldalon. Ekkor már elég nagy a nyomás ahhoz, hogy a hidraulikus rendszer minden részébe eljusson.
Milyen előnyei és hátrányai vannak ennek a rendszernek?
Mivel a fogaskerék szivattyú felépítése szimplának nevezhető, így nagyon egyszerűen is lehet gyártani. Nincs benne sok mozgó alkatrész, így hát nem is igazán tud egykönnyen meghibásodni.
Az OMFB fogaskerék szivattyú az egyik legjobb választás azok közül, amelyek jelenleg elérhetők – akár az MPH webshopjában is. Egy közepes nyomású és áramlású rendszer esetén ez egy remek opció. Kompakt méretének köszönhetően a beépíthetősége sem bonyolult. Olyan területeken, ahol kicsi a helykínálat, de mégis nagy teljesítményű hidraulikus berendezésre van szükség, jobb választás aligha akad.
Mivel állandó térfogat-kiszorítással üzemel, így az általa szállított folyadék mennyisége függ a sebességtől. Ugyanakkor nem lehet beállítani különféle üzemmódokhoz.
Kijelenthető, hogy nem a fogaskerék szivattyú a leginnovatívabb találmány, éppen ezért nem is olyan hatásfokkal dolgozik, mint a modernebb változatok. Sajnos a zajszintje is magasabb, mint a legújabb dugattyús szivattyúké.
Minden esetben érdemes mérlegelni, hogy milyen típusú szivattyút választunk. Ahogy a fentiekből kitűnik, a fogaskerék szivattyúnak kétségkívül vannak előnyei, ugyanakkor a hátrányaival is számolni kell.