Természetesen itt elsősorban nem a fizikai veszélyekre és sérülésekre gondolunk.
Az álláskeresés művelete ma már nagyrészt online formában történik. Ez azonban korántsem olyan veszélytelen és egyszerű, mint azt elsőre gondolnánk. Elérhetőségek, e-mail-címek, jelszavak is könnyedén illetéktelen kezekbe kerülhetnek.
Kétszer gondoljuk át, hogy milyen adatokat adunk meg
Különböző platformokra is be kell regisztrálni, és akkor még nem is beszéltünk a jelentkezéshez használandó dokumentumokra. A CV Shark önéletrajz útmutatója segít eligazítani minket, hogy mi az, aminek feltétlenül szerepelnie kell ebben. Például nem annyira előnyös, sőt, inkább hátrányos, ha megadjuk a pontos lakcímünket. Ezzel a lehetőségeinket is lekorlátozzuk, valamint illetéktelen személyek is megtudhatják, hogy hol is lakunk.
Az online regisztrációk és jelentkezések alkalmával is fokozottan oda kell figyelni a jelszavakra, egyéb adatokra. Például ajánlott olyan jelszót használni, amit más platformokon nem alkalmazunk. Ezzel elkerülhetjük azt, hogy egy félresikerült jelentkezéssel az összes fiókunkhoz hozzáférhet egy harmadik személy.
Ma már több olyan oldal is elérhető, aminek segítségével ellenőrizhetjük azt, hogy hány alkalommal került ki a jelszavunk egy-egy hackelés során.
Sajnos még a legnagyobb oldalakat is olykor feltörik, így nagyon nehéz elérni a 100%-os védelmet. Ehhez mindenképpen használni kell valamilyen külső szolgáltatást, mint amilyen a Tresorit is, amivel biztonságosan tárolhatjuk a jelszavakat, de még akár fájlokat is.
Az online böngészés során számtalan veszély leselkedik ránk, amelyeket elkerülni egyszerűen lehetetlen, ezért is kell a védekezésre helyezni a hangsúlyt.
Az álláskeresés sem veszélytelen
Sokszor kisebb álláskereső platformokra is be kell regisztrálni, vagy egy cég saját weboldalán keresztül kell leadni a jelentkezésünket. Ezeket az oldalakat sokkal könnyebben lehet meghackelni, így az adott vállalat önhibáján kívül is hozzájuthatnak a hackerek a mi adatainkhoz. Elég egy e-mail-cím, és máris érkezni fognak a kéretlen üzenetek.
Egy jól megfogalmazott, “kreatív” átverő e-mail könnyen behúzhat minket a csapdába. Sokszor úgy álcázzák, hogy figyelmeztetni akarnak minket arra, hogy feltörték a fiókunkat, de egy bizonyos linkre kattintással máris megoldhatjuk a problémát. Valójában pedig csak tovább visznek minket az átverésben és további információkat húznak ki belőlünk.
Kétlépéses azonosítás, ahol csak lehetséges
A kétlépcsős azonosítás az egyik legegyszerűbb módja annak, hogy illetéktelenek ne férjenek hozzá a fiókunkhoz. Google, Facebook, minden nagyobb platformon be tudjuk ezt állítani, ahol ezentúl nem lesz elegendő a jelszó: a további azonosításhoz e-mailben vagy SMS-ben kapott kódra is szükség lesz.
Ez sem bombabiztos, de minimálisra csökkenti a kár esélyét. A legjobb, ha valamilyen védelmi szolgáltatást is használunk a mindennapokban.