Az olyan intelligens címkék, mint az Apple AirTag, nem használnak GPS-t, de nyomon tudják követni a holmiját.
Az olyan intelligens nyomkövetők, mint az Apple AirTag és a Samsung Galaxy SmartTag, azt ígérik, hogy segítenek nyomon követni poggyászát, pénztárcáját és egyéb személyes tárgyait. Valójában hasznosak lehetnek, ha hajlamos elhagyni dolgait vagy elfelejteni, hol hagyta az autókulcsokat.
Az újabb modellek távolról is tájékoztathatják a tulajdonost hollétükről, így akár egy másik városból is nyomon követheti őket. Itt van minden, amit tudnia kell az intelligens nyomkövető címkék, például az AirTags működéséről.
A legtöbb intelligens nyomkövető, köztük az Apple AirTags, nem használ GPS-t a helyzetének továbbítására. Ehelyett a Bluetooth Low Energy (BLE) funkciót használják, hogy jelezzék tartózkodási helyüket az okostelefonon. Egyes legújabb modellek Ultra-Wideband (UWB) technológiát is tartalmaznak, amely lehetővé teszi számukra, hogy néhány tíz centiméteres távolságig pozicionálást biztosítsanak.
Az olyan intelligens nyomkövetők, mint az Apple AirTag és a Tile Tag, Bluetooth Low Energy (BLE) funkciót használnak az okostelefonnal való kommunikációhoz. Érdemes megjegyezni, hogy a modern intelligens nyomkövetők Bluetooth jeleket is küldenek, amelyeket a közelben bármely okostelefon képes felvenni – nem csak a saját készülékünk.
Ezek a közeli okostelefonok rutinszerűen feltöltik a címke helyét a felhőbe, így a világ bármely pontjáról megtekintheti a térképen a legutóbbi ismert helyét. Az Apple ezt Find My hálózatnak hívja, míg a Samsungnak van egy hasonló hálózata, Galaxy Find néven.
Bár a Bluetooth elég jól működik a címke helyének közelítéséhez, nem segít szűkíteni a keresést, ha néhány méteren belül tartózkodik tőle. Emiatt néhány címke ma már Ultra-Wideband (UWB) technológiát is tartalmaz.
Dióhéjban az UWB egy rövid hatótávolságú vezeték nélküli kommunikációs protokoll, amely a meglévő szabványok, például a Wi-Fi, a Bluetooth és az NFC mellett létezik. Ezekkel a protokollokkal ellentétben azonban az UWB pontos helykövetést tesz lehetővé, néhány centiméter pontosságig. Ez lehetővé teszi, hogy telefonja szó szerint eligazítsa a címke pontos helyére, ha már az UWB hatótávolságán belül van, ahogy a fenti képen látható.
A modern zászlóshajó okostelefonok, köztük az iPhone 13, a Pixel 6 Pro és a Galaxy S22 sorozat, támogatják az UWB-t. Ami az UWB-támogatással rendelkező intelligens címkéket illeti, választania kell az Apple AirTag és a Samsung Galaxy SmartTag Plus között.
Ne aggódjon, ha okostelefonja nem tartalmaz UWB-t, vagy ha csak Bluetooth-követőt vásárolt. Gyakorlatilag az összes piacon lévő címke tartalmaz beépített hangszórót, és hangot is tud játszani. A címke hatókörén belül kell lennie, és a kísérőalkalmazást kell használnia.
Hogyan segítenek megtalálni a cuccait az AirTags, a Tile és a SmartTag?
Míg az Apple AirTags szinte bármilyen modern iPhone-nal működik, a legtöbb harmadik féltől származó nyomkövető csak akkor működik, ha a megfelelő alkalmazás telepítve van az eszközére.
Az új intelligens címke kicsomagolásakor először a rendszer arra kéri, hogy párosítsa azt a fiókjával. Ez általában olyan egyszerű, mint az okostelefonhoz közel tartani a címkét, és követni a képernyőn megjelenő utasításokat. Miután összekapcsolt egy intelligens címkét a fiókjával, nyomon kell tudni követni annak helyét a kísérő alkalmazásból. Az UWB-vel, amint azt fentebb kifejtettük, a telefon képes pontos pozíciót mutatni a címke hollétéről.
Ha nem tartózkodik Bluetooth- vagy UWB-távolságon belül egy párosított AirTag-től vagy Galaxy SmartTag-től, akkor is hozzáférhet annak utolsó ismert helyéhez, így javul az esélye, hogy megtalálja, ha forgalmas vagy lakott területen van. Ennek az az oka, hogy a címkéje mellett elhaladó idegenek okostelefonjaik automatikusan felismerik a címkét, és feltöltik annak helyét az Apple Find My és a Samsung Galaxy Find hálózatokba.