A datolyaszilva kapcsán elterjedt, hogy semmilyen kártevője sincs. Valójában azonban igenis hajlamos egy gombás betegségre, amit meglehetősen nehéz kezelni.
A legjobb tehát, ha mindent megteszünk, hogy megelőzzük a fertőzés kialakulását. A jó hír, hogy van technológia arra, hogy ezt megtegyük.
Könnyen fel lehet ismerni, ha beteg a datolyaszilva
A Csodakertész Barna Faiskola datolyaszilváira kevés veszély leselkedik, ezek közül a legveszedelmesebb a fenésedés, azaz az antraknózis. A tünetek egyaránt megjelenhetnek a leveleken és a gyümölcsökön is. A kis pontok, foltok idővel sötétebbé, akár feketévé is válhatnak. Méretük jelentősen megnőhet, és fennáll a veszélye, hogy ez átterjed más levelekre is.
Eleinte a sötét foltok a levélereken figyelhetők meg. Ahogy múlik az idő, elkezdhet foltokban barnulni a hajtás, mígnem a fertőzés átterjed az egész hajtásra. Ha nem lépünk közbe, akkor ez a gombás megbetegedés duzzadt szélekkel jelentkezhet, de nemcsak a gallyakon, hanem az ágakon és a törzsön is. Amennyiben elpusztulnak a szállítószövetek, akkor a teljes ág elhalhat.
Aki előrelátó, az megelőző lépéseket tesz
Mivel ez egy makacs gombás megbetegedés, így fontos, hogy tegyünk óvintézkedéseket, hogy datolyaszilvánk ne fertőződjön meg. Célszerű a lombkoronát úgy metszeni, hogy ne legyen túl sűrű, így ugyanis át tudja járni a levegő, és kellő mennyiségű napfényhez jut a növény minden része.
Mint a legtöbb gombás megbetegedésnek, a fenésedésnek is a párás, hűvös idő kedvez. Biokészítményekkel azonban megvédhetjük a fánkat az antraknózistól és további hasonló betegségektől is. Ha viszont felfedezzük a fertőzés tüneteit, akkor a moníliához hasonlóan el kell távolítani mielőbb a fertőzött vagy elhalt ágakat.
Ezek a készítmények hatásosak
Még virágzás idején is lehet alkalmazni a tejsavót. A spórák, valamint a további képletek kilencven százaléka elhal a kezelés következtében. Szintúgy alkalmazható virágzásban a Chitopron, amit második körben célszerű alkalmazni. Ennek a szernek az elsődleges feladata a sejtfalak megerősítése. Ha ez megtörténik, akkor sokkal nehezebb lesz a kórokozóknak bejutnia.
Virágzási időn kívül használható a Scudo és a Boroil is. Ezek kapcsán fontos megjegyezni, hogy a leveleket alapvetően csak csekély dózissal javasolt kezelni. Az idősebb levelek már kaphatnak nagyobb dózist is. Ezt a szabályt fontos betartani, máskülönben perzselődhetnek a levelek.
Ügyeljünk a datolyaszilva igényeire
A datolyaszilvát napos helyre kell ültetni, mivel fényigényes növény. A megfelelő körülményeket ízletes gyümölcsökkel hálálja meg, ráadásul olyankor teszi mindezt, amikor a kerti termések java részét már régen leszüreteltük.
Lényeges, hogy gondoskodjunk arról, hogy fiatal korában megfelelő mennyiségű vizet kapjon a datolyaszilva fa. Nem szabad azonban túlzásba esni, mivel a pangó vizet nem viseli jól. A téli fagyoktól ugyanakkor nem kell védeni, mivel a mínuszok sem tesznek benne kárt. Mivel későn, csak májusban virágzik, így tavasszal is ritkán éri fagykár.