Ez a furcsa nevű szembetegség jelentős hatással van az életünk minden pontjára, mert látászavarral jár.
A szaruhártya elvékonyodik és kúpos alakúvá válik, amelynek következtében nagymértékben romlik az életminőségünk is.
A mai modern technológiának és a kutatásoknak köszönhetően már nemcsak a diagnosztikai lehetőségek jobbak, de a kezelés tekintetében is jelentős fejlesztések vannak: az Optimum Szemészet cross-linking kezelése is kiemelt jelentőséggel bír.
A korai felismerés hatalmas előnyt jelenthet, ebben a modern diagnosztika, mint a szaruhártya topográfia, a réslámpás vizsgálat, a keratometria és az OCT is segít.
Miért fontos a korai diagnózis?
Minden szembetegségről elmondható az, hogy az idejében azonosított probléma sok esetben kezelhető. Ez pontosan így van ezzel a progresszív szembetegséggel is, a keratoconusszal, így az időben megkezdett és megfelelő kezelés lassíthatja a progressziót és stabilizálhatja a látást.
Az éjszakai vezetés során tapasztalhatjuk, hogy érzékeny a fényre a szemünk, ez pedig kockázatos lehet a forgalomban, mert a fények körül árnyékok is megjelenhetnek. A jó látási képesség pedig elengedhetetlen a biztonságos vezetéshez.
A számítógép előtti munkavégzés során is sok hátránnyal járhat ez az állapot, mert hatással van a teljesítményünkre a homályos látás. Sokkal gyakrabban fárad el a szemünk a monitor előtt, emellett pedig a sportolásra is kihat a probléma.
A modern technológia segíthet a diagnózisban
Szerencsére a technológia mellettünk áll, mert léteznek olyan modern diagnosztikai berendezések, amelyekkel a betegség idejében azonosítható. Így a megfelelő kezelés is gyorsan megkezdhető, így az életminőség is javítható.
A legfontosabb vizsgálatot – különösen a kezdeti stádiumban – a szaruhártya topográfia jelenti, amely részletesen feltérképezi a szaruhártyát. Mikrométer pontosságú 3D modell készül, amely minden görbületi eltérést és aszimmetriát képes megmutatni.
Az optikai koherencia tomográfia, amelynek a rövidített neve az OCT, ezzel ellentétben egy keresztmetszeti képet készít. Ezzel a módszerrel megállapítható a szaruhártya vastagsága és a szerkezete is. A betegség előrehaladását kiválóan nyomon lehet követni ezzel a vizsgálattal.
Mit jelent a Cross-linking kezelés?
A már említett forradalmi kezelési lehetőség a szaruhártya stabilitását képes növelni, mert új keresztkötések jöhetnek létre a kollagénrostok között. Ehhez szükség van riboflavin oldatra, amely B2-vitamint tartalmaz. Ez az oldat cseppek formájában kerül a szaruhártyára, amelyet UV-A fénnyel világítanak meg.
Az új keresztkötések növelik a szaruhártya merevségét és az ellenálló képességét is. A kezelés legnagyobb előnye, hogy ezzel a módszerrel lassítható a progresszió, vagy akár meg is állítható. Következményképpen pedig megelőzhető a további látásromlás, de akár a szaruhártya-átültetés is.
Minden szempontból fontos, hogy legalább évente menjünk el szemvizsgálatra, mert akkor tehetünk a legtöbbet a látásunkért, ha időben felismerjük a bajt.