Egy olyan lépéssel, amire senki sem számított, az Apple bejelentette, hogy az iPhone-ok végre támogatni fogják az RCS-üzenetküldést – éveken át nyomást gyakorolt rájuk a Google és az Android, és hirtelen behódoltak.
Ennek a bejelentésnek a jelentősége túlmutat az okostelefonos kommunikáción, hanem magára a társadalmi szerkezetre is kiterjed. A „kék vs zöld buborékháború” nem csak a technológiai felhasználókat foglalkoztatja, hanem a szülőket, a pszichológusokat és még a hírességeket is. De mit jelent az Ön számára az RCS-támogatás az iPhone-okon? Menjünk, és merüljünk el egy kicsit mélyebben benne.
Mi az RCS (Rich Communication Services)?
Technikailag az RCS egy kommunikációs protokoll az SMS szöveges üzenetküldő rendszer számára. Az elavult (de ennek ellenére fontos és pótolhatatlan) SMS-rendszerrel szemben az RCS-nek adatcsomagra vagy Wi-Fi-re van szüksége a működéshez. Az RCS támogatja a hosszabb szövegeket, a nagy felbontású multimédiát, az olvasási nyugtákat, a titkosítást és egyebeket.
A világ különböző részein más-más márkajelzéssel látják el, de valószínűleg találkozott már a különféle elnevezésekkel: Advanced Messaging, joyn, SMSoIP, Message+ vagy SMS+.
Az RCS eredete (és miért nem szűnik meg az SMS)
Az RCS több mint 15 éve került szóba először (a GSM Szövetséghez 2007-ben terjesztették elő), de csak 2015-ben lett tényleges létjogosultsága, amikor a Google úgy döntött, hogy jelentős befektetést hajt végre benne, és a RCS-t tervezi az SMS-üzenetprotokoll utódjaként.
Az SMS technológiát a 80-as években fejlesztették ki – az SMS a Short Message Service (Short Message Service) rövidítése, és általában sms-nek nevezik. Ezzel a módszerrel legfeljebb 160 karakter hosszúságú, csak szöveges üzeneteket küldhetünk. 1992 decemberében a Vodafone mérnöke, Neil Papworth küldött egy teszt SMS-t a „Boldog karácsonyt” felirattal a főnökének – egyesek szerint ez az első üzenet az SMS történetében. 1995-re a legtöbb szolgáltató kereskedelmi forgalomba hozta az SMS-eket.
Az SMS stabilitást és megbízhatóságot biztosít – manapság minden telefon és szolgáltató támogatja, így a Nokia 3310 tulajdonosai felvehetik a kapcsolatot azokkal, akik a zászlóshajó S sorozat legújabb Galaxy Ultráját birtokolják. Az SMS-hez nincs szükség adatcsomagra vagy Wi-Fi-re sem, mivel az SMS-ek ugyanazokon a csatornákon haladnak, mint a hanghívások. Mégis, az SMS technológia rendkívül korlátozott a szolgáltatások és – ami a legfontosabb – a biztonság tekintetében.
Az Android és az Apple továbbra is SMS-ben kommunikál egymással
Ha kíváncsi arra, hogy miért beszélünk ennyit az SMS-ről, ez azért van, mert 30 évvel később a kereskedelmi forgalomba kerülés után, amikor egy Android telefon felhasználó SMS-t küld egy iPhone-nak, az üzenet továbbra is SMS. De kár!
Ezért vannak az Androidról iPhone-ra érkező üzenetek zöld buborékokban – jelezve, hogy ez SMS, nem iMessage (az Apple üzenetküldő szolgáltatása, amely adatcsomagot vagy Wi-Fi kapcsolatot igényel, és sokkal többet kínál funkcióban, mint az SMS).
RCS vs iMessage
Az RCS támogatja a sokkal hosszabb üzeneteket, a nagy felbontású fényképeket és videókat, a szövegek olvasási nyugtáit, a gépelési jelzőket, a csoportos csevegéseket, a matricákat, a reakciókat és egyebeket.
Az RCS-nek két fő változata létezik – az RCS Universal Standard és az RCS technológia Google-verziója. A kettő kompatibilis, de a Google hozzáadott néhány extra réteget, amelyek az univerzális szabványból hiányoznak – például a végpontok közötti üzenettitkosítás.
Túlságosan ismerősnek tűnik az Apple iMessage-ével kapcsolatban, de vannak különbségek a kettő között, mivel az iMessage matricákat és memojikat, valamint az üzenetek szerkesztését vagy elküldésének visszavonását is kínálja.
Remek, így az Apple- és Android-tulajdonosok titkosítva küldhetnek üzenetet egymásnak? Nem mostanában.
Mikor érkezik az RCS az iPhone-okra?
Várhatóan az RCS-támogatás az iPhone-okon valamikor 2024-ben fog élni. Az Apple nem közölt pontos dátumot, de józan ésszel az iOS 18 megjelenésétől számítani az RCS-támogatásra.
Az RCS hatása az iPhone felhasználókra
Az ördög a részletekben rejlik, ahogy mondani szokás. A részlet itt az, hogy az Apple nem támogatja a Google szabadalmaztatott bővítését az RCS-hez, hanem csak az alapszintű RCS univerzális szabványt. Ez azt jelenti, hogy nincs E2EE (végpontok közötti titkosítás), amikor az Apple és az Android felhasználók SMS-t küldenek egymásnak. Az Apple azt állítja, hogy együttműködik a GSM Szövetséggel az alap RCS-protokoll további fejlesztése érdekében.
Az üzenetküldési élmény többi része azonban jelentősen javulni fog, amint az RCS bevezetésre kerül az iPhone-okon. Foglaljuk össze, mit kapnak az Android és az Apple felhasználók az Apple RCS-támogatásával:
- SMS küldést Wi-Fi-n és mobil adatkapcsolaton keresztül
- Olvasási nyugtákat
- Gépelési mutatókat
- Helymegosztást
- Nagy felbontású fényképek/videók küldését
Az iPhone-ról iPhone-ra történő SMS-küldés esetén semmi sem fog megváltozni az iMessage szolgáltatással az RCS elfogadása után.
Eltűnnek végre a zöld buborékok?
Nem. Az Apple kijelentette, hogy az RCS-támogatás bevezetésével továbbra is megmaradnak azok a zöld buborékok, amelyeket az iPhone-felhasználók SMS-/MMS-üzenetek érkezésekor kapnak. Egyesek remélik, hogy az Apple legalább egy másik árnyalatot választ zöld az SMS/MMS és az RCS megkülönböztetéséhez.