Ami sokak számára teljesen váratlan hír lesz, de az Apple Watch pántja a baktériumok táptalaja.
Az Advances in Infectious Diseases folyóiratban megjelent új kutatás mélyebben foglalkozik a kérdéssel, és összefüggést talált bizonyos típusú Apple Watch-szíjak és a baktériumok magasabb szintje között.
A tanulmányt, ahogyan azt a New York Post kiszúrta, a Florida Atlantic University kutatócsoportja készítette. A vizsgálat az Apple Watch és más viselhető eszközökhöz készült, gumiból, szövetből, bőrből, műanyagból, aranyból és ezüstből készült szíjaik tesztjéből állt. A cél az volt, hogy megtalálják az összefüggést "a csuklópánt anyaga és a baktériumok felszaporodása között".
A tanulmány rögtön az elején megállapította, hogy a szíjak 95%-a "valamilyen veszélyes baktériummal volt szennyezett". A leggyakoribb baktériumtípus, amelyet az Apple Watch pántok vonzanak, a Staphylococcus spp, amely staphylococcus fertőzéseket okozhat, és a szíjak 85%-án találták meg. A kutatók azonban rámutatnak, hogy ez "nem volt váratlan".
Amit a kutatók sokkal figyelemreméltóbbnak találtak, az a pseudomonas aeruginosa 30%-os előfordulása volt, egy olyan baktériumtípusé, amely a CDC szerint tüdőgyulladást, vérfertőzést és egyebeket okozhat. A kutatók arra is rámutattak, hogy a vizsgált viselhető eszközök 60%-a E. coli baktériumot tartalmazott.
A vizsgálatban talált baktériumok a Staphylococcus és a Pseudomonas nemzetségek gyakori bőrlakói, valamint az Escherichia nemzetségek bélbaktériumai, konkrétan az E. coli. A Staphylococcus spp a karpántok 85 százalékán volt jelen; a kutatók a karszalagok 30 százalékán Pseudomonas spp-t találtak; a karszalagok 60 százalékán pedig E. coli baktériumokat találtak, amelyek leggyakrabban széklet-szájüregi átvitellel kezdik a fertőzést.
Az edzőterembe járóknál mutatták ki a legmagasabb staphylococcusszámot, ami hangsúlyozza a csuklópántok fertőtlenítésének szükségességét az edzőteremben vagy otthon végzett tevékenység után.
A Staphylococcus aureus az emberi bőrön, az orrban, a hónaljban, az ágyékban vagy más területeken található baktériumtípus, amely számos klinikai betegséget okoz. A Pseudomonas spp. a környezetben általánosan elterjedt, műtét után fertőzést okozhat a vérben, a tüdőben (tüdőgyulladás) vagy a test más részein. Az enterobaktériumok a baktériumok nagy családját alkotják, köztük számos ismertebb kórokozót, mint például az E. coli és a Salmonella.
Nem meglepő, hogy a vizsgálatban azok a résztvevők, akik edzés közben viselik az Apple Watch-ot vagy más készüléket, a baktériumok kiemelkedően magas szintjét mutatták ki.
“Én már nem használok Apple órát, de egy Garmin Venu 2-t használok csak edzéshez, és hetente mosom a karpántokat. Leveszem őket az óráról, bedobom őket egy forró, szappanos tál vízbe, és alaposan megsikálom őket fogkefével. Ezt (körülbelül) 2 hetente teszem. Amikor Apple Watch-om volt, akkor szövetszíjat használtam, és azt hetente egyszer kimostam. Ez sokkal gyorsabban lett koszosabb, mint bármely más anyag.”
A pántok anyagát tekintve a kutatók szerint a szövet, a gumi és a műanyag pántokon volt a legmagasabb a baktériumszám, majd a bőr következett. A fémpántokról kiderült, hogy nagyon kevés baktériumot hordoznak, ami valószínűleg annak köszönhető, hogy ezeket nem gyakran viselik edzés közben.
A tanulmány azzal zárul, hogy ezek a számok rávilágítanak arra, mennyire fontos, hogy az Apple Watch és más viselhető eszközök felhasználói rendszeresen fertőtlenítsék a szalagjaikat. "A csuklópántokon talált baktériumok mennyisége és taxonómiája azt mutatja, hogy szükség van ezeknek a felületeknek a rendszeres fertőtlenítésére" - mondta Nwadiuto Esiobu kutató.
Mikor tisztította meg utoljára alaposan az Apple Watch szíjait? Az Apple egy támogatói dokumentumot szentelt annak, hogy elmagyarázza a legjobb gyakorlatokat a különböző típusú Apple Watch-szíjak fertőtlenítésére.