hitel
Mit tehetünk emelkedő kamatkörnyezetben és magas infláció mellett? Bár meglepőnek tűnhet, kölcsönt is érdemes lehet felvenni, de azért csak óvatosan!
A híradókban, a hírportálokon és az újságokban naponta jelennek meg hírek arról, hogy nőnek a hitelkamatok, nő a jegybanki alapkamat és az infláció is egyre nagyobb méreteket ölt. De mit jelent ez a mindennapi életünkben? Megéri most egyáltalán mobiltelefont vásárolni? Ha pedig mindenképpen szükségünk van rá, akkor hogyan fizessük ki? Erre keressük most a választ.
Most vásároljunk, vagy várjunk?
A KSH júniusban a tartós fogyasztási cikkeknél 12,4%-os inflációt mért az előző évhez képest, májusról júniusra pedig 1,4%-kal nőttek az árak. Ez az a fogyasztási csoport, amelyben a leggyorsabban nőnek az árak, arra pedig nem számíthatunk, hogy ez a tendencia egyhamar megváltozik. Tartós áremelkedésre érdemes számítanunk.
A fizetésünk tehát hónapról hónapra egy kicsit kevesebbet ér, és ilyenkor aki teheti, elhalasztja a nem létfontosságú kiadásait. Magyarul jobban tesszük, ha a rezsiszámláinkra és élelmiszerre költjük a bérünket, és nem drága eszközöket vásárolunk, amelyekre nincs feltétlenül szükségünk.
Spórolni persze mindig jó ötlet, de mi a helyzet, ha tényleg szükségünk van egy új készülékre? Vagy azért, mert kell a munkánkhoz, vagy azért, mert tönkrement a régi és nem halogathatjuk tovább a cserét.
Ilyenkor érdemes meggondolni, hogy hogyan finanszírozzunk meg egy drága telefont vagy kiegészítőt. A csúcsmodellek ára igencsak húzós lehet. Az iPhone 13 Pro és a Samsung Galaxy S22 Ultra is 400 000 forint felett vannak, ráadásul a kiegészítőik sem olcsók. Az Apple Airpods 50 000 forint körül elérhető, a Samsung Galaxy Buds ára pedig 30 000 forintnál kezdődik, és a legújabb modell is vaskos áron érkezik. Ha pedig biztosítást is kötnénk a készülékünkre, akkor további költségekkel kell számolnunk.
Esetleg telefont vennénk a gyermekeinknek, akiket már elég idősnek ítélünk ahhoz, hogy saját készülékük legyen. Kellhetnek a „kütyük” az iskolában is, haladóbb intézmények már online elvégzendő feladatokat is adhatnak a diákoknak.
Persze nem kell a legmodernebb technikára lőnünk, de ha olcsóbb készülékeket választunk, akkor is komoly kiadással számolhatunk.
Érdemes kölcsönt felvenni telefonra a jelen helyzetben?
Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu alapítója és szakértője óvatosságra int. Arra hívja fel a figyelmet, hogy kölcsönt csak akkor vegyünk fel, ha úgy gondoljuk, hogy a törlesztőrészleteket a futamidő végéig ki tudjuk gazdálkodni, azzal együtt is, hogy az energiaárak és a benzinár emelkedésével kell számolnunk, illetve az infláció is magas.
Ugyanakkor, ha mindenképpen szükségünk van a készülékre, akkor érdemes hitelkalkulátor segítségével megnézni, hogy a bankoknak milyen akciós ajánlatai vannak. Bár a személyi kölcsönök kamatát is fokozatosan emelik a bankok, a kölcsönök drágulásának mértéke nem feltétlenül áll arányban az infláció mértékével.
A személyi kölcsön előnye, hogy a kamata, illetve a havi törlesztője a futamidő végégig fix, így ha az infláció el is megy mellettünk, mi akkor is a kölcsön felvételekor kapott kamattal törlesztünk.
Milyen kölcsönt válasszunk?
Ez azt jelenti, hogy ha az infláció növekedésére számítunk, akkor nem érdemes elhalasztani a vásárlást és várni. 1 millió forint személyi kölcsön kamata (3 évre, 350 000 forintos nettó jövedelem mellett) jelenleg 10%-tól indul. Ennek a havi törlesztője 32 000 forint körül van. Még a valamivel drágább hitellel is jól járunk, ha ma vesszük fel és az infláció tovább nő.
Ha magasabb összegű kölcsönben gondolkodunk kicsit hosszabb futamidőre, akkor jelenleg több 11% körüli ajánlattal is találkozunk. 3 millió forintot 5 évre 64 000 forintos törlesztőrészelet mellett, 5 millió forintot 7 évre 83 000 forintos törlesztő mellett kapunk.
Figyeljünk a személyi kölcsön feltételeire!
A kamat mellett figyeljünk a THM-re (Teljes Hiteldíj Mutatóra) is, mert ez tartalmazza a hitelfelvétellel együtt járó költségeket is. A személyi kölcsönnél kevés ilyennel kell számolnunk, legtöbbször csak folyósítási díjat számít fel a bank, illetve magasabb hitelösszegnél felmerülhet a közokiratba foglalás díja is.
A bankok rendszerint jobb ajánlatot adnak, ha vállaljuk, hogy náluk számlát nyitunk, és oda havonta meghatározott összegű utalást teljesítünk. Így valóban kaphatunk kamatkedvezményeket, de figyeljünk arra, hogy a számlavezetés díját és a számla használatával járó egyéb költségeket utána fizetnünk kell, és ugyanez a helyzet akkor is, ha törlesztési biztosítást kötünk. Ugyan a kölcsön biztonságosabb lesz, de a biztosításnak díja van.
A hitelkalkulátor által listázott találatokat a THM és a kamat szerint is sorba rakhatjuk, az alapbeállítás a THM szerinti, ezzel több információt kapunk az adott kölcsönről. Az egyes bankok ajánlatainál a részletekre kattintva megtudhatjuk a kölcsön részletes feltételeit, például, hogy kell-e az adott ajánlathoz számlát nyitnunk, vagy mekkora az elvárt jövedelem.
Mindenképpen fontos, hogy bár a jelenlegi helyzetben jól járhatunk egy kedvező személyi kölcsönnel, körültekintően válasszunk. Ne feledjük, hogy a kölcsönnel pár évre biztosan lekötjük magunkat. Próbáljuk a hitelkalkulátort minél pontosabban testre szabni, így biztos döntést hozhatunk.