A szegedi Szent-Györgyi Albert Agorában lévő múzeum 2021. május 15-től végre újra látogatható.
Az érdeklődők a vadonatúj, Telefónia 1890-1980 című kiállítást is megtekinthetik a helyszínen, amely a hazai telefonszolgáltatás fejlődését mutatja be a kezdetektől egészen a nyolcvanas évekig – amikor egy otthoni vezetékes vonal komoly státuszszimbólumnak számított.
A Neumann Társaság informatikatörténeti tárlatának csapata a járványhelyzet alatti kényszerű zárvatartás alatt állította össze a hazai távközlés történetét feldolgozó – laikusoknak és szakértőknek egyaránt számos érdekességet kínáló – tárlatot. A Telefónia 1890-1980 kiállítás 2021. május 15-től látogatható a szegedi Szent-Györgyi Albert Agorában, védettségi igazolvány felmutatásával (kiskorúak esetében kísérő lehet a védettségi igazolvánnyal rendelkező szülő, pedagógus, szakkörvezető, csoportvezető).
A Telefónia 1890-1980 kiállítás másik aktualitását az adja, hogy 1968 óta május 17-én a nemzetközi Távközlési Világnapot ünnepelhetjük, arról megemlékezve, hogy 1865. május 17-én Párizsban húsz ország képviselői aláírták a Nemzetközi Távközlési Egyesület létrehozásáról szóló alapító okmányt.
A távközlés a számítógéphálózatok alapja, mindennapi életünk nélkülözhetetlen része – az összeköttetés jelentősége az elmúlt több mint egy évben a korábbinál is erőteljesebben nyilvánult meg. Fejlődésében a magyar feltalálók kiemelkedő szerepet játszottak. A tárlaton mindez kézzelfogható közelségbe kerül: a tárgyak egy részét a látogatók működés közben is szemügyre vehetik és kipróbálhatják. A kiállított darabokat egyébként több múzeumból, magángyűjteményből válogatták össze a szervezők.
Puskás Ferenc 1879 júliusában, a budapesti Gyöngytyúk (ma Gyulai Pál) utca 17. szám alatt mutatta be először a telefont, amely emeleti lakása és a földszint között biztosított összeköttetést. Később szintén ő helyezte üzembe hazánkban az első telefonközpontot, mely 1881. május 1-jén nyílt meg Budapesten, a Fürdő utca 10. számú ház III. emeletén (ma V., József Attila utca 14.), 50 előfizetővel, akik éves előfizetői díjként 180 forintot fizettek a telefon használatáért.
Az új kiállításon a fejlődés további, kevésbé ismert hazai reprezentánsai is bemutatásra kerülnek:
- a Kiss-féle kékíró távírógép (1889)
- a CB 35 „kurblis” telefonkészülék (1937)
- egy 50 vonalas, kézi kezelésű telefonközpont (1950)
- egy ARK-511 crossbar telefonközpont (1970-es évek)
- az ER 256 első hazai tároltprogram-vezérlésű központ (1989)
A kiállítás a Neumann János Számítógép-tudományi Társaság és a Szent-Györgyi Albert Agora szervezésében valósult meg.
A megnyitót követően a tárlat a Szent-Györgyi Albert Agora (6722 Szeged, Kálvária sugárút 23.) nyitvatartási idejében látogatható. A látogatóknak a Informatika Történeti Kiállítás szakképzett múzeumpedagógusai segítenek a berendezések bemutatásában, működtetésében.
A kiállítás izgalmas program általános és középiskolai diákcsoportoknak is, akár szünidei elfoglaltságként is – számukra játékos vetélkedőkkel is készülnek a tárlat működtetői.