Apple
,iPadOS
,EU szabályozás
,digitális piac
,DMA
,alternatív alkalmazásboltok
,harmadik fél kiegészítők
,technológiai hírek
Az Európai Unió új szabályai arra kényszeríthetik az Apple-t, hogy alapvetően átalakítsa az iPadOS rendszerét, amely komoly változásokat hozhat a felhasználók és a vállalat számára egyaránt.
Az Európai Unió digitális piacokról szóló törvénye (DMA) máris jelentős hatással van az iparági óriásokra, köztük az Apple-re. Az EU-bizottság legutóbbi bejelentése szerint az iPadOS, az Apple iPad táblagépeinek operációs rendszere, most hivatalos vizsgálat tárgyát képezi, hogy megfelel-e a DMA előírásainak. A döntés, hogy az iPad áprilisban „kapuőr platformnak” minősült, alapvetően átalakította a helyzetet, hiszen ezzel az Apple-t új kötelezettségek teljesítésére kötelezték.
A digitális piacokról szóló törvény célja, hogy megteremtse a tisztességes versenyt a digitális ökoszisztémákban. Az iPadOS esetében az új követelmények között szerepel az, hogy az európai régióban lehetővé kell tennie az alapértelmezett webböngésző kiválasztását, alternatív alkalmazásboltokat kell támogatnia, és biztosítania kell az együttműködést különböző, harmadik féltől származó kiegészítőkkel, például fejhallgatókkal és intelligens tollakkal.
Az Apple, amely híres az integrált, zárt ökoszisztémájáról, eddig vegyes reakciókkal fogadta a DMA előírásait. Az iPadOS 18 frissítése például már tartalmaz olyan módosításokat, amelyek lehetővé teszik az EU-ban élő felhasználók számára harmadik fél alkalmazásboltjainak elérését, valamint az alternatív webböngészők alapértelmezettként való beállítását. Az Epic Games például már most is aktívan kihasználja ezeket a lehetőségeket az iPhone és iPad platformokon, a népszerű Fortnite és az Epic Games Store révén.
Egy terület azonban továbbra is kérdéses: a harmadik féltől származó kiegészítők támogatása. Az Apple AirPods és az Apple Pencil olyan szoros integrációt kínál, amelyhez a versenytársak nehezen mérhetők. Bár technikailag a nem Apple-gyártmányú fejhallgatók és stylusok is használhatók az iPaddel, ezek gyakran nem tudják ugyanazt a szintű funkcionalitást és zökkenőmentes élményt nyújtani, mint az Apple saját termékei. Az EU várhatóan jövő év elején dönt arról, hogy az Apple jelenlegi támogatása elegendő-e, vagy szükség lesz további változtatásokra.
Ha az Apple nem felel meg a követelményeknek, komoly következményekkel, akár jelentős pénzbírságokkal is szembesülhet. Ez a helyzet új szintre emelheti az Apple és az EU közötti viszonyt, és megkérdőjelezheti a technológiai óriás jelenlegi üzleti modelljét. A DMA végrehajtásával az EU egyértelmű üzenetet küld: a verseny és az innováció támogatása érdekében a kapuőr platformoknak alkalmazkodniuk kell a piac szigorú szabályaihoz.