
Az otthonteremtés egyik legizgalmasabb része a tervezést követő megvalósítás, amikor a rajzok és elképzelések kézzelfogható formát öltenek.
A pontosan elkészített tervvel a hibalehetőségek is kisebbek, de az építkezés így is tartogathat váratlan helyzeteket ebben a fázisban.
Szerencsére a Plan-Épszer Kft. szerkezetépítés területén is a segítségére lehet az építtetőnek, de hogy minden a tervek szerint haladjon, érdemes alaposan megismerni a folyamatokat.
A földmunkák és a terület előkészítése
A házépítés első lépése a tereprendezés. A munkaterületet szabaddá kell tenni, ami sokszor a növényzet irtását is magában foglalja. Érdemes azonban minden fát megőrizni, amely nem akadályozza a munkát, mert hosszú évekbe kerül, mire egy frissen ültetett csemete felnő.
A következő lépés a közművek kiépítése vagy meglétének ellenőrzése. Ha ez megvan, gondoskodni kell a megfelelő anyagraktározásról. Vannak építőanyagok, melyek kiszállítása hosszadalmas, ezért érdemes előre tervezni. Az érzékeny anyagokat, mint például cementet vagy hőszigetelő lapokat időjárásvédett helyen kell tárolni.
Erős alapok – A stabil szerkezet megléte
Egy épület tartósságára leginkább az alapozás minősége van hatással. A megfelelő mélységű és szerkezetű alappal kivédhetjük a talajmozgásokat, megóvva a házat a repedésektől. Ehhez szükség van egyenletesen kiemelt munkagödörre, betonacélra, kavicsra és a megfelelő minőségű betonra.
Az építés előtt érdemes egy statikussal konzultálni, hogy az alap az adott talajtípushoz legyen készítve. Ha a modern technológiákat is bevetnénk, akár lézerszkennerrel is ellenőrizhetjük a talaj szerkezetét, kiszűrve így a földben meghúzódó üregeket, lazább rétegeket.
További friss Telefongurus hírek erre!
Vízszigetelés – Az épület védőpajzsa
Ennek a zárórétegnek a kialakítása az egyik legkritikusabb pont az építkezésben. Ha ezt elrontjuk, a ház falai felvizesedhetnek, otthont adva a penésznek.
A szigetelőanyagok között találhatunk bitumenes és műanyag alapú megoldásokat is, de nem maga az anyagválasztás a legfontosabb, hanem a kivitelezés precizitása. A fogadószerkezetnek tökéletesen síknak és tisztának kell lennie, a rétegek elhelyezése pedig hibátlan kell legyen. Ha biztosra akarunk menni, hőkamerás vizsgálatokkal ellenőrizhetjük a szigetelés egyenletességét.
Falazás és födémek
A falazási munkálatok akkor kezdődhetnek, ha az alapok és az aljzatbeton elkészült. A hagyományos habarcs mellett egyre elterjedtebbek a korszerű a PUR-alapú ragasztók, amelyekkel nagyobb hőszigetelő képesség érhető el.
A födémek és a tető kiépítése az utolsó lépés a szerkezetépítés folyamatában. Bár sokan egy kalap alá veszik őket, valójában külön szerkezeti elemekről van szó. A födém elkészítéséhez zsaluzatra, vasszerkezetre és betonra, míg a tetőszerkezet építéséhez viszonylag kevés speciális eszközre van szükség.
Mint látható, a szerkezetépítés egy több lépésből álló folyamat, mely előzetes tervezést, szakértelmet és összehangolt szervezést igényel.