Huawei_MediaPad_T1

A Telefonguru osztályzata
(1-5) osztályzatosztályzatosztályzatosztályzatosztályzat


Szavazás
Külső: 7.91

Tudás: 7.74

Minőség: 7.88

Értékelés: 7.85 | Szavazatok: 69

Szavazzon Ön is!

Nálunk járt a kínai gyártó Huawei MediaPad T1 modellje, 8 colos kijelzővel és 4G-vel. A cég az elmúlt években igencsak megerősítette vonalait az öreg kontinensen, elég csak belegondolni, milyen jó kis telefonokat dobtak már piacra az utóbbi pár évben is, mint szolgáltatós – meg kell jegyezni, kizárólag rendkívül olcsó és buta – készülékek, majd saját név alatt is folytatták a hódítást. Szerencsére sokan túl tudták tenni magukat az akkor még furcsán csengő néven, így felfutott a Huawei. A gyártótól elérhető készülékek itthon jellemzően nem a legcsúcsabb mobilok, ám a tudáshoz mérik a megfelelő árat. De hogy el is kezdjük a tesztet, érdemes tudni, hogy az első MediaPad tablet már három éve, hogy megjelent.

A tesztkészülék a Huawei-től érkezett hozzánk gyári dobozában, amely a tableten kívül mindössze egyetlen kábelt és egy töltőfejet rejtett. Mind a tartozékok, mind a táblagép igazán minőségi kivitel, a mínusz egy fokos (motoros futár hozta) hátlap okozta elegancia elsőosztályú. A MediaPad T1 8 colos kijelzővel rendelkezik, amely egy átlagos igényekkel rendelkező, ám táblagépek iránt érdeklődő felhasználó számára elsőként tökéletes, a komolyabb igényűek általában később tíz colra váltanak a jobb használhatóság miatt. Ez azonban nem jelenti azt, hogy a T1 ne lenne megfelelő, sokkal jobb mint az igencsak kompromisszumokra ítélő 7 col képátló. 210.6 mm magas, 127.7 mm széles és 7.9 mm vékony, a maga 360 grammos tömegével mondjuk nem éppen könnyű darab. Ami szuper, az az előbb említett fém hátlap, ám ez ne tévesszen meg senkit, nem unibody burkolat, így a váz és a keret is műanyag, ám nem lehet érezni a költségcsökkentés izzadtság-szagát. Igaz, így az alumínium hátlap tényleg csak hatásvadászatra jó, mivel nem leszedhető, így az akkumulátor sem cserélhető házilag később (legalábbis garanciát megtartva).

A 8 colhoz 1280×800 pixel felbontás jár, mindez IPS alapokon, amely a valóságban is igen magas fényerőt és jó betekintési szögekkel rendelkezik. A megjelenítő felett található a hangszóró, az értesítési LED és a közelség-, valamint a fényszenzorok. Ahogy már említettük, a ház nem unibody, a váz műanyag, a hátlap készült egyedül alumíniumból. A telefon tetejére került a zajszűrő mikrofon, jobb oldalon a hangerőgombok, a képernyőzáró/bekapcsoló gomb foglalnak helyet, ezek alatt rejtőznek kis fedél alatt a microSD és a microSIM helyei. A zenehallgatáshoz a 3.5 mm-es jack felül található. Ahogy azt a SIM kártya jelenlétéből tudni lehet, a MediaPad T1-gyel lehet telefonálni, ezt azonban érdemes Bluetooth vagy vezetékes headsettel megoldani, mert igencsak vicces lehet a fejnél tartott 8 colos kütyüvel igenezni anyunak az utcán, hogy viszünk haza kenyeret.

A burkolat alatt a 64 bites, négymagos, 1.2 gigahertzes Qualcomm Snapdragon 410 dolgozik 1 gigabájt RAM társaságában. Meglepő ez az összeállítás, mivel a gyártó alapvetően abszolút mértékben a saját maga által fejlesztett chipsetet, a HiSilicont preferálja. A másik furcsaság a 64 bit jelenléte, hiszen egyelőre csak Android 4.4.4 található a MediaPad T1-en, amely nem tudja kihasználni ennek minden lehetőségét, valamint igencsak szűkös az 1 gigabájt RAM hozzá, legalább 2-t igényelne. Grafikus gyorsítóból Adreno 306 áll rendelkezésre, a belső tárhely 16 gigabájt, ebből mintegy 11-gyel lehet szabadon gazdálkodni. A tablet támogatja a 4G hálózatokat, azonban ha valaki valamelyik gyengébb változatot venné meg (csak Wi-Fi-s vagy Wi-Fi+3G), azokhoz csak Snapdragon 200 CPU és Adreno 302 GPU jár. Ezek és az árak ismeretében kétségtelen, hogy csak ezt fogja megvásárolni mindenki. Maga a MediaPad T1 alapvetően abszolút gyors még a kevéske RAM ellenére is, gyors a menü, az effektek. Ahol akadás található, az a több megnyitott böngészőoldal közötti váltásoknál érezhető, valamint ha combosabb játékkal játszunk.

Az említett rendszer feltehetően frissíthető lesz később Android 5.0 Lollipopra, és ha a reményeink beválnak, akkor akár az Emotion UI 2.3 is megújulhat, hiszen a Huawei gőzerővel dolgozik az EMO 3.0-n. Maga a launcher ugyanaz, mint aminek a telefonos változatát láthattuk már a Huawei Ascend P6-on és P7-en is (TESZTEK), külön alkalmazáslista nincs, minden a főképernyőre kerül, viszont mivel mappázható és elnevezhetők a csoportok, így pillanatok alatt rendkívül átláthatóvá varázsolható a készülék mindenki egyéni ízlésére szabva. Meglepett, hogy egy tableten ennyi plusz található, nem vártam tőle eredetileg túl sok mindent, ám abszolút pozitívan csalódtam benne. A Huawei ugyanis nem hagyta ki az olyan ziccereket mint a témázhatóság vagy a Tabletkezelő app, amely egy olyan komplex program, mely lehetőséget biztosít többek között a gyors RAM és tárhely felszabadításra.

Ez utóbbi a felesleges fájlok törlését teszi lehetővé, de beállítható ugyanitt a zaklatásszűrő SMS-re és hívásra egyaránt, kérhető többféle energiatakarékos mód, van Ne zavarj funkció, és komplett biztonsági mentés is kérhető. Amit pedig már a P6-ban is imádtunk, az az apponkénti beállítási lehetőség, hogy mely alkalmazásokról kérünk értesítés és hogy melyek használhatnak csak mobilnetet vagy csak Wi-Fi hálózatot. Így gyárilag olyan alkalmazást kapnak a felhasználók, amelyet más gyártóknál külön kellene letölteni vagy csak rootolás után érhetők el. A gyárilag előre telepített appok között megtaláljuk még a WPS Kingsoft Office program teljes verzióját is.

A gyári zenelejátszó is már ismerős lehet, a program képes a számokat hangulat szerint rendszerezni, készíthetők lejátszási listák és nemcsak mp3, de flac vagy wav formátumok felismerésére is képes, ami jó hír a veszteségmentességet kedvelők számára. Más kérdés, hogy mivel headset nem volt a csomagban, így sajátot kell vadászni, de még fájóbb az FM-rádió hiánya. Ami a videók lejátszását illeti, a MediaPad T1 támogatja az MP4 és DivX formátumot, az 1080p felbontást, gond nélkül lekezeli a feliratokat.

Fotózásra a hátlapon található öt megapixeles szenzorral ellátott kamera használható. Ez autofókuszos, ám vaku nem jár hozzá, így sötétben a tablet helyből kizárható a fotómasinák közül. A Huawei igen sok beállítási lehetőséget biztosít a szoftveren belül, így adott a lehetőség panoráma módra, intelligens fotók készítésére, szépítésre, HDR-re, tíz másodperces hangjegyzet is készíthető a fotókhoz vagy akár megadott szóra is elkészülhetnek a fotók. Jópofa a vízjelezés is, több matricából választható ki a nekünk tetsző vízjel. Sajnos azonban hiába a beállítások tárháza, az elkészült képek jobb esetben is közepesek lesznek csak, elmosódott élek jellemzik az elkészült fotókat. Az előlapi kamera 2 megapixeles szelfik készítésére ad lehetőséget, míg a hátlapival 720p felbontású videók rögzíthetők.

Adatkommunikáció terén ahogy már említettük, LTE adott mint leggyorsabb net elérhetőség, ám persze a készülék támogatja az EDGE és a HSPA-t is, ahogy a Wi-Fi 802.11 a/b/g/n is elérhető. Adott még Wi-Fi hotspot, Bluetooth 4.0, valamint microUSB 2.0, amely támogatja az OTG-t, sajnálatos módon azonban NFC nincs. A T1 akkumulátora igen combos, 4800 mAh kapacitású, használattól függően 1-3 napig is elmegy, a tesztben látható öt nap alatt e-book olvasásra használtam kizárólag, napi pár órát. A méretes akkumulátor miatt a töltés sem egy óra, egyébként sincsen benne gyorstöltést támogató funkció, így a 2A-s töltővel 3-4 óra között tölthető fel az erőforrás nulláról.

Összességében a Huawei MediaPad T1 egy igencsak szerethető táblagép, az összeszerelés és anyagminőség nem hagy maga után kívánnivalót, főleg árkategóriájában. Negatívumként tudjuk felsorolni az FM-rádió hiányát, a gyenge kamerát, valamint az 1 gigabájt RAM-ot, pozitívum pedig az LTE-támogatás (a megfelelő változatban persze), a szép kijelző, a 64 bites CPU, az általunk továbbra is kedvelt kezelőfelület. A Wi-Fi-s, LTE-s MediaPad T1 ára 69 ezer forint, a mobilnetre nem képes mindössze pár ezer forinttal olcsóbb, így egyértelmű, hogy a 70 ezer forintos árkategóriában ez jelenleg az egyik legjobb tablet.