Maze_Alpha

A Telefonguru osztályzata
(1-5) osztályzat


Szavazás
Külső: 8.30

Tudás: 8.30

Minőség: 8.36

Értékelés: 8.32 | Szavazatok: 50

Szavazzon Ön is!

Bevezető, tartozékok

A 2012-ben Shenzen városában létrehozott cég kezdetben mobiltelefon alkatrészeket gyártott. Számos nagynevű partnerrel együttműködve rövid időn belül már három gyárban folyt a termelés. Ez szép teljesítmény, de nem túl egyedi eset. Miután minden feltétel adott volt, piacra dobtak egy új telefonmárkát 2017-ben Maze néven, melynek magyar jelentése labirintus. A történet érdekessége a névválasztás. Az 1973-ban bemutatott, a magyar mozikban Feltámad a vadnyugat címmel futott (eredeti címén Westworld) filmet az HBO újragondolta és szuperprodukciót forgatott belőle.

A Westworld egy olyan élménypark neve, ami a régi vadnyugatot mintázza, és lakói az emberekre megszólalásig hasonlító androidok. A kritikusok szerint simán a 2016-os év legjobb tévés sci-fije lett, amelyben Sir Anthony Hopkins feledhetetlen alakítást nyújtott. A filmben többek között egy titokzatos útvesztőt keresnek és keret nélküli telefonokkal irányítják a robotokat. Ez a sorozat annyira lenyűgözte kínai barátainkat, hogy ezt a Maze (labirintus) márkanevet vették fel.

A Xiaomi Mi Mix készüléke szintén nagy hatással volt a gyártóra és az egész telefonos iparágra. A Mi Mix az okostelefonok jövőjét képviseli, irányt mutat, elhozta a keret nélküli mobilok trendjét. A Xiaomi készüléke minden tekintetben lenyűgöző, de koránt sem tökéletes, ahogyan a Maze Alpha sem az.

Az elmúlt egy évben szinte minden gyártó előállt a Mi Mix által ihletett „keretmentes” megoldással, több-kevesebb sikerrel.

Ahogyan a telefon, úgy a csomagolása is szép nagy és tekintélyt parancsoló. Kapunk egy 2 amperes hálózati töltőfejet, Type-C USB kábelt, SIM-tűt, plusz kijelzővédő fóliát – amelyből gyárilag is van egy az előlapon –, valamint a szokásos papírhalmazt.

Külső, kijelző

A keret nélküli kijelző megnevezés nem fedi a valóságot, a széleken és fent minimális, de lent jókora káva található. Az összkép ennek ellenére szinte tökéletes, kiváltja a „hűha faktort”. A felhasznált anyagok minősége és az illesztések abszolút profi munkát tükröznek, nagyon egyben van a produktum. A polírozott cink ötvözetből, CNC megmunkálással készült keret szintén erősíti a prémiumérzetet. A 159,8 × 82,5 × 8,1 milliméteres méretekkel és 225 grammos tömeggel rendelkező óriás test szintén előidézi az ,,azta mekkora” hatást.

A fő attrakció a kütyü elejének 83%-át elfoglaló 6 hüvelykes, 1080×1920 pixel (Full HD) felbontású IPS megjelenítő. A 2.5D kialakítású, Gorilla Glass 4 üveggel védett kijelzőnek remek a kontrasztaránya, jók a betekintési szögei, hibátlan az érintésérzékenysége, 376 ppi-s képpontsűrűséggel rendelkezik és egyszerre maximum öt ujjat képes kezelni a panel.

A kijelző felett a fény- és közelségérzékelő szenzor, valamint a beszélgetési hangszóró, lent pedig, a túlméretezett káván a Home gombként is használható ujjlenyomat-szenzor és az előlapi kamera látható. Jobb lett volna, ha három darab kapacitív gombbal megörvendeztetnek minket és nem a kijelzőből foglalják el a helyet a virtuális kezelőgombok, valamint egy többszínű értesítési LED is elfért volna az alsó részen.

A telefon felső élén a 3,5 mm-es jack csatlakozó, lent, a beszédmikrofon és a hangszóró között az USB Type-C csatlakozó kapott helyet. A készülék jobb feléről szabályozhatjuk a hangerőt, valamint a bekapcsológombot nyomkodhatjuk, baloldalra pedig a SIM-tálca került.

Az edzett üveg hátlap nagyon jól néz ki, de az ujjlenyomatokat úgy gyűjti, mint Füst Milán vígjátékában Máli néni a pénzes borítékokat, valamint a csúszóssága is átlag feletti. Telefontok használata erősen ajánlott! 

Hardver, szoftverezettség

A labirintus belsejébe nem a görög mitológiából ismert Minótauroszt zárták, hanem a MediaTek Helio P25 rendszerchipet. A tajvani illetőségű cég húsz éves fennállása óta talán ez a 16 nanométeres, FinFET technológiával készült lapkakészlet a legjobban sikerült darab. Az ARMv8 architektúrára építkező processzorban négy darab, 2,5 gigahertzre skálázott és négy, 1,6 gigahertzre skálázott Cortex-A53 mag dolgozik, ezek külön-külön és együttesen is képesek működni, attól függően, hogy milyen feladatot kell ellátniuk. A grafikus gyorsítást az ARM Mali-T880 MP2 GPU végzi. A RAM mérete 6 gigabájt, a belső memória 64 gigabájt, amit bővíteni csak az egyik SIM foglalat feláldozásával lehet, maximum 256 gigabájtig.

A teljesítmény-tesztben elért pontszámok a következőképpen alakultak:

  

Az első bekapcsolás után gördülékeny és gyors rendszer fogad minket, mely az Android 7.0 Nougat verzióra épül. A beüzemelés után gyorsan érkezett két OTA frissítés, ezáltal az androidos biztonsági csomag is naprakész lett. A gyári kezelőfelület bűn ronda, ezért a Google fiók beállítása után ment is fel az akciós Nova launcher. Az előre telepített applikációkból is csak a legszükségesebbek vannak fent, amint az a képeken látható.

  

Négy külön menüpontban kapunk rengeteg hasznos és említést sem érdemlő extrát, ezekben egy dolog a közös, igencsak hadilábon áll a szoftver ezen részében a lokalizáció.

  

 

  

A plusz funkciók útvesztőjében az általános kedvenceim is fellelhetőek, mint a készülék lefordításával való némítás, vagy a villogó vakus jelzés csörgéskor. Jól jöhet a feloldás dupla koppintással, vagy a lezárt képernyőn történő gesztusvezérlés is. A Smart Somatosensory bekapcsolásakor az előlapi fényérzékelő előtt integetve aktiválhatunk különböző funkciókat ez inkább idegesítő, mint hasznos. A nagy kijelző miatt az egykezes mód rendkívül célszerű és okos kiegészítés.

Kamerák, multimédia

A Maze is csatlakozott a „kettő jobb, mint egy” klubhoz, hiszen kétkamerás rendszerrel dobták piacra az Alphát. A hátlapra egy hagyományos és egy széles látószögű kamerát fabrikáltak. A 13 és az 5 megapixeles, f/2,2-es rekeszértékű szenzorok a Samsung gyártmányúak. A dupla tónusú LED-es villanó átlagos fényerejű, az előlap jobb alsó sarkába egy 5 megapixeles Galaxy Core GC5025 optika került. Szelfik készítéséhez a telefont meg kell fordítani, erre egyébként a szoftver is figyelmeztet. Videózni Full HD felbontásban lehet maximum, méghozzá 30 képkocka/másodperc sebességgel. A szokásos tesztképek automata módban, alapbeállításokkal készültek.

A képek teljes méretben itt láthatóak.

Az elkészült képek egész jók, pláne akkor, ha nem várunk felső kategóriás képminőséget. A színek szépek, a dinamikatartomány se vészes, a vonalélesség rendben van, mondjuk a széleken már némi elmosódás fedezhető fel, főleg akkor, ha belenagyítunk a képekbe.

 

A gyári kamera alkalmazás pofás kis darab. Van arcszépség mód, a háttér elmosására használhatjuk a Bokeh módot – bár ennek sok értelme itt nincs –, fekete-fehérben is lőhetünk képeket, vagy a Pro módban korlátozottan állíthatunk az alapbeállításokon, mivel a Camera2 API támogatás kimaradt.

Az unalomig ismert AOSP alapú Zene alkalmazás szoftveresen nem kecsegtet túl sok érdekességgel, de feladatát gond nélkül ellátja. Az RDS-információk megjelenítésére képes FM-rádióval, amelyet a fülhallgató csatlakoztatása után lehet használatba venni, rögzíthetjük az elhangzó műsorokat a későbbi visszahallgatáshoz. A zenei minőség hozza az átlagos szintet, mobilos fronton semmi szégyellnivalója sincs a kütyünek.

Adatkommunikáció, üzemidő, végszó

A Maze Alpha 4G két nanoSIM vagy egy nanoSIM és egy microSD kombinációban használható, dual standby technológiával. Adatkommunikációs képességek terén nincs hiány, a B20-as 800 MHz-es LTE sávot ismeri, és támogatja a VoLTE technológiát is. A hívás hangminősége mindkét oldalon jól érthető és hallható.

Frekvenciasávok:
2G – GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz
3G – WCDMA 900 / 2100 MHz
4G – LTE FDD-B1 2100 / B3 1800 / B7 2600 / B8: 900 / B20: 800 MHz

Wi-Fi:
Wi-Fi kétsávos (2,4 GHz, 5 GHz), 802.11 a/b/g/n/ac, hotspot, Direct

Bluetooth:
4.1 (A2DP)

USB:
USB 2.0, Type-C, OTG

GPS:
GPS, A-GPS, GLONASS, BeiDou

Akkumulátor:
4000 mAh, Gyors töltés MediaTek Pump Express Plus

  

A navigációs képességeket a Sygic GPS Navigation segítségével teszteltem, jelentem kitűnőre vizsgázott, gyors és pontos. Wi-Fi tekintetében szintén rendben volt a történet, a modem jó érzékenységű. Üzemidő szempontjából, ha nem személyesen mértem volna, el sem hinném, hogy mit tud ez az óriás bébi. Három nap, azaz 72 óra 48 perc működési idő után, 6 óra 18 perc bekapcsolt kijelzővel, merült 20%-ra, ez elképesztően jó. Feltölteni 20-ról 100%-ra, 120 perc alatt lehetett, természetesen a saját töltőjét használva. Kétórányi YouTube videónézés alatt 20%-ot merült a telefon.

Mit kapunk a pénzünkért?

A Maze Alpha jó választás a nagyobb kijelző által nyújtotta, kellemesebb tartalomfogyasztásra, ha valakinek eddig nem okozott gondot 5,5 hüvelyken az élet, akkor ez esetben sem fog. A kezdeti sokk után, ha sikerül megszokni a nagyobb méretet, akkor kisebb kijelzővel szerelt telefonra nem valószínű, hogy visszaváltanánk, akkor sem, ha azt sokkal kényelmesebb használni.

A Maze Alpha 6 GB megvásárlásakor 210 USA dollárt kell a GearBest.com kasszájánál hagynunk, plusz a járulékos költségek (ÁFA és posta) megfizetése után a számla 73.000 Ft lesz.

Kastély Béla