Nomu S20 teszt
Tovább a Nomu S20 készülékre
- Külső: 8.95
Tudás: 9.09
Minőség: 9.05
Bevezető, tartozékok
Vannak olyan felhasználók, akik aktív életmódot folytatnak, akár munkájuk miatt, akár szabadidejükben. Nekik olyan okostelefonra van szükségük, amely egy kicsit eltér a normál megszokottól, nem okoz problémát a készülék leejtése, vagy ha a nedves, poros környezetben, extrém hőmérsékleti viszonyok közepette kell rendszeresen helytállnia a mobilnak.
Lényegében azért még mindig sokkal többen végeznek fizikai munkát, mint irodait, sokan sportolnak a szabadban és nem tudják garantálni, hogy soha nem fog esni egyet-kettőt a készülékük. A „normál” okostelefonokat nem a túlélésre tervezték, összetörnek, beáznak. Általában ilyenkor jönnek képbe a különböző védő tokok, de ezek nem mindig védenek és sokan nem is szeretik őket.
Ebből kifolyólag lenne igény a strapatelefonokra is, de elég mostoha a mostoha körülményekre szánt mobilok helyzete. Az igazán profi eszközök kereskedelmi forgalomban nem kaphatóak. A legtöbb túlélő mobilhoz általában magas árcímke vagy gyenge hardver és bumfordi kinézet társul, ami nem minden vásárló szívét dobogtatja meg. A képen a múltban és jelenleg használt, boltokban nem kapható, profi kommunikációs eszközök mellett látható az S20.
Jelen tesztalanyunk a Nomu S20 esetében azonban más a helyzet. Nézzük meg közelebbről mit is tud az S sorozat középső tagja.
No de ki az a Nomu?
A Shenzhen Xin KingBrand Enterprises Co., Ltd. egy 1994-ben alakult professzionális telefongyártó, Kínában Oinom néven váltak ismerté. A nyitást a nemzetközi piacra már Nomu néven kezdték meg. A Nomu S20 egy újrahasznosított papírdobozban érkezett, dicséretes ez a környezetbarát hozzáállás. A pakk felső részén csak a gyártó narancssárga logoja díszeleg, míg jobb oldalra egy vonalkódos matrica került. Maga a doboz egyébként pont úgy néz ki, mint egy kisméretű, tömör tégla.
A fedél levétele után egyből a készülék kerül a szemünk elé, alatta pedig megtaláljuk a tartozékokat, ami egy 1,25 Amperes töltőfej, egy USB 2.0 kábel, egy SIM-tű, egy garanciapapír és egy hihetetlenül részletes, 40 oldalas angol nyelvű mini használati útmutatóból áll.
A plusz védelmet nyújtó kijelzővédő fóliát már gyárilag felapplikálták nekünk, így már azzal sem kell bajlódnunk.
Külső, kijelző
A Nomu S20 igazi survivor telefon és erről papírja is van. Rendelkezik International Protection Marking (IP) védelemmel, amit számokkal jelölnek. Az első szám a mechanikai behatolástól való védelmet, a második szám pedig a vízállóság mértékét jelöli. Az első számjegy maximum 6-os, a második pedig maximum 8-as lehet, tehát minél nagyobb értékűek a számjegyek, annál komolyabb védelemről beszélhetünk. Az S20 IP68-as vagyis a lehetséges legnagyobb mértékben por- és vízálló. Hivatalosan 1,5 méter vízben 30 percet képes elviselni.
Azt már tudjuk, hogy nem ázik be, de vajon összetörik? Az S20 megfelel az Egyesült Államok Védelmi Hivatalának MIL-STD-810G szabványának, azaz az alacsony nyomás, a szélsőségesen magas vagy alacsony hőmérséklet, a só, a por, a sav, a penész, a magas páratartalom és az ütések sem árthatnak neki.
A Nomu titánium ötvözetű háza körben nagyon jó minőségű és fogásérzettel rendelkező gumiszerű borítást, valamint Gorilla Glass védőüveget kapott. A lekerekített sarkoknak és a kompakt kialakításnak köszönhetően egy kézzel is simán használható.
A telefon méretei 145.4×75×10.3 milliméter, ezzel a kijelző az előlap 64 százalékát teszi ki. A Nomu tömege 169 gramm, ami egyáltalán nem vészes. Vicces lenne az összeszerelési minőségről, illesztésekről vagy a készülék csavargatásakor hallható recsegésről ropogásról írni, mivel itt bizony tökéletesen rendben van minden. A legjobb az egészben az, hogy nagyon jól álcázza, ő bizony egy kőkemény strapamobil, mellyel abszolút nem kell kesztyűs kézzel bánnunk. Nagyon megnyerő a design, nem szégyen elővenni egy puccos helyen sem. Kis túlozással, akár “öltönyös telefon” is lehetne. Persze nem ezt a szegmenst kívánta megcélozni a gyártó.
Az előlap terjedelmes részét az 5 hüvelykes, 720×1280 pixel felbontású IPS-LCD kijelző foglalja el. A 294 ppi-s képpontsűrűségű, nagyon jó fényerejű Sharp IGZO panel - a majdnem száznyolcvan fokos betekintési szögeknek köszönhetően - jól látható. A színhangolást a MiraVision segítségével kedvünkre állíthatjuk. A megjelentő érzékenysége is korrekt, maximum öt ujjal lehet egyszerre tapogatni.
Felül bukkanhatunk rá a távolság- és fényérzékelő szenzorokra, a beszédhangszóróra, valamint a két megapixeles előlapi kamerára, az értesítési LED kimaradt, ami komoly hiba. A rendszer kezeléséhez szükséges virtuális billentyűk a kijelzőből foglalnak el néhány sornyi pixelt, ha nincs szükségünk a használatukra, akkor gond nélkül eltüntethetjük a fölösleges sávot.
Jobb oldalra helyezték a hangerőszabályzó és bekapcsoló gombokat. Baloldalra került a SIM-tálca, amelyet masszív gumi zárósapka véd a beázástól. Mindkét hosszanti oldal egy - három csavarral rögzített, 7 milliméteres széles - fémlemez megerősítést kapott. Lent a 2.0-s microUSB port, fent pedig a fülhallgató-kimenet kapott helyet, természetesen ezeket is gumiborítás védi a külső behatásoktól. A portok nem ülnek a szokásosnál mélyebben, ahogy az lenni szokott a strapamobilok esetében, így a legtöbb szabványos csatlakozót betudjuk bedugni a mobilba. A hátlapon felül a 8 megapixeles kamera, alatta egy gyenge fényerejű ledes villanó, alul a márkafelirat és a monó hangszóró található.
Hardver, szoftverezettség
Bár a strapamobiloknál a legtöbbször a külső az elsődleges szempont, az S20 hardveresen is igen masszív lett. Egy MediaTek MT6737T chipset hajtja a mobilt, ami 4 darab, 64 bites, 1,5 gigaherzes Cortex-A53 magból álló processzort és egy Mali-T720 MP2 grafikus egységet jelent. Ez a hardver egy Full HD kijelzővel is megbirkózik, jelen esetben azonban jóval kevesebb képpontot kell kihajtania, azaz elég sok tartalék marad a lapkában. Az alkalmazások zökkenőmentes futtatását a 3 gigabájt memória teszi lehetővé, amelyhez 32 gigabájt belső tárhely tartozik, amely tovább bővíthető, a microSD behelyezésekor megkérdezi a rendszer, hogy csak tárolásra, vagy telepítésre is igénybe szeretnénk venni (Adaptive Storage).
A teljesítmény-tesztben elért pontszámok az alábbi képeken láthatók.
A rendszer egyébként kifejezetten pörgős, gyorsan betöltenek az appok és a memóriakezelés is rendben van, gond nélkül tudunk váltani az éppen futó alkalmazások között. Egészen apró megakadások időnként azért előfordulnak. Ilyen például ha a böngészőben több oldal van megnyitva és egy összetettebb oldalt próbálunk görgetni, de ezek szinte elhanyagolható mértékűek, átlagos használatban pedig tényleg az a fontos, hogy nem lassú a kezelőfelület. Komoly grafikai igényű játékkal is elboldogul a szerkezet, ha a szükség úgy hozza, de nem ez a telefon erőssége.
A rendszer alapjait az Android 6.0.1 adja, így itt is találkozunk az új alkalmazásengedély-rendszerrel, a függőlegesen görgethető alkalmazáslistával és az alapértelmezetten elrejtett kezelőfelület-hangolóval. Az alap Material Design stílus maradt, a Nomu nem is nyúlt bele túlságosan, néhány szoftveres extrával egészítette csak ki, amelyet az Intelligens beállításokban találhatunk. Itt lehet szabályozni a virtuális kezelőgombokat, a duplakoppos képernyőébresztést és a kikapcsolt képernyőre rajzolva milyen műveletek, alkalmazások induljanak el.
A gyártó előszeretettel mellékel régi, AOSP-alapú szoftvereket, amelyek jól megférnek a karcsúsított Google csomag mellett. Igény szerint a Play Áruházból pillanatok alatt megtörténhet kedvenc alkalmazásaink beszerzése. A felesleges, erőforrás-zabáló, root nélkül eltávolíthatatlan rendszeralkalmazásoktól szerencsére megkíméltek minket.
Kamerák, multimédia
A Nomu S20 4G hátlapján egy 8 megpixeles, f/2,8-as rekeszértékű Sony IMX219 Exmor RS szenzort találunk, amelyet (nem) jó szokás szerint szoftveresen interpoláltak 13 megapixelesre, gyengécske LED segédfénnyel és autofókusszal megtámogatva. Az előlapra egy f/2,4-es rekeszértékű lencsével szerelt 2 megapixeles kamera modul került, mondani sem kell itt is felskálázták 5 megapixelre.
A jó öreg, AOSP alapú kamera szoftver egyszerű, mint a faék. Az alap androidos kamerafelületet kapjuk, amelyben van panoráma mód, HDR, kép a képben funkció, és néhány egyéb beállítási lehetőség, de semmi plusz extra nincs, amire felkaphatnánk a fejünket. Ennek ellenére szépen teszi a dolgát a kamera, megfelelő fényviszonyoknál gyorsan fókuszál, és a képek is egy szempillantás alatt elkészülnek.
A szokásos tesztképek automata módban, alapbeállításokkal készültek.
A képek teljes méretben itt látatóak
Egyértelműen nem csúcskategória, amit a Nomu S20 4G képvisel, de azért lehet dicséretet mondani a kameráról. Az egyik előnye, hogy egész gyorsan exponál, a fehéregyensúlyt jól belövi, nem mutat durva lencsetorzítást a széleken, a színek rendben vannak és akár egész közelre is tud fókuszálni. Hibaként a szűkös dinamikatartomány, a közepes vonalélesség és az erőteljes zajmentesítés róható fel. A hátlapi kamerával videofelvételeket 1080p felbontásban, 30 fps mellett képes rögzíteni, egész jó minőségben.
Zenelejátszásra a jól ismert unalmas AOSP-szoftvert kapjuk, amit érdemesebb valami modernebb verzióra lecserélni. Igazából sok gond nincs vele, hangszínszabályzó van, illetve a különböző keverési és ismétlési módokat is ismeri a program. Pozitívum az RDS-es FM-rádió megléte, amint bedugjuk a fülhallgatót, villámgyorsan megkeresi az elérhető frekvenciákat, akár rögzíthetjük is az elhangzó műsort.
A hátlapon elhelyezett mono hangszóró brutális hangerővel szólal meg egy értesítés vagy egy bejövő hívás esetén, konkrétan majdnem eldobtam, mikor rázendített. Zenehallgatáskor maximális hangerőn egy kicsit torzít és a mély hangok is hiányoznak, de vállalható, csak úgy, mint a fejhallgatóra menő hangminőség.
Adatkommunikáció, üzemidő, végszó
A Nomu S20 két nanoSIM, vagy egy nanoSIM és egy microSD kombinációban használható. Mindkét SIM kártya képes 4G hálózatokra lépni, dual standby technológiával, azaz két számmal is a hálózaton lehet lógni egyszerre, ha viszont az egyikről hívás folyik, a másik lekapcsolódik. A beszélgetési hang minősége rendben van, mindkét oldalon jól érthető és hallható.
Támogatott frekvenciák:
- GSM 850(B5)/900(B8)/1800(B3)/1900(B2)
- WCDMA 900/2100(B8/B1)
- FDD-LTE:800/900/1800/2100/2600(B20/B8/B3/B1/B7)
- TDD-LTE:2300(B40)
A WiFi modem kétcsatornás 802.11a/b/g/n szabványú, jó érzékenységgel, Directtel és hotspot támogatással rendelkezik. Bluetoothból a szokásos 4.0 jár A2DP-vel, LE-vel, EDR funkciókkal, az USB pedig 2.0-s, MTP-vel és OTG-vel. Navigáláshoz a földi antennákat, a routereket, a GPS és GLONASS műholdakat egyaránt be lehet vetni, gyors és pontos a pozíciószerzés. A navigációs képességeket a Sygic GPS Navigation segítségével próbáltam, 200 kilométeres távon, hiba nélkül tette a dolgát. Szenzorokból kapunk közelség-érzékelőt, fényérzékelőt, gyorsulásmérőt és iránytűt.
A nem eltávolítható hátlap alatt egy 3000 mAh kapacitású Lithium-Polymer akkumulátort találunk. A MediaTek Pump Express 3.0 technológiáját támogató gyári töltőfejjel 1 óra 55 perc alatt töltött 20-ról 100%-ra a készülék. A teszt során másfél napos üzemidőt produkált, átlagosan háromórányi bekapcsolt kijelző idővel. Kétórányi Youtube videó nézés alatt húsz százalékot merült a telefon.
Hogy mit kapunk a pénzünkért?
Egy teljesen átlagos kinézetű, mobilnak álcázott igazi túlélő telefont, amely hardveres és szoftveres részről is teljesen rendben van. Multimédiás és adatkommunikációs téren sincs ok a panaszra. Van persze néhány hátulütő is. Nem értem például, hogy miért kellett a filléres értesítési LED-en spórolni és egy komolyabb LED sem ártott volna, mivel a zseblámpa alapfunkció egy strapatelefon esetében. Munkánk, szabadidős tevékenységünk miatt vagy mert nincs kedvünk vigyázni a drágán megvásárolt hímes tojásra, akarom mondani mobiltelefonra akkor egy igen-igen jó ajánlat a Nomu S20.
A megvásárláshoz 137 USA dollárt kell leszurkolnunk, amely minden plusz költséggel együtt 52500 Ft lesz. A készülék ide kattintva vásárolható meg.
A lent látható videóban a Nomu S10, S20 és S30 nem normális tesztelgetését lehet látni.
https://www.youtube.com/watch?v=LfPJm_j9MQA
Kastély Béla