Samsung Galaxy A8 (2018) teszt
Tovább a Samsung Galaxy A8 (2018) készülékre
- Külső: 8.06
Tudás: 7.78
Minőség: 8.08
A Samsung nem gondolkodott sokat akkor, amikor az A8-at elkezdte tervezni, egyszerűen lebutították kissé a nagy sikerű Galaxy S széria legfrissebb tagját és már kész is volt az S8 (2018). A Galaxy A széria a gyártó palettáján mindig is a prémium anyaghasználatot jelentette, azonban lényegesen szolidabb tudással, mint a csúcskategória, figyelembe véve, hogy nem mindenki igényli a legjobbat, ám amit a kezében tart, az hitesse el elsőre másokkal, hogy bizony nem volt olcsó a telefon. A cég emellett a teljes termékpalettát megreformálta, nemcsak a Note-ból jött ki a 8, de a Galaxy S8 után az A család is ezt a számozást kapta.
Ahogy az lenni szokott, az évek folyamán egyre okosabbak lettek az A modellek is. A 2017-ben hirtelen futótűzként terjedni kezdett kávamentes kijelzőkkel viszont rögtön háttérbe szorult mint más, amely „hagyományos” kijelzőt kapott. A Samsung a Galaxy S8-cal hozta be az Infinity Displayt, azt a megjelenítőt, amely már szinte teljesen keretmentes, így a mostanában érkező, sokkal olcsóbb telefonok is ezzel a távirányító-szerű képaránnyal hódítanak.
Nálunk a most januárban piacra került Samsung Galaxy A8 (2018) járt, az A8+-hoz képest a fő különbség a kijelző méretében található, 5.6 col áll szemben a 6 collal. Ez még pont az a méret, ahol a nyújtott, 18.5:9 arányú megjelenés miatt épphogy használható akár egy kézzel is. A nem gyártói dobozban kapott telefon mellett találtunk egy SIM tűt, egy 2 amperes adaptív gyorstöltésre is képes fejet, hozzá USB C kábelt és egy fülhallgatót, a szokásos csomag.
A dizájn egyértelmű ugye, Galaxy S8, minimálisan máshogy. Az ár-érték arány megtartása miatt a keret nagyobb lett fent és lent, illetve nincs edge lehajlításm, a szélek nem íveltek, de a sarkokat lekerekítették. A készülékház 149.2×70.6×8.4 mm, ehhez 172 grammos tömeg társul. Ez utóbbi igényel némi magyarázatot, ugyanis nem kevés, egyszerűen a fém és az üveg kombinációjából álló burkolat ennyit nyom a latban, illetve a mérlegen. A burkolat IP68 szabványnak megfelelő, így por- és vízálló harminc percen át másfél méter vízben.
Kattints a balra nyílra a galéria folytatásához!
A Galaxy A8 (2018) esetében ne keressük az S8-as QHD+ felbontást, az 1080×2220 pixel, avagy az FHD+ is tűéles képet biztosít, emiatt nem kell aggódni egy pillanatig sem, ahogy a Super AMOLED panel miatt sem, ajnároztuk eleget már a megoldást, a feketét valóban koromfeketék, a betekintési szög, az extra magas fényerő, az élénk színek hozzák az elvárható maximumot. Külön extra a Nougatban megjelent kékfény-szűrés, valamint az egyénre szabható színhőmérsékletek (adaptív, AMOLED mozi, AMOLED fénykép és alap), ezek alatt még a teljes képernyő színegyensúlya is szabadon módosítható.
Az Always on Display nagyon hasznos, okosan összerakták. Kétféle fényerővel működik, figyelembe veszi a nappali és az éjszakai használatot. Mutatja az órát, a dátumot, akár személyes szöveget, az akkumulátor százalékos állapotát és az elmulasztott eseményeket, ez utóbbiak esetén elég az ikonra bökni kettőt és rögtön az adott alkalmazásba is dob. Ötletes a beépített home gomb használata, ugyanis a Galaxy S8-hoz képest az A8 (2018)-ból kimaradt a nyomásérzékeny rész, ehelyett dupla rákattintással lehet feléleszteni a megjelenítőt.
A Galaxy A8 (2018) teljes elő- és hátlapján Gorilla Glass 4 üveg található, így célszerű valamilyen tokkal védeni a karcoktól a telefont, már csak a csúszóssága miatt is. A fényesre csiszolt alumínium keret rejti jobb oldalon a bekapcsoló-gombot, felette a „hátlapi” hangszóróval, amely itt sokkal okosabb elhelyezést kapott, mintha az alsó élen lenne, saját telefonon ugyanis lent található, mindig sikerül letakarni, elég idegesítő megoldás. A telefon tetején a keretbe simul a nanoSIM és a microSD kártya tálcája – meglepő módon elérhető belőle hazánkban, például a Telekomnál dual SIM-es változatban is –, valamint a másodlagos, zajszűrős mikrofon. A bal él a hangerőgomboknak ad otthont, valamint dual SIM-es modell esetén itt egy másik tálca a második nanoSIM-et tárolja, alul pedig a fő mikrofon, az USB C port és a 3.5 mm-es jack port rejtőzik.
Némileg vicces, hogy van, amiben jobb az A8 az S8-nál, az előlapon ugyanis dual szelfi kamera található, méghozzá 8+16 megapixel kombinációban, az önarcképekhez kijelzőt használó vakuval. Szerencsére nem hagyták le az értesítési LED-et és a szokásos szenzorok – távolság-, fény- – is a helyükön találhatók. Szintén spórolásból ugyan, de kimaradt az írisz-szkenner, cserébe az arcfelismerő jó hatásfokkal működik, pontossága nálam az S8-cal vetekedett, a gyorsasága nem volt annyira acélos.
A Samsung Galaxy A8 (2018) hátlapján nagy fekete keretbe foglalva található az egy szem, 16 megapixeles szenzor, alatta pedig az ergonómiailag lényegesen jobb helyre varázsolt ujjlenyomat-olvasó, kifejezetten „ujjra áll”, egy jó tok pedig végképp tökéletessé teszi, amely megvezeti a kezet a helyes irányba, ez a Samsung Galaxy S8 esetében is bevált trükk. Ez már csak azért is fontos, hogy a felhasználó ne taperolja össze naponta több százszor akár a kamera lencséjét. A burkolatba rejtve látható az egy LED-es vaku is.
Nézzük, mit rejt a Samsung Galaxy A8 (2018). A magas árcédula miatt nem lehetett olcsó processzort belepakolni, így a saját fejlesztésű Exynos 7885-re esett a választás, amely 14 nanométeres csíkszélességen 2+6 magot kínál. A teljesítményigényes feladatokhoz bekapcsol a 2 darab, 2.2 gigahertzes Cortex-A73 mag, a kevésbé számolásigényes műveletekhez pedig tökéletesen passzol a hat darab, 1.6 gigahertzes Cortex-A53 mag. Ezekhez Mali-G71 grafikus gyorsító, 32 gigabájt tárhely, valamint 4 gigabájt RAM jár, tehát még évekig tehet jó szolgálatot az új Galaxy A8, nem kell attól félni, hogy két frissítés után használhatatlanul belassulna vagy éppen hardveresen elavultnak számítana.
Kínos ugyan, de a teszt írásakor is még Android 7.1.1 Nougat rendszer indul és egyelőre nincs is frissítés rá, ehhez a Samsung Experience 8.5 launcher tartozik. Árnyalja a képet, hogy a biztonsági csomag decemberi, tehát itt nincs lemaradás, de azért ciki 2018-ban egy 2016-os szoftvert pakolni egy új mobilra. Elég nehéz megfektetni a kezelőfelületet, de egy-egy erősebb 3D-s játéknál lehet röccenést érezni. A launchert nem kell feltétlen azonnal leírni, érdemes játszani vele, rengeteget javult a régi, sokat szidott TouchWIZ óta. Személyre szabható a témákkal, szabadon módosítható számos apróság rajta, amely mind a napi használatot egyszerűsíti le, például van lehetőség egyéni ikonokat választani, a szöveg mérete, a rácsozat felosztása sem fix.
Eltüntethető az alkalmazáslistát előhívó gomb, de gesztusvezérlés is választható, illetve a virtuális navigációs gombok is eltüntethetők, ha az adott app igényli. Bármikor jól jöhet az osztott nézet is, ahogy a Gear VR támogatás, amely a családból elsőként élvez támogatást, továbbá hasznos az ujjlenyomat-olvasó értesítési panel legörgetésének lehetősége is gesztusvezérléssel.
Kattints a balra nyílra a galéria folytatásához!
A Samsung a Galaxy A8 (2018)-ban is biztosítja a Bixby asszisztenst, amely ugyan saját fizikai gombot nem kapott, ám a főképernyőről egy suhintással előhúzható. Angolul jól kommunikál és folyamatosan tanul, magyarul ne is próbálkozzunk vele, helyette igény szerint az S Voice-ot ajánljuk. A saját telefonomon is szeretem az eszköz karbantartása funkciót, amely egyébként a Huawei esetében már hosszú évek óta elérhető és nagyon jól hasznosítható alkalmazás, itt is van értelme, hiszen az akkumulátor, a tárhely vagy a RAM állapotáról kapunk képet és az esetleges problémákat is egyetlen gombnyomással meg lehet szüntetni. Bár nem annyira fontos talán az 5.6 colon, de van egykezes mód is, illetve egy alkalmazásba két fiókkal is be lehet lépni.
A gyárilag telepített program-csomag nagyja a Google-é, a Samsung nem „szemetelte” tele letörölhetetlen saját appokkal a telefont, például az S Health is utólag telepíthető, ezt pedig ajánljuk, mert az évek alatt nagyon jót alkotott a cég. Ehhez képest meglepő, hogy kérdés nélkül megkapjuk a Microsoft Office csomagot OneDrive és LinkedIn appokkal együtt. A telefon tudását erősíti a hívóazonosító és spam funkció jelenléte.
Fotózásra a hátlapi, 16 megapixeles kamera ISOCELL S5K2P6 szenzorral, f/1.7 rekesznyílással bír, 1.12 µm pixelmérettel, valamint mozgásérzékelő autofókusz is segíti a fotós munkáját, sajnos az optikai képstabilizátor kimaradt a repertoárból. A funkciók között a megszokott listát kapjuk a Galaxy A8 (2018) esetében is, így balról húzhatók elő az automata, a professzionális, a panoráma, a hyperlapse, az éjszakai, valamint az étel módok. A profi mód természetesen itt némileg korlátozott, extraként a fehéregyensúly, az ISO (100-tól 800-ig), az érintőfókusz és az expozíció korrekció kérhető. Videóból a maximum full HD felbontás érhető el 30 fps értékkel – a 4K hiánya eléggé fájó pont–, a videóstabilizálás gyárilag bekapcsolt.
Kattints a balra nyílra a galéria folytatásához!
Az elkészült fotók esetén néhol nincs meg a szükséges élesség és részletesség, de ezt nagyban befolyásolja a fény, összességében kategóriájában erős átlagosnak mondhatók a képek, a dinamikával nincs gond. Cuki matricák érhetők el szelfi és hátlapi kamera módban is, ökörködni jó dolog úgy tíz percig, ahogy a mindenképp az arcunkba tolt Bixby tárgyfelismerő is.
A szelfi kamerák közül a fő szenzor 16 megapixeles, f/1.9 rekesznyílású, 76 fokos látószöggel rendelkezik, míg a másodlagos 8 megapixel felbontással, 85 fokos látószöggel és ugyanekkora nyílással bír, kiváló portré készítéséhez, elmosódott háttérrel való mókoláshoz. A szelfihez módosítható a bőrszín, a simítás erőssége, lehet arcot keskenyíteni és szemet nagyítani is. Videóból a szenzorok full HD-ban tudnak rögzíteni, sajnos itt nem használható annyira a portré megoldás szép elmosottsága. Nagyon hiányoltuk, a képernyő vakuként való funkcionalitása miért csak szelfi módban érhető el?
A zeneiséghez gyárilag Google Play Zene programot kapjuk, amely alap funkciókat biztosít, emellett hangminőség és effektek is szabadon állíthatók, valamint Play előfizetés után rendkívül sokoldalúan használható online és offline egyaránt. Számomra extra jó hír volt a tesztidőszakra, hogy az FM-rádiót sem hagyták ki a szórásból (nem úgy, mint a csúcskategóriából sok-sok éve folyamatosan).
Kattints a balra nyílra a galéria folytatásához!
Adatkommunikációhoz az egy- és a két nanoSIM-es modell esetén is Cat.11 LTE (600Mbps letöltés) áll maximum rendelkezésre. Wi-Fi-ből támogatást élvez a két csatorna, van Direct és HotSpot támogatás is. A Bluetooth 5.0 verziószámú, nemcsak az A2DP, de az LE és az ANT+ is jelen van, az USB C port pedig nem akadt meg OTG vagy MTP esetén sem. A GPS GLONASS és Beidou műholdakat használ csak, ennek ellenére nagyon gyorsan talál jelet és a pontossággal sem akadt gondunk. A Galaxy A8-ba került NFC is, így a mobilfizetést nem kell nélkülöznünk.
A beépített akkumulátor 3000 mAh kapacitású, amely nem egy erőgép, így átlagos üzemidővel lehet számolni. A takarékos Exynos chipset és az AMOLED panel együtt átlag 5 óra kijelzőidőt biztosítanak, ez nagyjából egy Samsung Galaxy S8 tudása és valamivel gyengébb a OnePlus 5T tudásánál. Fontos apróság, hogy a mindig aktív kijelző összesen úgy 5-10 százalékot merít a telepből, ha nem fontos, érdemes csak időzíteni bizonyos időszakra. A gyári, 2 amperes gyorstöltővel bő másfél óra alatt lehet nulláról száz százalékra tornázni az akkumulátort, a vezeték nélküli töltési lehetőséget egyelőre a Samsung meghagyta a magasabb kategóriának, kár érte.
Összességében elmondhatjuk, hogy a Galaxy A8 (2018) egyértelműen egy Galaxy S8 Lite leginkább, hiszen nem drasztikusan gyengébb a tudás, a külső pedig abszolút jó értelemben véve megtévesztő, ráadásul számtalan olyan funkciót pakolt a gyártó a tudástárba, amely már-már a felsőkategóriát idézi, ilyen az Infinity Display, az IP68-as burkolat, a Bixby és a teljesítmény is. Amiben még jobb is a nagytestvérnél, az a kényelmesebb ujjlenyomat-szkenner és a dual előlapi kamera. Aki most tervezi csak a vásárlást, annak mindenképp fontos információ lehet, hogy bár a január 19-i, hazai megjelenéskor még 160 ezer forintot kértek el a modellért, alig egy hónappal a megjelenése után ez az ár már lement 128 ezer forintra hivatalos forgalmazónál, így lényegesen jobb az ajánlat, mint szinte csak pár napja.
Reális ellenfélként jelenleg a Honor 9, a Honor View 10, valamint a OnePlus 5T jöhet szóba, viszont ezekkel szemben a Samsung Galaxy A8 (2018) nagy előnye, hogy előfizetés mellé sokkal olcsóbban is meg lehet vásárolni. Aki viszont hajlandó feladni a még jobb tudásért a friss modell tudatát, esetleg jobb fotókra vágyna, annak egyértelműen ajánljuk helyette a mára nevetségesen olcsón – használtan sok tízezerrel olcsóbban – elérhető Samsung Galaxy S7 vagy S7 edge-et.