Vernee_Mars_Pro

A Telefonguru osztályzata
(1-5) osztályzatosztályzatosztályzatosztályzat


Szavazás
Külső: 9.29

Tudás: 8.62

Minőség: 8.50

Értékelés: 8.80 | Szavazatok: 42

Szavazzon Ön is!

Bevezető, tartozékok

A Shenzhen városában található, fiatal telefongyártó termékeire érdemes odafigyelni, tudnak valamit. A „siker” receptje egyszerű. A termékpalettán lévő telefonok igényesen összeszereltek, erős hardverrel vannak ellátva és értelmes árképzéssel társulnak. Így volt ez a Thor, az utód Thor E, és a szintén tesztelt Apollo X esetében is.

A múlt évben bemutatott Mars felturbózott utódaként megérkezett a Mars Pro, amely sokkal jobb ár-érték aránnyal rendelkezik, mint közvetlen profi ligás ellenfele, amely a OnePlus 3. Az elődhöz képest hardveres téren történt komoly tuning, nagyobb kapacitású akkumulátort, hatékonyabban működő érintő panelt és ujjlenyomat olvasót kapott. A szoftver tekintetében is jók az előjelek, a Thor E esetében már csillagos ötösre vizsgázott VOS felületet kapjuk.

Az ígéretesen hangzó bevezetés után nézzük meg, mit tartogat számunkra a római hadistenről elnevezett készülék doboza.

A készülék egy meglepően nagy, fehér színű, lapos papírdobozban érkezett. A csomagolás előlapján a modellnév és a márka van feltüntetve, míg a hátlapon a pontos specifikációt olvashatjuk el. Felnyitva a tetejét rögtön szembetaláljuk magunkat a Mars Pro-val, beljebb a telefon alatt lévő tálcában sorakoznak a tartozékok. Kapunk egy gyorstöltésre képes 2 amperes töltőfejet, egy Type-C USB kábelt, valamint a SIM-kártya eltávolításához szükséges tűt és néhány papír alapú olvasnivalót. Kijelzővédő fóliáról is gondoskodtak, gyárilag van az előlapon.

Külső, kijelző

A teljes egészében fém készülékházba burkolt, rendkívül vékony oldalkerettel és lekerekített sarkokkal büszkélkedő Mars Pro tökéletesen simul a tenyerünkbe. Bár a 151×74×7,6 milliméteres ház nem számít aprónak, a készülék mégis komfortos használatot biztosít. A 161 grammos tömeg sem vészes, de kézben tartva nehezebbnek érződik, mint a Xiaomi Mi 5X, pedig az 165 grammot nyom a mérlegen. Az összeszerelés hibátlan, és az anyaghasználat is a tartósság érzetét kelti.

Az előlap 75%-át az 5,5 hüvelykes képátlóval és 1080×1920 pixel felbontással rendelkező kijelző foglalja el. A JDI (Japan Display Inc.) által szállított, Gorilla Glass 3 üveggel védett, IPS INCELL technológiás panel éles képet biztosít, jól szaturált, helyes kalibrációjú, a színek élénkek, nagyon jó ránézni erre a 2.5D kialakítású megjelenítőre. A betekintési szög majdnem száznyolcvan fokos, a napfényben való láthatósággal is elégedettek lehetünk.

Felül a beszélgetésekhez használatos hangszórót, egy állapotjelző LED-et, egy közelségérzékelő szenzort és az előlapi kamerát fedezhetjük fel. Alul nem találunk semmi érdekeset, az érintőgombokat ugyanis virtuális társaik váltották fel, pedig elfértek volna a kapacitív érintőgombok is.

A telefon legfelső részén a 3,5 mm-es jack csatlakozóra, alul középen pedig egy USB Type-C portra lehetünk figyelmesek, mely OTG kompatibilis. Hangszóróból egyetlen példány került a rendszercsatlakozótól jobbra, balra tőle a mikrofon található.

Jobb oldalon, a hangerő szabályzásra szolgáló billentyűk és a bekapcsológomb alatt helyezték el a Vernee mérnökei az ujjlenyomat-szenzort. Meglehetősen érdekes, és elsőre talán furcsa, megszokást igénylő megoldás, kivéve a Sony telefon tulajdonosokat, hisz az elismert gyártó is hasonló megoldást használ. Eltelt pár nap mire megszoktam és nem a hátlapon kerestem a feloldáshoz szükséges olvasót. Egyébként jól kézre áll (a jobbkezeseknek), és villámgyorsan felold, 8/10-es találati aránnyal dolgozik. Bal oldalon nincs sok látnivaló, mindösszesen csak a SIM tálcát találjuk, hibrid dualSIM megoldással.

A hátlap felső és alsó részén a diszkréten megbúvó antennacsíkok, a hátlapi kamera, a kéttónusú LED villanó, valamint a márka és modelljelzés található.

Hardver, szoftverezettség

A Mars Pro lelke egy 16 nanométeres FinFET technológiával készült, 64 bites MediaTek Helio P25 rendszerchip. Az ARMv8 utasításkészlettel rendelkező processzorban kétklaszteres konfigurációban, négy darab magas (2.5 gigahertzes), és négy darab relatíve alacsony (1.6 gigahertzes) órajelű mag dolgozik. Az integrált grafikus meghajtó szerepét egy 900 megahertzen ketyegő ARM Mali-T880 MP2 GPU tölti be. A 64 gigabájtos belső tároló tovább bővíthető, 256 gigabájtos microSD kártyát fogad el.

Egyértelműen a 6 gigabájt LPDDR4 RAM rendszermemória a fő húzóerő a Mars Pro reklámkampányában. De ez 2017-ben nem okoz „rémületet” és „rettegést” (görögül Phobosz és Deimosz az ókori görög mitológiában, Árész hadisten fiai és egyébként a Mars két holdjának a neve). Jogos a kérdés, mi a túrónak kell ekkora memóriamodul? Elővettem a 2012-ben vásárolt Motorola Defy+ (512 megabyte RAM!) telefonomat, amely talán a legjobb megfizethető árú mobil volt akkor. Ma már csak a teljes Google csomag eltávolítása után és egyedi rom verzióval használható.

Öt év alatt alaposan megnőtt az alkalmazások, játékok hardverigénye, bármennyire is jól optimalizált a rendszer. Ha nem kerül plusz pénzébe a felhasználónak a bőségesebb rendszermemória, akkor miért ne lehetne évről-évre több? Vajon öt év múlva, 2022-ben, mikor a Bas Lansdorp vezette Mars One projekt a tervek szerint a vörös bolygóra küldi az első, emberek nélküli leszállóegységet, a 6 gigabajt RAM mire lesz elég? Jelenleg bőségesen elegendő a Pro ereje, nincs olyan játék, amivel ne bírna el vagy a sok megnyitott alkalmazás miatt kifogyna a szufla.

A teljesítmény-tesztben elért pontszámok az alábbi képeken láthatóak.

 

Szoftveres fronton a Mars Pro teljesen rendben van. Android 7.0 Nougat alapú rendszerrel érkezett, Vernee OS (VOS) köntösbe bújtatva. Igazából a VOS csak minimális eltérést mutat a Google gyári megoldásához képest, ahogy azt láthattunk korábban a Vernee Thor E esetében. Egy kicsit finomították és pár hasznos funkcióval kibővítették a stock felületet.

A Smart assistance menüpontban találhatóak a plusz funkciók, azonban a feloldás dupla koppintással vagy a kikapcsolt kijelző melletti gyors alkalmazás indítások érthetetlen módon kimaradtak. Remélhetőleg az OTA frissítések orvosolják a hiányosságot. A rendszersebesség egyébként kiváló, egyáltalán nem találkozunk idegesítő megakadásokkal, fagyásokkal.

Felesleges alkalmazásokkal nincs megszórva a rendszer, Google szolgáltatásokból azonban van bőven. Ezeket eltávolítani ugyan nem lehet, de szerencsére letiltani igen, így a soha nem használt Play Filmek, Play Játékok, Hangouts mentek is gyorsan a levesbe.

Kamerák, multimédia

A készülék hátoldalán egy 13 megapixeles kamera foglal helyet. Az egység a Sony IMX258-as szenzorát használja, ehhez egy f/2.0 apertúrájú optika és egy PDAF-autofókusz is tartozik, dupla LED-es villanóval megtámogatva. Az előlapon egy 5 megapixeles szenzor munkálkodik. Videofelvétel készíthető akár 4K felbontásban is, elég jó képminőséggel 30 képkocka/másodperc sebességgel.

A kamera szoftver végre nem AOSP alapú, remekül konfigurálható, állítható a fókusz, a kép jellege, a fehéregyensúly, az ISO érték, a képtulajdonságok, bekapcsolható a RAW, DNG támogatás, HDR, éjszakai fénykép, panoráma mód, valamint effekteket is beállíthatunk. A szokásos tesztképek automata módban, alapbeállításokkal készültek.

A képek teljes méretben itt láthatóak.

A kamerás képességek nappal egészen jók, hiszen ilyenkor megfelelő a dinamikatartomány, a részletek látszódnak, nincs kromatikus aberráció, a vonalélesség és színhűség is rendben van. A dupla tónusú vaku egész nagyot tud villantani éjjel, azonban a sötétben készült felvételek hanyagolhatóak, ami ebben az árkategóriában nem meglepő.

Zenehallgatásra az unalomig ismert Play Zene áll rendelkezésre. Zenei téren nem teljesít rosszul a mobil, egész hangos, vannak mély és magas dallamok, élvezhető minőségben lehet hallgatni vele a muzsikákat. A fülesre kimenő hangminőség meglepően jó. Az RDS-információk megjelenítésére is képes FM-rádió sem maradt ki a repertoárból, ami szintén jó pont.

Adatkommunikáció, üzemidő, végszó

A Vernee Mars Pro két SIM kártyát képes egyszerre kezelni. Egy nanoSIM és egy microSIM, vagy egy nanoSIM és microSD kombinációban. Mindkét SIM kártyával tudjuk a 4G-s hálózatot használni dual standby technológiával, vagyis a két SIM kártyát alaphelyzetben használhatjuk egyszerre, ám ha az egyikről telefonálunk, akkor a másik inaktív lesz. A beszélgetési hangminőség jó, nem volt panasz a másik oldalon és zajos környezetben is érteni lehetett a másikat.

Támogatott frekvenciák:

– 2G: GSM 1800MHz, GSM 850MHz, GSM 900MHz
– 3G: WCDMA B1 2100MHz, WCDMA B8 900MHz
– 4G LTE: FDD B1 2100MHz, FDD B20 800MHz, FDD B3 1800MHz, FDD B7 2600MHz

A kétcsatornás Wi-Fi modem 802.11a/b/g/n szabványú, kiváló érzékenységű, Direct és hotspot támogatással. Bluetooth-ból 4.0 jár A2DP-vel, az USB 2.0-s Type-C csatlakozással, MTP-vel és OTG-vel. A navigáláshoz az A-GPS mellett a GPS, a GLONASS és a Beidou műholdak bevethetők, villámgyorsan pozíciót fog, a jelet stabilan tartja. A képen látható szenzorok találhatóak a készülékben.

Az unibody házba egy 3500 mAh kapacitású Lithium-Polymer akkumulátort építettek be. Hála az igen energiatakarékos lapkakészletnek és a jól optimalizált rendszernek, a telefon átlagos felhasználás mellett két naponként igényelte a töltő csatlakoztatását. E-link módban nyerhetünk pár óra pluszt, de akár a három napos üzemidő is összejöhet. A szokásos metódus szerint, a készülék 20-ról 100%-ra 64 perc alatt töltött fel a MediaTek Pump Express Plus 3.0 gyorstöltési technológia használatával. Kétórányi YouTube videónézés alatt 22%-ot merült a telefon.

Hogy mit kapunk a pénzünkért?

Kezdjük a hátrányokkal:

Pár hasznos funkció kimaradt a szoftverből, remélhetőleg ezt a gyártó frissítéssel pótolja majd. Az előlapon lévő kamera elég gyenge, megrögzött szelfi mániásoknak nem jó választás. Az alsó káva viszonylag nagy, rakhattak volna ide három kapacitív kezelőgombot (természetesen háttérvilágítással).

Előnyök:

A Vernee egy minőségi anyagokból, remekül összerakott, erős, modern és nem mellékesen takarékos hardverrel rendelkező telefont rakott le az asztalra. Szoftveres téren az optimalizált, tiszta Android Nougat rendszer, amelyre rendszeresen érkeznek frissítések, szintén erős pont. Az ujjlenyomat olvasóval kapcsolatban voltak fenntartásaim, de kellemesen csalódtam. Meglepően jók a kamerás képességek, adott a B20-as 4G/LTE, a jó GPS, a gyorstöltés, és korrekt üzemidő.

A Vernee Mars Pro megvásárláshoz 180 USA dollárt kellett leszurkolni a GearBest kasszájába, ami mindösszesen 46.000 Ft. Az újonnan bevezetett EU Express szállítást választva, plusz 6 dollárért (a kosárba helyezés után jelenik meg ez az opció) nem lesz további plusz költségünk és a végösszeg 48.000 Ft lesz. Ezért az árért ez egy megfontolandó ajánlat. A készülék fekete és szürke színben vásárolható meg.

Kastély Béla