Xiaomi_Redmi_S2

A Telefonguru osztályzata
(1-5) osztályzatosztályzatosztályzatosztályzat


Szavazás
Külső: 8.29

Tudás: 8.15

Minőség: 8.13

Értékelés: 8.19 | Szavazatok: 117

Szavazzon Ön is!

Bevezető, tartozékok

Kínában nyolc évvel ezelőtt alapított gyártó elképesztő sikereket ért már el és még csak most kezd igazán belendülni. Gyakorlatilag a termékkínálatban az ábécé minden betűjére találunk valamit, legyen az egy adapter vagy akár zseblámpa. A nevüket adják, vagy gyártanak szinte mindent, amit ma még nem, az holnap már majdnem biztos.

A Xiaomi Redmi sorozatot – amelyből nemrég mutatták be a hatodik generációt – két dolog jellemezte. Az első az elképesztően jó ár-érték arány, a második pedig egy lehetetlenek tűnő küldetés teljesítése. A második legnagyobb kínai városában dolgozó Xiaomi mérnökök mindig kitaláltak valamit, amiért a felhasználók megvásárolják az új Redmi telefont. Szép lassan a megfizethető árú Redmi modellekben is megjelennek azok a funkciók, amelyeket korábban csak a csúcskategóriában kaptunk meg. A gyártó legújabb belépőszintű és középkategóriás készülékei egyértelmű sikertörténetnek számítanak, így a lehetetlennek tűnő küldetést is sikeresen abszolválják.

A meglehetősen zavaros és nehezen áttekinthető Xiaomi modellpaletta új, büszke tagját – az elődökhöz hasonlóan – az eltérő piacokon különböző név alatt érhetjük el. Indiában Redmi Y2, Kínában és a világ többi részén Redmi S2 a hivatalos megnevezés. Értelemszerűen a második legnagyobb felvevő erővel rendelkező térségben az Y1, míg a hazai és a világpiacon a Redmi Note 5A/Prime néven futó „őskövületek” leváltása a fő küldetése tesztalanyunknak. Vajon miért cserélne le bárki egy alig fél évvel ezelőtt bemutatott telefont?

Az előbb feltett kérdés miatt ne fájjon feleslegesen a fejünk, nyugodjunk meg, az S2 már most sikeres, jól pörögnek a globális eladások. Mielőtt lelőnék a poént és elárulnák azt, hogy mit talált ki a Xiaomi az S2 esetében, nézzük meg a doboz tartalmát. A keleti kultúrákban a narancssárga a boldogságot szimbolizálja, így a gyártó sem véletlen választotta ezt a színt. A tárolóegység kibontása után az alaptartozékok, mint a 2 Amperes töltőfej, a microUSB 2.0 kábel - ciki 2018-ban nem USB C-vel kiadni egy telefont - és a SIM-tű mellé még egy szilikon tok is jár. Jókedvünket némileg árnyékolhatja az egyébként jó minőségű, de a feliratok miatt használhatatlan kijelzővédő fólia. A jövőben kérjük, ne írjanak a fóliára!

Külső, kijelző

Külső tekintetében a Redmi 5 esetében bevezetett „kávamentes” megjelenítést viszi tovább a telefon. A 160,7×77,2×8,1 milliméteres dimenziókkal és 170 grammos tömeggel rendelkező unibody készülékház remek iparos munka. Azonban prémium anyagfelhasználást ezen az árszinten ne várjunk el, de a jó minőségű műanyagból kihozták a maximumot. A fogásérzet teljesen rendben van, nem érezni a spórolást.

Az előlap ékessége az 5,99 hüvelykes, HD+ (1440×720 pixel) felbontású kijelző, melynek a pixelsűrűsége 269 ppi, ami a kategóriának megfelelő. A betekintési szögével nincs gond, ahogy a fényerejével sem. Szemünk védelme érdekében az olvasómód, a kontraszt és a színhőmérséklet állítás a rendszer szerves részét képzi. A 3D kialakítású, IPS panel védelméről nincs információ, de mivel az előd is Gorilla Glass 3 üveget kapott, így vélhetőleg itt is ezt alkalmazták.

A 18:9-es képaránnyal rendelkező megjelenítő felett a fehér értesítő LED-et, az előlapi kamerát, a beszédhangszórót, a fény- és közelségérzékelő szenzort, valamint a LED-es villanót fedezhetjük fel. Lent az igény szerint ki-, bekapcsolható és testre szabható virtuális billentyűk láthatóak, vagy nem, mert kiválthatóak teljes képernyős kézmozdulatokkal, azaz gesztusvezérléssel.

A telefon felső élén a 3,5 mm-es jack csatlakozó, az infraport - két olyan dolog, aminek 2018-ban örülünk –, valamint a másodlagos mikrofon lakik. Alul középen a hagyományos microUSB port, jobbra tőle a mono hangszóró, balra pedig mikrofonnyílás található. A jobb szélen találjuk a hangerő szabályozó és a bekapcsoló gombokat, melyek könnyen elérhetőek, nem lötyögnek, jó a nyomáspontjuk.  A bal oldalon lévő SIM tálcába két nanoSIM-et és egy microSD kártyát is bepasszíroztunk, tehát tárhely bővítés esetén sem kell lemondanunk a dual SIM nyújtotta előnyökről.

A hátlap olyan, mintha fémből lenne, de sajnos nem, az antenna csíkok csak dizájn elemek. Az ujjlenyomatszenzor jól elérhető, gyorsan és tökéletes találati aránnyal dolgozik. A kamerák és a LED villanó elhelyezése sajnos az aktuális divatot követi.

A hátlap síkjából kiálló kamera megoldás és a csúszós felület miatt érdemes használni a mellékelt védőtokot.

Hardver, szoftverezettség

A két évvel ezelőtt bemutatott Qualcomm Snapdragon 625 középkategóriás chipkészlet szépen szivárog le az egyre olcsóbb készülékekbe. A 14 nanométeres gyártástechnológiának köszönhetően, amelyet egyébként először alkalmazott a gyártó 600-as sorozatban, kimondottan energiatakarékos a SoC. A chipkészlet nyolc Cortex-A53 magot tartalmaz, az órajel maximum 2 gigahertz lehet. A készlet része az Adreno 506 GPU is, amely elegendő teljesítményt nyújt a játékok futtatásához, szinte mindent elvisz, kisebb FPS érték mellett. Rendszermemóriából 4 gigabájt, belső adattárolóból pedig 64 gigabájt jutott.

Szoftveres részről Android 8.1-ről van szó, villámgyors és jól optimalizált, végletekig személyre szabható MIUI 9 felülettel. A Redmi S2 első körben kapja meg a legújabb MIUI 10 szoftvert, pontosabban fejlesztői verzióban már elérhető, már használom is, igaz egy másik Xiaomi készüléken.

 

Az általános felhasználás során valóban fürgébb lett a MIUI 10, nem kamu a ,,Gyorsabb leszek, mint a villám” marketing szöveg! Jelenleg azonban a 9.5.14.0 Global Stabil verzió fut a készüléken, a legfrissebb biztonsági csomaggal.

 

A komplett Google pakk és a Microsoft Office programok mellett megkapunk mindent, amire csak az átlagfelhasználónak szüksége van. Az alap Android rendszerhez képest a legfeltűnőbb az, hogy nincs app drawer (alkalmazáslista), ha hiányozna valakinek, irány a Play Áruház, vagy a Témák alkalmazásban nézzünk szét.

 

Rengeteg hasznos és jó alkalmazás képzi a rendszer részét, a teljesség igénye nélkül érdemes megemlíteni a Számológépet, a Képernyővideó-felvevőt, a Szkennert, az Iránytűt, a Mi Távirányítót, a Fájlkezelőt, az Időjárást, vagy a Jegyzeteket. Nem lehet szó nélkül elmenni a Biztonság app, a Második asztal, vagy a klónozott alkalmazások létrehozása mellett sem.

Kamerák, multimédia

A hátlapon egy 12 megapixeles, f/2.2 rekeszértékű, PDAF autofókuszos Sony IMX486 és egy, a mélységinformációk begyűjtésére szolgáló, 5 megapixeles Samsung S5k5e8 szenzor dolgozik. A sötétben egy-egy LED-es villanó segít be az elő- és a hátlapon is, mindkettő egytónusú és meglepően erős fénnyel rendelkeznek. A fő szenzáció azonban az előlapon található, f/2.0 rekeszértékű lencsével szerelt, 16 megapixeles Samsung S5k3p8sp modul. Megjegyezném, hogy a kamerában igencsak erősnek számító Xiaomi Mi Note 3-ban is ez a szenzor található.

Videót Full HD-ben vehetünk fel 30 képkocka/másodperc sebesség mellett a gyári alkalmazásban, az Open Camera app használatával azonban menni fog a 4K videó rögzítés, szintén 30 fps-sel, sőt az elektronikus képstabilizátor (EIS) is dolgozik. A videó minősége nagyon jó, a zajszint is meglehetősen alacsony.

A képek teljes méretben, valamint további képek itt láthatóak.

A hátlapi kamerákkal készült képek nagyon jók, nappali fényben élesek és részletesek, de azért mos az algoritmus, ellenben a HDR bekapcsolása nélküli is egész korrekt a dinamikatartomány. A valóban dupla kameráknak köszönhetően AI Portré módban (bokeh) a téma éles, a háttér pedig elmosódott. 

A prímet azonban az AI Beautify 4.0 algoritmussal megtámogatott előlapi kamera viszi. A gyártó S-sorozata kimondottan a szelfizés szerelmeseinek készül, nem is fogja őket csalódás érni, az fix. Egy kis keserűség a rossz fényviszonyok esetén történő fényképezéskor érheti a felhasználót, mert az nem erős pontja a telefonnak.

 

A kamera szoftvernél a Xiaomitól megszokott egyszerű és jól kezelhető felülettel köszön vissza. Az újdonság az AI technológiával felvértezett Portré mód, amely az elő- és a hátlapi kamerák esetében is szuperül működik. Sajnos a Camera2 API támogatás csak rootolás után érhető el, alapból nem támogatott.

 

Zenék lejátszására a Google lejátszója és a MIUI Zene alkalmazása van gyárilag telepítve. Az FM-rádió az elhangzott műsorokat tudja rögzíteni, elmenthetjük az elérhető állomásokat, megadhatjuk kézzel a frekvenciát, kihangosíthatjuk a tartalmat és az elalvás-időzítőt is beállíthatjuk. Az RDS-információkat nem jeleníti meg, de akár füles csatlakoztatása nélkül is működésre bírhatjuk.

A multimédiás hangszóró a hangereje és a hangminősége jó, mélyekből is jut egy kevés és maximum hangerőn is csak enyhén torzít. Fejhallgató csatlakoztatásával a helyzet még jobb, a hangzás telítettebb és dinamikusabb, a mélyek is belépnek, így abszolút kellemes a történet.

Adatkommunikáció, üzemidő, végszó

A Xiaomi Redmi S2-ben (gyári kódnevén Ysl) lévő két nanoSIM-kártya dual standby módon dolgozik össze egymással, ha az egyik kártya épp hívásban van, a másik lelép a hálózatról. Természetesen beállíthatjuk, hogy mobilinternethez melyik SIM-et kívánjuk használni, mindkettő képes egyébként az LTE-kapcsolódásra. A teljes hazai frekvenciatámogatás adott, így a B20-as 800 MHz-es LTE sávot is ismeri természetesen. A beszélgetési hangminőség tiszta és jó hangerejű mindkét oldalon.

Az egycsatornás Wi-Fi modem kiváló érzékenységű, 802.11b/g/n szabványokat ismer, nem maradtak ki belőle a Direct, a Display és a hotspot funkciók, természetesen Bluetooth is van, amely 4.2-s verziószámú. A microUSB 2.0 csatlakozó OTG-képes, kimaradt viszont az NFC, cserében van infra egy jól működő távirányító alkalmazással. A pozíciószerzés villámgyors és pontos, az iGO Navigation gond nélkül futott több órán keresztül.

 

A hátlap alatt lévő, 3080 mAh kapacitású Lithium-Polymer telep segít nekünk abban, hogy a telefon ne merüljön le a nap végére, és ezzel nem is volt gond. Közel 51 óra működési idő és 8 óra aktív kijelző használattal merült le 20%-ra. Kétórányi YouTube videónézés alatt 14%-ot csökkent a töltöttség. A készüléket 20-ról 100%-ra – a saját töltőjét használva – 99 perc alatt lehet feltölteni.

 

 

Mit kapunk a pénzünkért?

A Xiaomi Redmi S2 egyértelműen megmutatja erősségeit és gyengeségeit a hasonló árú és méretű Redmi 5 Plus ellenében. Le kell mondanunk a kétsávos Wi-Fi-ről, a kijelző alacsonyabb felbontású és a készülékház műanyag. Ellenben a hátlapi kamerákkal sokkal jobb képeket lehet lőni, a szelfi kamera pedig a felsőbb kategóriákban sem vallana szégyent.

A Xiaomi ezzel a telefonnal betömi a piaci rést, komoly, talán az árszegmens legjobb kamerás képességeivel felruházott mobilját adja, elsősorban a fiatalabb generációt megcélozva. A szintén szelfizésre kihegyezett elődhöz képest minden téren történt előrelépés, így az S2 küldetése talán nem lehetetlen.

A Xiaomi Redmi S2  szürke, arany és rózsa arany színben vásárolható meg 160 USA dollárért, az EU Express szállítással megnövelt ár 168 dollár, ami így összesen 44 ezer forint, további plusz költségek nélkül. A kedvezményes ár a IT$MPS2 kupon kód beírásával érhető el!

Kastély Béla