
Manapság, amikor egyre inkább mobil életet élünk, különösen fontos, hogy eszközeink minél tovább bírják egy töltéssel.
További friss mobiltelefonos hírek! Kattintson ide!
Bár a gyorstöltés és a modern töltőtechnológiák sokat segítenek, az okosórák kis méretükből adódóan korlátozott akkumulátor kapacitással rendelkeznek, így minden százalék számít. Szerencsére nemcsak a hardveren múlik az üzemidő: néhány egyszerű beállítás módosításával napokat nyerhetsz két töltés között.
Legyen szó akár OnePlus, Samsung Galaxy, Google Pixel vagy más Wear OS-es eszközről, az alábbi négy beállítás átgondolásával érzékelhetően növelheted az órád élettartamát egy töltéssel.
Kapcsold ki a „Mindig bekapcsolt kijelzőt” (Always-On Display – AOD)
Ez az egyik leggyakrabban használt, de sok esetben - óralaptól is függő - energiazabáló funkció. Az Always-On Display lehetővé teszi, hogy az óra kijelzője állandóan mutassa az időt vagy az alap órafelületet, még akkor is, ha nem használod aktívan, csak a csuklódon van. Bár esztétikus és kényelmes, valójában folyamatosan fogyasztja az akkumulátort, még ha csak kis fényerővel is.
Átlagosan egy nap alatt 5–15% közötti akkumulátor veszteséget okozhat – órától és kijelzőtípustól függően. Ha igazán fontos a hosszabb üzemidő, akkor érdemes ezt a funkciót kikapcsolni, főleg ha úgyis gyakran megemeled a csuklódat, hogy ránézz az órára (ez automatikusan aktiválja a kijelzőt). A beállítás eléréséhez keresd a „Kijelző” menüpontot az óra Beállításai között, és ott az AOD kapcsolót.
Állítsd rövidebbre a kijelző kikapcsolási idejét
Amikor használod az órát – például egy üzenetet olvasol, értesítést nézel, vagy az edzésadatokat böngészed –, természetes, hogy a kijelző aktív. Azonban az a pár extra másodperc, amikor már nem használod, de a kijelző még világít, szintén sok energiát emészthet fel naponta.
A legtöbb okosórán beállítható, hogy hány másodperc után kapcsoljon ki a kijelző inaktivitás esetén. Ha például 30 másodpercre van állítva, de te már 10 másodperc után nem nézed, az felesleges energiahasználat. A 10 másodperces időzítés arany középút – elég időt ad az információ elolvasására, mégis takarékos. Ezt is a Beállítások > Kijelző > Automatikus kikapcsolás (vagy hasonló) menüpont alatt állíthatod be.
Optimalizáld a kijelző fényerejét
A kijelző fényereje az egyik legnagyobb energiafogyasztó, különösen nagy fényerőn használva. Ha az óra folyamatosan magas fényerőn működik (például kültéren), az nagyon gyorsan lemerítheti az akkumulátort. A legtöbb modern okosóra – például a Pixel Watch 3 – extrém fényerőre is képes (akár 2000 nit maximum), így ha nem állítod be tudatosan, egy éjszakai órára pillantás is vakító élmény lehet.
Két lehetőséged van:
- Manuálisan állíts be egy alacsonyabb, de még olvasható szintet, pl. 40–50%.
- Használj automatikus fényerőszabályzást, ami a környezeti fényhez igazodik. Ez sok esetben ideális, bár néha előfordulhat, hogy nem reagál elég gyorsan – ilyenkor érdemes ki-be kapcsolni az automatikus fényerőt, ez gyakran orvosolja a problémát.
Csökkentsd a felesleges értesítéseket
Nem minden értesítés fontos. Ráadásul minden beérkező értesítés felébreszti a kijelzőt, aktiválhatja a rezgőmotort, sőt akár hangot is ad, ami mind-mind meríti az akkumulátort. Ráadásul ha sok az értesítés, az zavaró is lehet, nem csak energiazabáló.
A legtöbb okosórán lehetőség van arra, hogy szelektáld, mely alkalmazások küldhetnek értesítéseket az órára. Néhány óra közvetlenül a kijelzőn engedi ezt a beállítást, de gyakran a legkényelmesebb és leggyorsabb módja, ha a telefonodra telepített okosóra alkalmazást (pl. Galaxy Wearable, Pixel Watch app) használod.
Ott belépve a „Értesítések” szekcióba könnyedén ki-be kapcsolhatod az értesítéseket apponként, így csak a valóban fontos dolgokról kapsz figyelmeztetést – és közben értékes töltöttséget takarítasz meg.
Használd az órád okosan – és tovább!
Sokan nem is gondolnák, mennyit számítanak ezek a kis változtatások. Ha például napi szinten 10–15%-kal kevesebb energiát használsz, az heti szinten akár egynapi töltést is megspórolhat, ami nem csak kényelmesebb, de hosszú távon az akkumulátor állapotának is jót tesz.
Az okosóra akkor működik a legjobban, ha rajtad van – nem a töltőn. Ezekkel az apró trükkökkel hosszabbíthatod meg az időt két töltés között, és teljes mértékben a saját igényeidre szabhatod az élményt. Végül is te fizettél érte – legyen olyan, mint amilyennek te szeretnéd!
A cikkhez kapcsolódó linkek: