
Az EU törvényhozói azt szorgalmazzák, hogy minden Android telefon lemásolja a Pixel 6 öt évnyi frissítését.
Míg az Android-ökoszisztéma egésze egyre jobb a hosszú távú támogatást és a frissítések sebességét illetően, az uniós törvényhozók most egy olyan szabványt szorgalmaznak az Android-frissítéseknél, amelyek történetesen tükrözik azt, amit a Google a Pixel 6-on kínál.
Az EU-ban jelenleg előterjesztés alatt álló rendelettervezet „környezetbarát tervezési követelményeket kíván meghatározni a mobiltelefonokra, vezeték nélküli telefonokra és táblagépekre vonatkozóan”. A szabályozás inspirációját az a sebesség adja, amellyel az okostelefonokat és hasonló eszközöket lehagyják a vásárlók, ami gyakran e-hulladékhoz vezethet.
Az új rendelettel kapcsolatos bizottsági megállapítások szerint ezen eszközök élettartamának a jelenlegi 2-3 évről öt évre történő meghosszabbítása ötmillió autó eltávolításának felelne meg.
Hogyan kíván ez a szabályozás e cél felé mozdítani? Először is a szoftverfrissítések minimális időtartamának meghatározásával. Egy Android telefon esetében ez láthatóan három évnyi nagyobb frissítést (azaz Android 13, 14 stb.) és öt év biztonsági javítást jelentene, legalábbis az EU-ban értékesített eszközök esetében. Ez minden bizonnyal hatalmas lökést jelentene az Android világában, mivel sok eszköz jelenlegi élettartama messze elmarad ettől az idővonaltól.
A Google Pixel 6 pontosan megfelel az EU által javasolt követelményeknek, de ez nem mindig volt így. Korábban a Google mindössze három évnyi frissítést kínált, beleértve a biztonsági javításokat is. A Samsung négy évnyi nagyobb frissítést és öt év biztonsági javításokat kínál, de ez nem egy egységes ajánlat – a vállalat kedvezőbb árú eszközei gyakran rövidebb támogatási élettartamot és ritkábban frissítenek. Mindeközben az olyan márkákról, mint a OnePlus, már egyetlen jelentős frissítés után is teljesen lemondtak az eszközökről, és sok olyan olcsó eszköz van, amelyen nincs beállított idővonal a frissítések fogadására.
Az EU a meghosszabbított szoftvertámogatáson túlmenően azt is szorgalmazza, hogy a márkák javítási alkatrészeket és szolgáltatásokat kínáljanak legalább öt évig, miután az eszköz értékesítésre kerül. Amint az ArsTechnica rámutat, ezek a „professzionális” javítószolgálatok hozzáférnének az akkumulátorhoz, a kijelzőhöz, a kamerához, a töltőporthoz, a gombokhoz, a mikrofonokhoz, a hangszórókhoz és az összecsukható eszközök zsanérjaihoz is.
Olvasson tovább a legfrissebb híreink között!
Talán még érdekesebb az akkumulátorokkal kapcsolatos javaslat. A tervezet választási lehetőséget kínál a gyártóknak, hogy vagy megfelelnek az akkumulátor élettartamára vonatkozó szigorú szabványoknak, vagy visszahozzák a könnyen cserélhető akkumulátorokat, ahogyan azt sok régebbi Android telefon kínálta.
Az EU követelményeinek megfelelő akkumulátoroknak 500 töltési ciklus után legalább 83%-át, 1000 töltési ciklus után pedig 80%-át meg kell őrizniük. Az Apple azt állítja, hogy az iPhone akkumulátorai 500 töltési ciklus után névleges kapacitásuk körülbelül 80%-át tartják fenn, de több Android-gyártó nem állít ezzel kapcsolatban. A OnePlus azt állítja, hogy a OnePlus 10T 1600 töltési ciklusnál képes megtartani a kapacitás 80%-át.
Az EU a jelenlegi javaslat előtt számos módon sürgette az okostelefonok hosszú távú támogatását. A közelmúltban 2024-től kötelezővé tették az USB-C használatát minden okostelefonon, és Németország tavaly még azt is szorgalmazta, hogy az okostelefonok támogatását a bevezetést követően hét évig támogassák.
Mégis eltart egy kis ideig, mire ez a javaslat ténylegesen megvalósul. A visszajelzéseket szeptember 28-ig fogadjuk, és az elfogadás a negyedik negyedévben lehetséges, és egy évig kell várni, amíg bármi ténylegesen életbe lép. Ha ez életbe lépne az EU-ban, akkor valószínűleg sok világszerte értékesített készülékre terjedne ki.
A cikkhez kapcsolódó linkek: