Egyetlen valamirevaló házimozi-rendszer sem lehet teljes mélysugárzó nélkül, de akadnak, akik még zenehallgatáshoz is előszeretettel használják.
További friss Telefongurus hírek erre!
Ám az egy dolog, hogy elhatározzuk, hogy beszerzünk egy ilyen készüléket; a megfelelő termék kiválasztása már igen összetett kérdés.
Cikkünkben bevezetjük olvasóinkat az alapokba, de írásunk semmiképp sem tekinthető komplett útmutatónak, ezért mielőtt bárki ez alapján akarna választani például a Stream Audio mélysugárzóinak kínálatából, azt ajánljuk, hogy látogasson el az üzlet bemutatótermébe. Itt ugyanis nemcsak kipróbálhatja az egyes termékeket, hanem szaktanácsadást is kérhet.
Mi az a mélysugárzó? Milyen típusai vannak?
A mélysugárzó egy különleges hangsugárzó, hiszen kifejezetten a mély hangok megszólaltatására szolgál. Ez nem kis feladat, tekintve, hogy a hangspektrum alacsonyabb tartománya számos kihívást tartogat az alkatrészek számára, hiszen a mély hangokhoz kimagasló mechanikai szilárdság, nagy energia és tartalék szükséges.
Régebben e célra passzív kialakítású eszközöket használtak, melyeknél a hangszóró működéséhez energiát biztosító erősítő egy külön dobozba vagy a házimozi-erősítőbe volt beépítve.
Szerencsére napjainkra már annyit fejlődött a technika, hogy ez a megoldás lassan, de biztosan eltűnik, a helyét pedig átveszik az aktív rendszerű mélysugárzók. Ennél a típusnál az erősítő már magában a hangfalban, egy elszeparált kis kamrában foglal helyet. Ez mindenféle szempontból optimálisabb megoldásnak számít.
Zárt vagy reflex mélysugárzó?
A mai aktív rendszerű berendezéseken belül is két típust különböztetünk meg, a a bass-reflex és a zárt kialakítású készülékeket.
A bass-reflex mélyládáknál a fő cél a hatásfok javítása volt. Azt ugyanis tudni kell, hogy a hangszórók nagyon rossz hatásfokkal működnek, tehát a beléjük áramló elektromos teljesítménynek csupán néhány százalékát tudják átalakítani akusztikai teljesítménnyé. Ezt akarták feljavítani a hangolt kamrás, vagy más néven bass-reflex készülékekkel. A dolgot úgy oldották meg, hogy a dobozon elhelyeztek egy reflexcsövet.
Ezen kialakítású termékek előnye, hogy hangosabbak, árban kedvezőbbek, és kisebb teljesítményű beépített erősítővel működnek, mint a zárt változatok. Ugyanakkor a hangzásuk kevésbé pontos, kicsit “lomhább.”
A zárt mélysugárzók ismérve, hogy a hangszórók számára kialakított nyílásoktól eltekintve az egész doboz hermetikusan zárt. Mivel itt nincs reflexcső, ami javítaná a hatásfokot, ezért több teljesítményre, erősebb hangszórókra és stabilabb dobozra van szükség. Cserébe viszont feszesebb, precízebb hangzást kapunk – igaz, jóval magasabb áron.
Melyiket válasszuk?
Ez a kérdés természetesen nem fekete vagy fehér, hisz mindkét típusnak megvannak a maga előnyei és hátrányai. A választás függ a felhasználási igényektől, az egyéni ízléstől és természetesen a pénztárcánktól is.