A digitalizáció nagy teljesítményű infrastruktúrát igényel: a jövő hálózatát. A jövő hálózatát azonban ma kell kifejleszteni.
„Az intelligens digitalizációhoz intelligens hálózatokra van szükség. Ezek pedig csak teljesen új kaliberű hálózatok lehetnek - nyilatkozza Tim Höttges, a Deutsche Telekom vezérigazgatója. A vezetékes és a mobil hálózatok konvergenciája adja az alapját a Deutsche Telekom integrált hálózati stratégiájának. Egy új méretezésű hálózatra van szükség, hogy a digitális világra vonatkozó elképzelések valóra váltásának meglegyen a szükséges műszaki alapja.
„Új mérföldköveket állítunk fel az 5G, illetve európai Pan-Net hálózatunk kifejlesztésével, és egy új hálózati szolgáltatót hozunk létre a nagy globális cégek számára. Ilyen lesz a jövő hálózata. Ami a jövőbe mutató megoldásokat illeti, nem csak az a kérdés a viták során, hogy milyen vezetéket használunk, rézvezetéket vagy üvegszálas kábeleket; arról is meg kell állapodni, hogyan építsük fel a hálózatok architektúráját, hogyan lehet közös szabványokat és platformokat kidolgozni, és az adatbiztonság kérdése is rendkívül lényeges. Az élére állunk ennek.”
AZ 5G PREMIERE
Most először a Deutsche Telekom nem egyedi 5G modulokat fog bemutatni, hanem egy teljes 5G rendszert. Ennek során olyan sebességet valósít meg a válaszidők vagy „látencia” terén, amely a hanghatár áttöréséhez fogható: a végpontok közötti válaszidő kevesebb, mint egy ezredmásodperc. Ez egy műszaki rekord, és fontos lépést jelent számos valósidejű alkalmazás bevezethetővé tételében, mint például vezető nélküli autók, távolról elvégezhető sebészeti eljárások, vagy akár nagy teljesítményű játékok, amelyek egy ilyen szolgáltatás nélkül egyáltalán nem tudnának működni. „Minden a tervek szerint halad az 5G területén, és továbbra is aktívan szorgalmazzuk a szabványosítás és a fejlesztés folytatását, hogy minden készen álljon 2020-ra, vagy akár már korábban is” - magyarázza Claudia Nemat, a Deutsche Telekom Európáért és a technológiai területért felelős menedzsment tagja. „Nem egyszerűen az a célunk az 5G-vel, hogy több szolgáltatást tudjunk kínálni. Az új mobiltelefonos technológia a felhasználók igényeit is egyedibb módon képes kezelni. Lehet, hogy az egyik felhasználónak elsősorban magas adatátviteli értékekre van szüksége, a másik számára viszont lényegesebb a minimális látencia vagy az alacsony energiafogyasztású, esetleg tömeges alkalmazások megléte.
A Deutsche Telekom rendkívül magas sávszélesség-teljesítményt is kínál az 5G hálózatban: partnereivel együtt egy okostelefon-prototípusban az adatátvitel sebességét mobil kapcsolatban másodpercenként 1,5 gigabit fölé tudta vinni. A jövőben szükség lesz az ilyen sebességű adatátvitelre, különösen tévékben és a virtuális valóság alkalmazásaiban. Ráadásul az 5G révén szó szerint több ezer kapcsolatot lehet majd létrehozni az úgynevezett keskenysávon is (keskenysávú loT). A Deutsche Telekom hálózata már ma is készen áll ennek a rendkívül alacsony energiafogyasztással járó lehetőségnek az alkalmazására, melynek során az adatátvitel szenzorokon keresztül történik.
Rövid időn belül a mindennapi életben is meg fogjuk ezt tapasztalni, olyan területeken, mint a hulladékgazdálkodás vagy a parkolóhelyek kezelése. „Az 5G egy hálózatba kapcsolt világ valósidejű alapját fogja képezni” - teszi hozzá Nemat.
Kattintson ide a Telefonguru legfrissebb híreiért!
NAGY SEBESSÉGŰ INTERNET REPÜLŐGÉPEKEN
A Deutsche Telekom hálózata a levegőben is új dimenziót ér el. Még az idén felszerelik az első olyan antennákat, amelyek a jövőben LTE jeleket fognak küldeni az ég felé, hogy megkönnyítsék az internet vételét az európai légi útvonalakon, akár 10,000 méteres magasságban is. A 2018 kezdetére várható piacindítással a Deutsche Telekom összesen 300 LTE állomást fog létrehozni és elindítani erre a célra Európa-szerte. Az európai légi hálózat tervezett kiterjesztése során az első LTE állomásokat a várhatóan az év végén fogják kiépíteni Dél-Angliában. Hat tesztrepülést terveznek, melyek közül az elsőre már az idén sor kerül. Ezt fogja követni 2017 tavaszán az első üzleti célú pilot szolgáltatás a hálózaton, szintén Angliában. Németország és Nyugat-Európa más, sűrűn lakott területein a tervek szerint 2017 közepétől lesz elérhető a szolgáltatás. A légi internet szolgáltatást Európa-szerte az Inmarsat műholdas szolgáltatóval partnerségben építik ki.
AZ ELSŐ ADATKÖZPONT AZ EURÓPAI PAN-NET SZÁMÁRA
A “Holnap hálózata” azt is jelenti, hogy határokon átnyúló tevékenységekben gondolkodunk. Ezért a Deutsche Telekom, mint Európa vezető hálózat-üzemeltetője folyamatosan dolgozik az Európai Pan-Net kiépítésén. Fontos mérföldkövet fognak elérni az idei év második negyedévében, amikor működni kezd majd az első Pan-Net adatközpont Magyarországon. Ez lesz az első olyan adatközpont, amely Pan-IP szolgáltatásokat fog nyújtani a jövőben minden európai nemzeti leányvállalat számára, egyetlen központi helyről. Az első olyan szolgáltatás, amelyet ősszel már ebből az adatközpontból fognak nyújtani, egy olyan e-mail szolgáltatás lesz, amely a legmagasabb szintű védettséggel dicsekedhet. Ezt a negyedik negyedévben a CloudCPE szolgáltatás fogja követni. A CPE kifejezés az Előfizetői Berendezés (Customer Premises Equipment) angol nyelvű rövidítése, és olyan, az előfizetők lakásán vagy telephelyén használt, végpontok közötti eszközökre vonatkozik, mint a routerek vagy a telefonrendszerek. A CloudCPE a VPN, vagyis a virtuális magánhálózat egy olyan innovatív fejlesztése, amely segíti a vállalatokat a szolgáltatásaik virtualizálása felé vezető úton.
A Pan-Net hálózati architektúra lehetővé teszi egy közös, szabványosított infrastruktúra határokon átívelő használatát. A nemzeti leányvállalatok egy központi katalógusból kiválaszthatják azokat a szabványosított termékmodulokat, amelyekre szükségük van saját régiójuk egyéni piaci helyzetében. A cél, hogy 2020-ig, lépésről-lépésre centralizált, európai szolgáltató hálózati központok jöjjenek létre.