Egy tétlen Google Pixel telefon 12 óránként 1 MB személyes adatot oszt meg a Google-lal, de az iPhone sem jobb.
Az androidos okostelefonok és az Apple iPhone-ja átlagosan 4 és fél percenként küld adatokat az adott vállalatnak - írja az The Irish Times. Az adatok akkor is megosztásra kerülnek, ha éppen nem használja aktívan a telefont. A jelentés a dublini Trinity College professzora, Doug Leith tanulmánya alapján készült.
Bár a Google készülékei állítólag több adatot gyűjtenek, mint az iPhone-ok, úgy tűnik, hogy a két vállalat hasonló adatgyűjtési gyakorlattal rendelkezik. Pontosabban: a tanulmány megállapította, hogy a tétlen Google Pixel okostelefon 12 óránként 1 MB adatot küld, szemben az iPhone 52 KB-jával.
Az okostelefonok által megosztott adatok között szerepelnek olyan részletek, mint a hardver sorozatszáma, a Wi-Fi MAC-cím, az IMEI, a telefonszám és a SIM-kártya jelenléte. Úgy tűnik, hogy az Apple, amely a magánélet védelme legjobbjának tartja magát, túlzásba esik adatgyűjtés terén.
Az iPhone-ok ugyanis nemcsak a gyűjtenek az okostelefonok tevékenységéről gyűjtenek adatokat, hanem a közelben lévő eszközökről is. Amikor valaki csatlakozik egy Wi-Fi hálózathoz, a hálózat többi telefonjának Wi-Fi MAC-címét is elküldi a Cupertino óriásnak.
„Úgy gondolom, hogy a legtöbb ember elfogadja, hogy az Apple és a Google adatokat gyűjt a telefonjainkról az olyan szolgáltatások nyújtásához, mint az iCloud vagy a Google Drive. De amikor egyszerűen csak telefonként használjuk a telefonunkat - hívások kezdeményezésére és fogadására, és semmi másra -, sokkal nehezebb megérteni, miért kell az Apple-nek és a Google-nak adatokat gyűjtenie.
Mégis ebben a tanulmányban azt tapasztaltuk, hogy az Apple és a Google rengeteg információt gyűjt és továbbít, pontosan ebben a helyzetben. Túlzottnak tűnik és nehéz felfogni, miért van erre szükség.
Böngésszen tovább legfrissebb híreink között!
A Wi-Fi MAC-cím egy eszközt azonosít egy Wi-Fi-hálózaton, így például egyedi módon azonosítja az otthoni routert, a kávézó hotspotját vagy az irodai hálózatot. Ez azt jelenti, hogy az Apple potenciálisan nyomon követheti, hogy mely emberek közelében tartózkodik, valamint mikor és hol. Ez nagyon aggasztó." – mondta Leith professzor.
Az adatgyűjtésről nem lehet lemondani és aggályok merülnek fel abban, hogy a vállalatok az eszköz adatait más forrásokhoz, például web böngészéshez kapcsolhatják.
A Google szerint eszközadatokra van szükség az operációs rendszer naprakészen tartásához.
„Ez a kutatás felvázolja az okostelefonok működését. A modern autók rendszeresen elküldik az autógyártóknak az alapadatokat a jármű alkatrészeiről, azok biztonsági állapotáról és szerviz ütemezéséről, a mobiltelefonok pedig nagyon hasonló módon működnek. Ez a jelentés részletezi azokat a kommunikációkat, amelyek segítenek biztosítani az iOS vagy Android szoftver naprakészségét, a szolgáltatások rendeltetésszerű működését, valamint a telefon biztonságát és hatékony működését.”