Adatvédelmi botrány a Siri kapcsán - a te adataid is kikerülhettek?!

2025.01.06| 9to5mac

Az Apple a múlt héten 95 millió dolláros egyezségben rendezte azt a pert, amelyben Siri interakciók jogellenes rögzítésével vádolták, de a vállalat továbbra is tagadja a felhasználói adatok reklámcélú felhasználására vonatkozó állításokat.

Az Apple a múlt héten beleegyezett, hogy 95 millió dollárt fizet egy olyan per rendezésére, amely a Siri interakciók „jogellenes és szándékos rögzítését” állította. Ez a megállapodás azonban nem csillapította a gyanakvó hangokat, sőt összeesküvés-elméletek hullámát indította el, amelyek szerint az Apple digitális asszisztense célzott reklámok céljából lehallgatja a felhasználókat. A vállalat határozottan tagadja ezeket az állításokat.

A per alapjai 2019-re nyúlnak vissza, amikor a Guardian egyik jelentése nyilvánosságra hozta, hogy az Apple vállalkozókat alkalmazott a Siri interakciók „osztályozására”. A történetben szereplő bejelentő szerint ezek a munkavállalók rendszeresen hozzáfértek a felhasználók magánbeszélgetéseihez a Siri „minőségellenőrzése” során. Az Apple akkoriban elismerte, hogy a napi Siri-aktiválások kevesebb mint 1%-át használták ilyen célra, és az interakciók mindössze néhány másodpercig tartottak. Továbbá az adatok nem voltak összekapcsolva a felhasználók Apple ID-jével, és szigorú titoktartási megállapodások vonatkoztak rájuk.

A botrány hatására az Apple jelentős adatvédelmi változtatásokat vezetett be. Bejelentették, hogy alapértelmezés szerint többé nem őrzik meg a Siri-interakciók felvételeit. Ehelyett a felhasználóknak külön engedélyezniük kellett, hogy a Siri hangmintáit fejlesztési célokra felhasználják. Az Apple azt is hangsúlyozta, hogy harmadik fél vállalkozók többé nem hallgathatják meg a Siri-interakciókat, és minden véletlen aktiválásból származó felvételt azonnal törölnek.

Adatvédelmi botrány a Siri kapcsán - a te adataid is kikerülhettek?!

2025-re visszatérve, az Apple a múlt héten végül beleegyezett, hogy a 2019-es pert egy 95 millió dolláros kártérítéssel rendezze. A vállalat közleménye szerint a cél az volt, hogy lezárják a harmadik felek által végzett minősítéssel kapcsolatos aggodalmakat, amelyekkel már korábban foglalkoztak. Az Apple hangsúlyozta, hogy a Siri adatait soha nem használták marketingprofilok készítésére, és nem adták el harmadik félnek.

A Siri adatvédelmi működése ma már számos garanciát tartalmaz. A rendszer a felhasználók hanginterakcióit véletlenszerű azonosítókhoz köti, nem kapcsolódik Apple-fiókokhoz vagy más személyes adatokhoz. A hat hónapnál régebbi kéréseket automatikusan eltávolítják az azonosítóból. Emellett a felhasználók bármikor átnézhetik és törölhetik Siri átirataikat a Beállításokban.

Az Apple állítása szerint a Siri bizonyos funkciói, például az üzenetek felolvasása, teljes mértékben a készüléken történnek, és az adatok nem kerülnek az Apple szervereire. Az adatvédelmet tovább erősíti a Private Cloud Compute technológia, amely az Apple Silicon chipekre épül.

A per híre ugyanakkor tovább szította a találgatásokat, amelyek szerint az iPhone folyamatosan lehallgatja a felhasználókat reklámcélokból. Az Apple szerint ezek az állítások alaptalanok, és az adatvédelmi intézkedések mellett technikailag is lehetetlen, hogy a Siri-interakciókat célzott reklámokhoz használják. Az Apple az eset óta többször is hangsúlyozta, hogy az adatvédelmet a Siri fejlesztésének középpontjában tartják.

A Siri-adatvédelmi vita ugyanakkor felveti a kérdést: mennyire várható el a technológiai vállalatoktól, hogy proaktívan kezeljék a felhasználói adatok biztonságát? Az Apple azóta is dolgozik azon, hogy a Siri működését még átláthatóbbá és privátabbá tegye, de a felhasználók bizalmának helyreállítása hosszú időt vehet igénybe.

 

 

Kattintson ide a Telefonguru legfrissebb híreiért! Kattintson ide a Telefonguru legfrissebb híreiért!

A cikkhez kapcsolódó linkek:
messenger whatsapp facebook twitter email




Új és Használt GSM kiemelt ajánlatok



A 2024-es év legjobb okostelefonjai

A 2024-es év legjobb okostelefonjai

2024.12.20
| 9to5mac
Az MKBHD Smartphone Awards 2024-ben tíz kategóriában választották ki az év legkiemelkedőbb telefonjait, a legnagyobb meglepetést pedig az iPhone 16 szerezte a „legjobb kis telefon” cím elnyerésével.
Mi a gond a Samsung Galaxy S szériájának kameráival?

Mi a gond a Samsung Galaxy S szériájának kameráival?

2024.12.19
| SamMobile
A Galaxy S Ultra modellek mindig a Samsung legjobb kamerás készülékei voltak, olyan funkciókkal, mint a 100x Space Zoom vagy a 200 MP-es szenzor.
Vékonyabb, mint valaha: jön az iPhone 17 Air, de nagy árat fizetünk érte

Vékonyabb, mint valaha: jön az iPhone 17 Air, de nagy árat fizetünk érte

2024.11.09
| 9to5mac
Az Apple hamarosan bemutathatja az iPhone 17 Airt, amely a dizájnt minden más elé helyezi.
Így újítja meg a zárolási képernyőt a Samsung

Így újítja meg a zárolási képernyőt a Samsung

2024.11.29
| SamMobile
A Samsung még nem árulta el, mikor indul a One UI 7.0 bétaprogramja, de a szivárgásokból már sok újdonságot megtudhattunk.

TELEFONOK GYORSLISTA
Márka :

Tipus :


HÍRLEVÉL

Feliratkozás a Telefonguru ingyenes hírlevelére

Elfogadom az Adatvédelmi és Adatkezelési Tájékoztatót Ezt a webhelyet a reCAPTCHA védi. A Google adatvédelmi irányelve és a szolgáltatási feltételek érvényesek.


SZAVAZÁS

Ön mennyire márkahű telefon vásárlása esetén?


ragaszkodok a megszokott márkámhoz
vásárlás esetén teljesen mindegy számomra a márka
először a megszokott márkám kínálatát nézem meg, de megnézem a teljes kínálatot



Korábbi szavazások eredményei