Építkezés és felújítás alkalmával dönteni kell a helyiségek padló- és fal-, illetve az épület körüli járdák, teraszok, gépkocsibeállók burkolatairól, hova milyen típusú kerüljön.
Általában a megjelenés és az ár alapján döntünk, azonban érdemes lehet más tényezőket is figyelembe venni, és az egyes anyagok, típusok előnyei, hátrányai, gyártók által javasolt alkalmazási területei szerint határozni. Ennek érdekében cikkünkben megnézzük a burkolattípusokat és jellemzőiket, hogy ezek ismeretében választhasd ki a számodra leginkább megfelelőeket.
Milyen burkolatok közül választhatunk?
A burkolás nem a legkönnyebben elsajátítható építőipari munka, mégis sokan vállalkoznak arra, hogy maguk készítsék el, ami egyes típusok esetében könnyebben kivitelezhető a korszerű anyagoknak és rendszereknek köszönhetően. A melegburkolatok lerakása általában egyszerűbb, az ehhez szükséges ragasztókat beszerezheted a MesterekFutára webshopból.
A burkolatok meghatározóak a bel- és külterek megjelenése, hangulata, az otthonosság és a komfort szempontjából, így egyáltalán nem mindegy, mit választunk. Különféle típusok, anyagok, textúrák és színek nehezítik a döntést, de figyelmet kell fordítani a tisztíthatóságra, az otthon védelmére, a kopásállóságra és a biztonságra is. A bel- és kültérre szánt burkolatok tulajdonságai jelentősen eltérnek egymástól, hiszen utóbbiak esetében számolni kell az időjárás viszontagságaival, az extrém hőmérséklettel, míg a lakóterekben ez nem szempont.
Praktikus hidegburkolatok nagy igénybevételre
Annak érdekében, hogy olyan burkolatot alakítsunk ki, amely tartós és elégedettséggel tölt el, nemcsak az anyagokra, de a kivitelezés minőségére is figyelni kell. A választásnál szem előtt kell tartani, hogy milyen helyiségbe, milyen igénybevételre szeretnénk, ez ugyanis meghatározza a kopásállóságát, tisztíthatóságát.
A hidegburkolatok kemény anyagokból, természetes kőből, égetett kerámiából, betonból vagy cementből készülnek, ide tartoznak a térkövek és a modern kőszőnyeg burkolatok is. Hideg érzetet keltenek, ezért is kedveltek a mediterrán vidékeken, ugyanis jól ellensúlyozzák a nyarak forróságát. A hazai viszonyok között figyelni kell arra, hogy mivel télen csökkentik a komfortérzetet, nappaliba, fürdőszobákba lehetőleg padlófűtéssel készítsük. Nagy előnyük a vízállóság, könnyű tisztíthatóság, így konyhákban, előszobákban, illetve teraszokon ideálisak. Fektetését bízzuk szakemberre a tökéletes végeredmény érdekében.
Otthonos melegburkolatok
A melegburkolatok magasabb hőérzetet nyújtanak, hő- és hangszigetelés szempontjából is kedvező választást jelentenek beltérre. Kellemes tapintásúak, barátságosak, rugalmasak, ugyanakkor alacsonyabb a kopásállóságuk, nehezebben tarthatók tisztán, továbbá a vízre is érzékenyek. A különböző faburkolatok, a laminált padlók és parketták, LVT padlók tartoznak ebbe a kategóriába.
Ide sorolhatók még a félmeleg PVC alapú, önterülő műgyanta és műanyag kötésű burkolatok.