A különböző kultúrákban a fiatal fiúk felnőtté válásának sokféle rituáléja él még manapság is.
A férfivá avatás azt jelzi, hogy a közösség teljes jogú tagjává váltak. Vannak olyan törzsek, ahol kifejezetten brutális szertartásokat végeznek, amelyek szenvedést okoznak az ifjú férfiak számára.
Legalábbis a nyugati civilizáció tagjainak kegyetlennek tűnnek, hiszen ezek a fiúk jobb esetben csak a digitális és online játékok által ismerhetnek meg hasonlókat. A Wanderers írásából megismerkedhetünk kíméletlen szertartásokkal, melyeknek célja a férfiak felavatása. Ebben a cikkben bemutatunk néhány különleges, de nem feltétlenül harcias rituálét.
Férfivá avatási rítusok
A maszájoknál Kelet-Afrikában ez egy többlépcsős folyamat, ami akár évekig is eltarthat. A fiúk csatlakoznak egy harcos csoporthoz, ahol harci képességeket tanulnak a közösségben, majd a végén ünnepélyes keretek között körülmetélik őket, innentől pedig már férfinak számítanak.
A fájdalomtűrő képességet és a szellemi kitartást fejlesztik az aboriginal kultúrában, amikor az idősebb férfiak titkos szertartásokba vonják be a fiatal fiúkat. Foghúzást, tetoválást és különféle fájdalmas fizikai próbatételeket kell kiállniuk az ifjú ausztrál őslakosoknak.
A zsidó fiúknak a 13. születésnapjuk környékén tartanak bármicvót, ahol a Tórából kell felolvasniuk, ami a vallási érettséget és a közösség iránti felelősséget jelképezi. Innentől a fiú a vallási törvények teljesítésére van kötelezve.
Változatos hagyományok a különböző kultúrákban
Egy brazil törzsben egy olyan fonott kesztyűbe kell belenyúlni a fiatal fiúknak, amelybe mérgeshangyákat raktak az idősebbek. Ez a rítus a bátorságot és a kitartást szimbolizálja, mert 10 percig nem vehetik ki a kezüket.
Az ókori Spártában a fiúk már 7 éves koruktól katonai táborokban éltek, fizikai és mentális próbatételeken mentek keresztül, amelyek nem voltak éppen kíméletesek. A szigorú katonai kiképzés része volt a túlélési képesség, a közösségi hűség és különféle harci képességek fejlesztése.
Végül, de nem utolsósorban említést érdemelnek az északi sámi népek is, ahol inkább spirituális jellege van a beavatásnak. A sámánok irányítása alatt mennek át különböző rítusokon a fiatal férfiak.
Mi a helyzet a nyugati civilizáció férfipalántáival?
A nyugati kultúrában nincsenek meg ezek a rítusok, de vannak bizonyos szokások, amik hasonló funkciókat töltenek be. Ezek általában az élet egyes szakaszaihoz kötődnek, mint például egy iskolai végzettség vagy diploma megszerzése, de sok családban már a jogosítvány is a felnőtté válást jelenti.
Az első munkahely is egy ilyen fordulópont az életben, ahogy az is, amikor a “felnőtt gyerek” elköltözik otthonról. Ez nem feltétlenül esik egybe a házasságkötéssel, de az is egy fontos mérföldkő lehet a felnőtté válás folyamatában.
Nálunk korábban a sorkatonai szolgálat volt a fiúk egyfajta beavatása a felnőtt életbe. Az első alkalom volt az életükben, amikor a családtól távol kellett helytállniuk, és sok fegyelmet is tanulhattak.