Az Apple lett az első cég, amelyet az Európai Unió Digitális Piacok Törvénye (DMA) alapján vádoltak meg.
Az európai törvényhozók úgy találták, hogy az iPhone gyártója nem tartja be az alkalmazásbolt szabályaikat. Állítólag nem engedi az alkalmazásfejlesztőknek, hogy szabadon irányítsák a felhasználókat az App Store-on kívüli ajánlatokhoz. Az Európai Bizottság hivatalos figyelmeztetést küldött a vállalatnak az ügy kapcsán. Az EU egy újabb vizsgálatot is indított az Apple harmadik fél iOS alkalmazásboltok támogatásának ügyében.
A DMA az EU új törvénye, amelynek célja a digitális kapuőrök azonosítása és szabályozása annak érdekében, hogy a piac igazságosabb és versenyképesebb legyen minden szereplő számára, kicsik és nagyok egyaránt. A hat kapuőr közé tartozik: az Apple, az Amazon, a Microsoft, az Alphabet (Google), a Meta és a ByteDance (TikTok). Ezeknek a vállalatoknak 2024 márciusáig kellett megfelelniük az új szabályoknak. Az egyik szabály lehetővé teszi a harmadik fél fejlesztők számára, hogy függetlenebbül választhassanak fizetési módokat és telepítési forrásokat alkalmazásaikhoz.
A fejlesztők irányíthatják a felhasználókat más platformokra jobb ajánlatokkal, és a kapuőrök nem akadályozhatják meg őket ebben. Nem vethetnek ki semmilyen díjat a fejlesztőkre ezért. Az Apple azonban nem teljes mértékben tartotta be ezt a szabályt. Bár megnyitotta az App Store-t a külső üzletek és fizetési módok előtt, a cég trükközött. Először befagyasztotta a Fortnite és az Epic fejlesztői fiókjait, mert felhasználókat irányítottak el. Amikor feloldotta a tiltást, 27% jutalékot számított fel a tranzakciókért.
Természetesen az európai törvényhozók ezt figyelték, és azonnal vádat emeltek az Apple ellen a DMA alapján. „Előzetes álláspontunk szerint az Apple nem teljes mértékben engedi az irányítást,” mondta Margrethe Vestager, az európai versenypolitika vezetője. „Az irányítás kulcsfontosságú annak biztosításához, hogy az alkalmazásfejlesztők kevésbé függjenek a kapuőrök alkalmazásboltjaitól, és a fogyasztók tudomást szerezzenek a jobb ajánlatokról.” Az Apple-nek 2025 márciusáig van ideje válaszolni az EU vádjaira, ami hosszú idő a módosítások elvégzésére.
Ha az Apple továbbra sem tartja be az EU DMA szabályait, akkor a világméretű éves bevételének akár 10%-áig terjedő bírsággal néz szembe. Az elmúlt évi bevételek alapján a bírság összege 38 milliárd dollár lenne. A bírság összege 20%-ra emelkedik, ha a vállalat ismételten megszegi a szabályokat. Az idő majd megmutatja, hogyan reagál az Apple. Az EU korábban 1,84 milliárd euró (kb. 2 milliárd dollár) bírságot szabott ki a vállalatra hasonló, a DMA előtti antitröszt ügyek miatt.
Az Apple újabb vizsgálattal néz szembe az európai hatóságnál
Az Apple-nek egy másik ügye is van Európában. Az EU vizsgálja a harmadik fél iOS alkalmazásboltokra vonatkozó irányelveit. A fő fókusz a cég Core Technology Fee-jére irányul, amely külső alkalmazásboltok és alkalmazások esetén telepítésenként 0,50 eurós díjat követel meg. Az Apple emellett egy bonyolult, több lépéses folyamatot ír elő a harmadik fél piacterek és az azokról származó alkalmazások telepítéséhez. Eközben különféle figyelmeztetéseket mutat, hogy korlátozza a felhasználókat az App Store-hoz való ragaszkodásban.
Az EU emellett vizsgálja az Apple különféle jogosultsági követelményeit, amelyeket a fejlesztőknek teljesíteniük kell ahhoz, hogy harmadik fél alkalmazásboltokat kínálhassanak. „A fejlesztői közösség és a fogyasztók várják az App Store alternatíváinak felkínálását. Vizsgálatot indítunk annak biztosítására, hogy az Apple ne akadályozza ezeket az erőfeszítéseket,” mondta Vestager.
Az Apple eközben nemrégiben a DMA „szabályozási bizonytalanságait” okolta AI funkcióinak Európában való bevezetésének késedelméért. A cég szerint az EU interoperabilitási követelményei veszélyt jelentenek a magánéletre és a biztonságra.