Apple
,trösztellenes per
,Safari
,iPhone
,alapértelmezett böngésző
,Verseny- és Piacfelügyeleti Hatóság
,CMA
,mobilböngészők
,EU
,innováció
Az Egyesült Királyság Verseny- és Piacfelügyeleti Hatósága (CMA) arra a következtetésre jutott, hogy az Apple az iPhone alapértelmezett böngészője, a Safari használatával visszaélhet, ami trösztellenes eljárást vonhat maga után, hasonlóan az Európai Unió döntéséhez.
Az Apple valószínűleg trösztellenes perrel néz szembe az Egyesült Királyságban amiatt, hogy a Safari az iPhone alapértelmezett webböngészője. Az Egyesült Királyság Verseny- és Piacfelügyeleti Hatósága (CMA) ideiglenesen arra a következtetésre jutott, hogy az Apple visszaél az iPhone-alkalmazások feletti ellenőrzésével, ami súlyosan érintheti a versenyt és az innovációt a mobilböngészők piacán.
A CMA vizsgálata szerint az Apple szabályai megakadályozzák, hogy más böngészők versenyképesek lehessenek, mivel azoknak ugyanazt a webmotort kell használniuk, mint a Safari. Ez gyakorlatilag lehetetlenné teszi számukra, hogy gyorsabbá vagy fejlettebbé tegyék a böngészőiket. Az Apple eddig ragaszkodott ahhoz, hogy az iPhone felhasználók számára alapértelmezettként a Safari legyen beállítva, ahogyan azt az Android készülékeknél a Google Chrome teszi. Az EU tavaly arra a következtetésre jutott, hogy ez a gyakorlat versenyellenes, és válaszul az Apple az iOS 17.4-es verziójában lehetővé tette a felhasználók számára, hogy az új iPhone beállításakor válasszanak böngészőt.
Az Egyesült Királyságban a CMA ugyanarra a következtetésre jutott, miszerint az Apple nemcsak hogy akadályozza a versenyt, hanem a böngészőpiacot is torzítja, mivel nem adja meg a lehetőséget más fejlesztőknek, hogy olyan új funkciókat kínáljanak, amelyek előnyösek lehetnek a felhasználók számára. A vizsgálatok során a más böngészőszolgáltatók is kifejezték aggályaikat, mivel nem tudják teljesen kihasználni az iPhone technológiai potenciálját. Sokan közülük azzal érveltek, hogy nem képesek gyorsabban betölteni a weboldalakat, vagy olyan funkciókat kínálni, amelyeket a Safari nem támogat.
A helyzet különösen problémás lehet a kisebb brit alkalmazásfejlesztők számára, akik szívesen használnának progresszív webes alkalmazásokat, de ezt az iOS nem teszi lehetővé teljes mértékben. A CMA ideiglenes megállapítása szerint az Apple dominanciája ezt a fejlődést gátolja, és ezzel károsítja a piacon lévő innovációkat.
A Google és az Apple közötti bevételmegosztási megállapodás is külön vizsgálatot igényel, mivel a Google évente több mint 20 milliárd dollárt fizet az Apple-nek azért, hogy a Google keresője legyen a Safari alapértelmezett motorja. Az Egyesült Államokban már egy bíró döntött úgy, hogy az ilyen típusú üzletek tisztességtelen előnyt biztosítanak a Google-nak. A CMA ezt a megállapítást valószínűleg az Egyesült Királyságban is ismételni fogja, mivel az ilyen megállapodások jelentősen csökkenthetik a versenyt és a pénzügyi ösztönzőket, hogy más böngészők versenyezhessenek az iOS piacon.
Böngésszen tovább legfrissebb híreink között!
A felhőalapú játékok kérdése már nem okoz problémát a CMA számára. Miután az Apple változtatott a politikáján, és lehetővé tette harmadik féltől származó cégek számára, hogy felhőalapú játékalkalmazásokat kínáljanak, a versenyfelügyeleti hatóság szerint ez a kérdés már lezárult.
Ez a jogi csatározás tehát nemcsak az Apple, hanem az egész mobilpiac számára jelentős változásokat hozhat, ha a versenyellenes praktikák miatt a vállalatok kénytelenek lesznek módosítani működési szabályaikat. Az iPhone felhasználói számára ez a változás lehetőséget adhat arra, hogy saját igényeiknek megfelelően válasszák meg böngészőiket, ezzel elősegítve a piaci versenyt és az innovációt.