A pletykák az alkalmazások sideloadingját lehetővé tevő iOS 17-ről továbbra is tartják magukat, de a legújabb, meg nem erősített hírekben van egy érdekesség: a funkció a jelek szerint csak Európában lesz elérhető.
Ez a Bloomberg Mark Gurmanjától származik, aki megbízható szakértője az Apple előzetes információinak. A MacRumors podcastnak nyilatkozva Gurman elmondta, hogy szerinte az app sideloading csak Európában lesz elérhető.
Ha fogalma sincs, miről beszélünk, az app sideloading azt jelenti, hogy az appokat a hivatalos alkalmazásbolton kívülről telepítheti a felhasználó - ahogyan az például a macOS-en megtehető. Androidon is viszonylag könnyen elvégezhető, de az Apple régóta biztonsági és megbízhatósági aggályokra hivatkozva azt szeretné, ha az iPhone-ok és iPadek csak jóváhagyott alkalmazásokra korlátozódnának.
Extra díjak
Ennek az európai kizárólagosságnak van értelme: Az Apple nem igazán akarja hozzáadni a sideloadingot, és csak az EU szabályozási nyomása miatt teszi ezt. Gurman szerint az Apple nem fogja "lábon lőni magát" azzal, hogy mindenhol hozzáadja, és valószínűleg csendben, fanfárok nélkül vezeti majd be a funkciót.
Gurman szerint ráadásul a fejlesztőknek esetleg külön kell fizetniük, ha azt szeretnék, hogy alkalmazásaik az iOS App Store-on kívül is elérhetőek legyenek. Ne lepődjünk meg, ha a funkciót inkább egy sajtóközlemény alján említik meg, mint a WWDC 2023-as keynote-on.
A Worldwide Developers Conference június 5-én kezdődik, és az Apple összes idén megjelenő szoftverének bemutatója lesz, beleértve az iOS 17-et is. Gurman azt is hozzáteszi, hogy frissítések várhatóak a Wallet és a Find My alkalmazásokhoz.
További friss mobiltelefonos hírek! Kattintson ide!
Az Apple meghajol az EU nyomása előtt
Ha kíváncsi, hogy mi köze van az appok sideloadingjának az uniós törvényhozókhoz, akkor az előzményekről itt annyit, hogy az Apple-t nyomás alá helyezték az európai szabályozók az App Store-nak az Apple által működtetett monopóliumként felfogott problémája miatt.
Az EU idén nyáron hatályba lépő digitális piaci törvényének célja, hogy korlátozza a digitális "kapuőrök" ellenőrzését. Az EU azzal érvelne, hogy az Apple nem kényszerítheti az iOS-alkalmazásokat arra, hogy saját App Store-ján keresztül legyen kizárólag elérhetők, míg az Apple szerint a felhasználók biztonsága és a minőségi élmény fenntartása érdekében van szüksége erre az ellenőrzésre.
Az Apple-nek korábban költséges jogi csatát kellett megvívnia az Epic ellen az alkalmazáson belüli fizetések ellenőrzésének kérdésében, és el akar kerülni egy újabb elhúzódó ügyet - ezért tűnik most valószínűnek, hogy az iOS és az iPadOS lehetővé teszi az alkalmazások más forrásból történő telepítését, még ha csak Európában is.
Ugyanakkor az iPhone 15 várhatóan átáll a Lightingról az USB-C-re. Ez megint csak az EU-s előírásokra reagál - bár a szoftvereken sokkal könnyebb régió-specifikus változtatásokat eszközölni, mint a hardvereken, így az USB-C iPhone az Apple összes piacán meg fog jelenni.