Itt egy ideiglenes EU-s megállapodás, amely előírja, hogy a hordozható eszközöknek - így az okostelefonoknak is - a felhasználó által cserélhető akkumulátorral kell rendelkezniük. ⚡
Olvasson tovább a legfrissebb híreink között!
Az EU felpörög – először 2024 januárjától arra kényszeríti az okostelefon-gyártókat, hogy nyissák meg eszközeiket külső alkalmazásboltok számára, majd 2024 végétől kötelezővé teszi az USB-C használatát a hordozható elektronikai eszközökben, most pedig itt egy ideiglenes megállapodás, amely előírja, hogy a hordozható eszközöknek a felhasználó által cserélhető akkumulátorral kell rendelkezniük.
A megállapodás szinte minden méretű akkumulátorra vonatkozik – a hordozható akkumulátoroktól kezdve a járművek indító-, gyújtóakkumulátoraiig (SLI akkumulátorok), a könnyű szállítóeszközök akkumulátoraiig (LMT, gondoljunk elektromos robogókra és kerékpárokra), elektromos járművek (EV) akkumulátorokra és ipari akkumulátorokra.
Ez a jogszabály – ha elfogadják – 3 és fél évet ad a gyártóknak, hogy átdolgozzák hordozható eszközeiket oly módon, hogy a felhasználók könnyen eltávolíthassák és kicserélhessék akkumulátoraikat.
A felhasználó által cserélhető akkumulátorok korábban megszokottak voltak az okostelefonokon, manapság azonban elenyészően ritkák.
A Samsung Galaxy Xcover6 Pro IP68 és MIL-STD-810H besorolású, és könnyen eltávolítható akkumulátorral rendelkezik
Az összecsukható telefonok kihívást jelenthetnek, mivel gyakran két külön akkumulátorral rendelkeznek, egy-egy „félben”, hogy egyensúlyba hozzák a helyet és a súlyt. Szalagkábelekkel vannak összekötve, és olyan kialakításúak, amely lehetővé teszi a felhasználók számára a könnyű hozzáférést. A készítőknek 3 és fél évük lesz arra, hogy kitalálják; ha és amikor a jogszabályt az EU Parlament és Tanács jóváhagyja.
Minden akkumulátoron el kell látni címkékkel és QR-kódokkal, amelyek információkat tartalmaznak a kapacitásról, a teljesítményről, a tartósságról, a kémiai összetételről és a „külön gyűjtés” szimbólumról. Ezenkívül az akkumulátoroknak digitális útlevelük lesz, amely információkat tartalmaz az általános akkumulátormodellről, valamint az adott típusról.
Ezt a megállapodást erősen környezetvédelmi aggályok vezérelték. A terv meghatározza az újrahasznosított anyagok minimális szintjét az akkumulátorok esetében: 16% a kobalt, 85% az ólom, 6% a lítium és 6% a nikkel esetében.
Az új uniós jogszabályok visszahozhatják a felhasználó által cserélhető elemeket
Az újrahasznosítási folyamat előmozdítása érdekében az EU előírja a régi akkumulátorok begyűjtését: 2023-ig a régi akkumulátorok legalább 45%-át, 2027-ig 63%-át, a hordozható akkumulátorok esetében pedig 73%-át 2030-ig kell begyűjteni (ingyenes). Az LMT akkumulátorok esetében ez a szám 2028-ra 51%, 2031-re pedig 61%.
Az összes többi akkumulátort, beleértve az elektromos és ipari akkumulátorokat is, a fogyasztó számára költségmentesen kell begyűjteni, függetlenül azok márkájától, eredetétől és állapotától. Ezenkívül a termékeiket az EU-ban értékesítő gyártóknak kellő gondossági politikát kell kidolgozniuk a „nyersanyagok és másodlagos nyersanyagok beszerzésével, feldolgozásával és kereskedelmével kapcsolatos társadalmi és környezeti kockázatok kezelésére”.
Achille Variati (S&D, IT) előadó a következőket mondta: „Először létezik olyan körforgásos gazdaságra vonatkozó jogszabály, amely lefedi a termék teljes életciklusát – ez a megközelítés mind a környezet, mind a gazdaság számára jó. Olyan intézkedésekben állapodtunk meg, amelyek a fogyasztók számára nagy hasznot hoznak: az akkumulátorok jól működnek, biztonságosabbak és könnyebben eltávolíthatók lesznek.
Általános célunk egy erősebb uniós újrahasznosító ipar kiépítése, különösen a lítium esetében, és egy versenyképes ipari ágazat egésze, ami döntő fontosságú az elkövetkező évtizedekben kontinensünk energetikai átalakulása és stratégiai autonómiája szempontjából. Ezek az intézkedések a teljes globális akkumulátorpiac mércéjévé válhatnak.”