Szeretné Ön is egy perc alatt teljesen feltölteni okostelefonja akkumulátorát?
További friss mobiltelefonos hírek! Kattintson ide!
Ez nagyon klassz lenne, és lehetővé tenné az okostelefon-gyártók számára, hogy megússzák kisebb kapacitású akkumulátorok használatával a telefonokban. Ezzel több hely maradna ezekben az eszközökben a továbbfejlesztett számítási és adatátviteli képességekhez szükséges összetevők hozzáadásához. A Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS) új tanulmánya szerint a Colorado Egyetem által felfedezett legmodernebb technika lehetővé teszi a telefonok 100%-os feltöltését akár 60 másodperc alatt is.
Az új technika az ionok szuperkondenzátorokon keresztül történő mozgásán alapul. Az ion egy olyan atom, amelynek nettó pozitív töltése van, és szuperkondenzátort használnak az energia tárolására nagyáramú, rövid időtartamú töltési és kisütési ciklusok során. Egy sajtóközleményben Ankur Gupta kutató felfedezte, hogy az ionok hatékonyabb mozgásával a töltés és az energia felszabadulása gyorsabb lesz, ami lehetővé teszi, hogy a telefonban lévő cella 0%-ról 100%-ra töltődjön egy perc alatt.
Gupta megjegyzi, hogy bár ezen technikák közül néhányat a porózus anyagok, például az olajtartályok és a vízszűrés áramlásának tanulmányozására alkalmaztak, az energiatároló rendszerek esetében még nem tanulmányozták őket teljesen. „Tekintettel az energia kulcsfontosságú szerepére a bolygó jövőjében, ihletet éreztem arra, hogy vegyészmérnöki tudásomat az energiatároló eszközök fejlesztésében alkalmazzam” – mondta Gupta. „Úgy éreztem, a téma kissé mellőzött, és mint ilyen, ez a tökéletes lehetőség."
iPhone 14 akkumulátor
Gupta hozzáteszi: "A szuperkondenzátorok elsődleges vonzereje a sebességükben rejlik. Hogyan tehetjük tehát gyorsabbá a töltésüket és az energiafelszabadításukat? Az ionok hatékonyabb mozgásával." A kutatók egyik legnagyobb felfedezése kiderítette, hogy az apró nanoméretű pórusok metszéspontjain az ionok másképpen mozognak, mint az elektronok. A kutatás azt is megállapította, hogy az ionok mozgása eltér attól, amit Kirchhoff törvénye szerint vártak. Ez utóbbit 1845 óta használják az elektromos áramkörök áramának meghatározására.
Ezzel a kutatással néhány perc alatt szimulálható és előrejelezhető az ionmozgás egy több ezer egymással összekapcsolt pórusból álló összetett hálózatban. Gupta azt mondja: "Megtaláltuk a hiányzó láncszemet."
Nem világos, hogy mennyi időbe telik, amíg ez a laboratóriumi kutatás a telefonjában megtalálható technológiává válik. De a lehetőség, hogy egy pillanat alatt fel tudja tölteni a telefon akkumulátorát, elősegítheti a kutatás előrehaladását.