
A mobilkommunikációs technológia majd minden újítása körülbelül egy évtizedig volt uralkodó, mielőtt egy újabb szabvány felváltotta.
A technológiai márkák számára ma már nem az 5G, hanem az utána következő generáció, az 5.5G a vízió, amely a három jelenleg szabványosított modell – a Fejlett mobil szélessáv (eMBB), a masszív gép típusú kommunikáció (mMTC) és a nagy megbízhatóságú alacsony késleltetésű kommunikáció (URLLC) – továbbfejlesztését és három újabbal való kiegészítését jelenti.
A mobilkommunikációs technológia majd minden újítása körülbelül egy évtizedig volt uralkodó, mielőtt egy újabb szabvány felváltotta. A 2G, a 3G, majd a 4G fejlődéstörténete az elmúlt 30 évben is azt mutatja, hogy az egyes generációkban folyamatos fejlődésre van szükség, hogy kiaknázhassák a technológia kínálta lehetőségeket.
Nincs ez másként az 5G kapcsán sem: szakértők szerint 2030-ra a legfontosabb mobilkommunikációs technológiává válik és várhatóan 2040-ig lesz üzemben. Az 5G korszak több frekvenciasávot, több típusú eszközt, szolgáltatást, ezáltal felhasználót kapcsol össze, mint bármely korábbi technológia. Gondoljunk csak bele, hogy az erősödő digitalizációnak köszönhetően már akár a sportfogadásunkat is online intézzük, elég, ha csak az Unibet oldalán nézünk körül.
Az 5.5G felgyorsítja az ipar fejlesztését
Az 5G képességek alapjaira épülő technológia lehetővé teszi a feltöltési sávszélesség tízszeres növekedését, amivel számtalan új lehetőség nyílik akár olyan alkalmazások megvalósítására is, amelyekben a gépi adatfeldolgozáshoz nagy mennyiségű képi adatot kell feltölteni. Ezzel számos folyamatot, például a gyártást vagy a logisztikát is sokkal hatékonyabbá lehet tenni. Azért, hogy ezen komplex feladatokat kezelni tudja, az 5.5G-nek teljes mértékben össze kell fonódnia a mesterséges intelligencia használatával.
Böngésszen tovább legfrissebb híreink között!
David Wang, a Huawei ügyvezetője ehhez három javaslattal állt elő: az ipar valamennyi szereplőjének a lehető leghamarabb el kell kezdenie az 5,5G-szabványositási munkálatait a 3GPP keretein belül; a távközlési iparnak együtt kell működnie, hogy a lehető legtöbbet kihasználva a 100 GHz alatti spektrumból, az 5G jobb hálózati adottságaival tovább fejlessze a Dolgok Internetét (IoT); az iparági szereplőknek további specifikus 5G alkalmazásokat kell kidolgozniuk az egyes vertikumokkal, hogy felgyorsítsák azok digitális átalakulását.
Cél a sávszélesség tízszeres növekedésének elérése
Az RTBC egyszerre támogatja a nagy sávszélességet és az alacsony késleltetést. Ez egészen újszerű, magával ragadó élményt nyújthat a felhasználóknak, például amikor kapcsolatba lépnek a virtuális világgal: interaktív 3D-s vagy holografikus alkalmazások valós használatát teszi lehetővé játékok vagy videókonferenciák esetében, de a távorvoslásban is nagy segítséget nyújthat. Ez utóbbi a koronavírus-járvány miatt is lényeges.
A HCS-t úgy tervezték, hogy lehetővé tegye a csatlakoztatott autók és drónok számára az önvezetési funkciókat. A Massive MIMO nyaláb szkennelési megoldásának használatával a HCS kommunikációs és érzékelési funkciókat egyaránt el tud látni, így akár beltéri pozicionálásra is használható.
A fenti 5.5G funkciók megvalósításához több, 100 GHz alatti spektrumra lesz szükség, hogy a le- és feltöltési sávok szétválaszthatók legyenek, illetve, hogy a teljes elérhető sávban össze lehessen fogni a vivőfrekvenciákat a nagyobb sávszélesség eléréséhez.