folia
Örök érvényű, megcáfolhatatlan alapvetés, hogy a macska a talpára, a vajas kenyér a vajas felére, a telefon pedig a kijelzőjére esik.
Mondjuk, ha a telefon nem a kijelzőre esik, akkor a hátlapi kamerák kerülnek fókuszba a becsapódás során. Egy mobiltelefon leejtése pedig jóval költségesebb manőver, mint ugyanaz például a vajas kenyér esetében. A kijelző cseréje roppant drága, éppen ezért igen nagy hangsúlyt kell fektetni a megfelelő védelemre. A leghatékonyabb védelem az, ha sohasem ejtjük le a készüléket. Erre azonban nem lehet, és nem is érdemes a biztonságot építeni, ezért javasolt inkább kijelzővédő fóliát, és tokot használni.
A kijelző védelme
A kijelzővédő fólia egy olyan vékony és átlátszó lapka, melyet a mobiltelefonok kijelzőjére lehet felhelyezni védelem és a tartósság növelése érdekében. Célja a készülék kijelzőjének megóvása a karcoktól, ujjlenyomatoktól, szennyeződésektől és persze a töréstől. Ezek a fóliák leggyakrabban műanyagból vagy üvegből készülnek. A műanyag fóliák általában polietilén vagy a poliuretán alapanyagokból készülnek, melyek rugalmasságot és megfelelő védelmet nyújtanak a kijelzőnek. Azonban hajlamosabbak a karcolódásra, és a felületükön könnyebben maradnak meg az ujjlenyomatok.
Az üvegfóliák már a prémium védelem képviselői. Valódi, edzett üvegből készülnek, ami a keménysége miatt jobban ellenáll a karcolódásoknak és a töréseknek. Az üvegfóliák nem befolyásolják a kijelző érintésérzékenységét, és kevésbé marad meg rajta az ujjlenyomat, illetve nem torzítanak a kijelző képén. A jó fólia kiváló minőségű alapanyagokból készül. Az anyaga mellett a formája is rendkívül fontos. Tökéletesen kell illeszkednie a kijelzőre, nem akadályozhatja a telefon használatát. Mivel a telefonok kijelzői típusonként eltérőek, így kizárólag az adott típusra gyártott fóliát válasszunk, különben nem fog pontosan illeni a telefonra! Ez legyen az elsődleges választási szempont! A fólia vastagsága is lényeges, hiszen minél vastagabb, annál jobban csökkenti a kijelző érintés-érzékenységét. A fólia keménysége pedig a „páncélzat” hatékonyságát befolyásolja. Minél keményebb, annál inkább ellenáll a karcolásoknak, mechanikai sérüléseknek. A jó fóliák gyakran rendelkeznek olyan speciális olajtaszító bevonattal is, mely könnyen tisztíthatóvá teszi a kijelzőt, és nehezen tapadnak meg rajta az ujjlenyomatok, és egyéb szennyeződések.
Olvasson tovább a legfrissebb híreink között!
A fólia tökéletes felhelyezése
Ha sikerült kiválasztani a legmegfelelőbb fóliát, akkor nem maradt más hátra, mint a felrakás. Ha boltban vásároltuk, megkérhetjük az ottani szakit a felrakásra, ő már biztos, hogy rengeteget felrakott, és megfelelő tapasztalattal rendelkezik ezen a téren. Amikor webáruházból rendeljük a fóliát, akkor általában nem vesszük a fáradtságot, hogy csak a felrakás miatt bemenjünk egy üzletbe, ahol felrakathatjuk. Ilyenkor általában kénytelenek vagyunk otthon, saját magunknak felhelyezni, a csomagoláson jelzett instrukciók alapján. Ez a művelet pedig nemcsak sebészi precizitást, hanem sebészi tisztaságot is igényel. Első körben alaposan meg kell tisztítani a környezetet, és a kezünket is. Ha a kijelzőre, vagy a fóliára egy aprócska kis szennyeződés is kerül, az látszódni fog, és mellé még egy szép légbuborék is körül fogja ölelni. Ha nincs tökéletes tisztaság, az nem kevés bosszúságot és újrapróbálkozást fog eredményezni. Szóval, a porcukorral hintett lekváros fánk kerüljön minél távolabb az esemény során a kezünktől, a kijelzőtől, és a fóliától, hogy lehetőleg már első próbálkozásra zökkenőmentesen sikerüljön a dolog! A kijelző legyen tökéletesen tiszta, és pormentes, ne legyen rajta ujjlenyomat sem! Erre használhatunk mikroszálas portalanító kendőt, vagy a kijelzővédő fóliához csomagolt mini tisztítókendőt, a lényeg, hogy ne maradjon rajta tényleg semmi! A fólián egy vékony védőréteg található, amit el kell távolítani. Ezt általában egy ábra, szám, vagy egyéb jelölés jelzi. Amikor ez megtörtént, azzal az oldalával közelítsük a fóliát a kijelző felé, amiről lehúztuk a védőréteget. A minőségi fóliák hajszálpontosan illeszkednek az adott telefontípusra, ezért, ha becélozzuk tökéletesre például az alján, méghozzá úgy, hogy az oldalak is stimmeljenek, illeszkedni fog a teteje is. Lassan, óvatosan helyezzük a fóliát a kijelzőre. Ha mindent jól csináltunk, a fólia szinte „rácuppan” a telefonra, és óvatosan kisimítva, légbuborék mentesen rásimul. Az üvegfóliák kevésbé érzékenyek az esetleges korrigálásra, mint műanyag társaik. Ha mégis olyan légbuborék keletkezne, nem a szélén, ahonnan kisimítható, hanem mondjuk a kijelző közepén, akkor a fóliát óvatosan felfeszítve újra kell próbálkozni. Ha minden rendben ment, egy védőfóliával akár a többszörösére is növelhetjük a kijelző ellenállását. A minőségi fóliák csomagolása eleve tartalmaz olyan segédeszközöket, melyek jelentősen megkönnyítik a felhelyezést. A telefon mellett érdemes a tabletet, iPad-et is megvédeni az adott típussal kompatibilis fóliával!