Húszmilliós iPhone eladást elveszhet az Apple a kínai tilalom és a Huawei versenye miatt az elemzők előrejelzése szerint.
Olvasson tovább a legfrissebb híreink között!
Az iPhone 15 megjelenésének küszöbén az elemzők az utolsó pillanatban jósolnak az áremelésekről és a csatlakozó váltás hatásairól. További tényezők között szerepel a nemrég bejelentett, kínai kormányzati alkalmazottakat fenyegető iPhone-tilalom és a rivális Huawei konkurenciája.
Egy tegnapi jelentésből kiderült, hogy Kína megtiltotta a kormánytisztviselőknek, hogy iPhone-t és más külföldi technológiát használjanak a kormányzati ügynökségeken belül. A Bloomberg jelentése szerint ez csak a kezdete Kína iPhone elleni keménykedésének, sokkal szélesebb körű korlátozások is készülnek.
A jelentés szerint Kína azt tervezi, hogy az iPhone-okra vonatkozó tilalmat kiterjeszti az "állami tulajdonú vállalatok és más, kormány által ellenőrzött szervezetek" széles körére. A Bloomberg szerint ez a szigorítás akkor jön, amikor Kína fokozza erőfeszítéseit, hogy "kiszorítsa a külföldi technológiák használatát érzékeny környezetben", és "csökkentse az amerikai szoftverektől és áramköröktől való függőségét".
A Bank of America elemzői szerint az Apple 5-10 millió eladott készülékkel járó veszteséggel nézhet szembe, ha a kínai kormány alkalmazottait eltiltják az iPhone-ok munkahelyi használatától. Ez a szám növekedhet, ha Kína még az iPhone-ok irodába vitelét is megtiltaná - teszik hozzá.
A tényleges hatás természetesen attól függ, hogy a bejelentett tilalom végül mennyire lesz valós. Ez végső soron a végrehajtástól függ, és attól, hogy a tilalom mennyire lesz széles körű. A dolgok hangzása alapján azonban szélesebb körű lehet, mint ahogyan azt először várták.
Tim Cooknak nem lesznek egyébként álmatlan éjszakái 5-10 millió iPhone miatt, de a kínai kormány szélesebb körű üzenetei miatt lehet, hogy nem tud majd aludni.
Az Oppenheimer elemzői emellett akár 10 millió elvesztett iPhone-megrendelést is jósolnak a rivális Huawei miatt. A vállalat Huawei Mate 60 Pro okostelefonja egy 5G-s, műholdas hívásokkal ellátott androidos mobiltelefon, minden bizonnyal az amerikai kormány figyelmét is felkeltette a vállalat elleni amerikai szankciók miatt.
Több mint csak iPhone értékesítés
A két esemény valószínűleg nem véletlen. Az Apple-nek persze van annyi lélegzetvételnyi ideje, hogy meg tudja emészteni a 20 millió iPhone-eladás kockázatát. A nagyobb probléma, mint mindig, most is az, hogy az amerikai vállalat egy olyan országban gyárt, amelynek kormánya ellenséges.
A Huawei-sztori inkább a kormányzati szankciók teszteléséhez kapcsolódik. Kína megtiltja az iPhone-használatot a kormányzati alkalmazottak számára, amihez Tim Cook diplomáciájára lesz szükség. Az is kérdéses, hogy a TikTok betiltása az Egyesült Államokban mennyire játszik szerepet.