nyugdíj
Az átlagos magyar nyugdíj összege jelenleg 142.114 forint a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint.
Ez a nettó átlagbér 268.405 forintjától nagyon elmarad. Az átlagos nyugdíj tehát jelenleg az átlagos bér felénél alig több, egészen pontosan 52,95%-a. Az alacsony nyugdíjaknak rengeteg oka van, az egyik ezek közül az a 2011-es törvény, amely a nyugdíjemelést az inflációhoz igazítja. Ez azt jelenti, hogy a magasabb nyugdíjak jóval nagyobb mértékben nőnek, mint az alacsonyabbak, így ezek között is nyílik az „olló”. Az alábbiakban azt fogjuk átnézni, hogy milyen lehetőségeink vannak, ha egy ilyen összegből telefont vásárolnánk és milyen módok vannak arra, hogy a jövőbeli nyugdíjunkat megemeljük.
Telefon nyugdíjasoknak: milyen áron?
Ha a nyugdíj és a telefonok kapcsolatáról olvasva jutottunk el ehhez a cikkhez, könnyen lehet, hogy nem fiatalos okostelefont vagy iPhone-t keresünk, hanem egy időseknek kialakított mobiltelefont. Ebben a kategóriában az átlagos nyugdíjjal könnyen gazdálkodhatunk úgy, hogy ne kelljen kompromisszumokat kötnünk.
Egy Myphone Halo Easy vagy egy Alcatel 2019g készülék már 7-8000 forint környékén beszerezhető, míg 10-12.000 Ft környékén egy EVOLVEO EasyPhone, egy Maxcom MM426-os, egy CPA Halo 16 Senior vagy egy Panasonic KX-TU110EXV is jó megoldás lehet.
Épp csak egy kicsivel drágábban elérhető egy nagyon népszerű modell ebben a szegmensben, ez az Alcatel OneTouch széria 2008g-s modellje.
Ha a kinyithatós telefon vonzó lenne számunkra vagy szüleink, nagyszüleink számára, akkor kicsit mélyebben a zsebünkbe nyúlva, de egy átlagos heti nyugdíjból éppen kihozható egy Panasonic KX-TU466EXBE modell is.
De ez a néhány modell a teljes választéknak egy nagyon apró szelete csak. Ha igazán a legjobbat keressük (és miért ne tennénk!?), érdemes eldönteni, hogy „normális” vagy kinyitható modellt szeretnénk, figyeljünk a színre (a szokásos színek a fekete, a piros és az ezüst) és a technikai háttérről sem feledkezzünk el.
Mindig a legdrágább a legjobb?
Van egy olyan elmélet, hogy míg egy autó, egy ház vagy egy ruha egyből megmutatja, hogy a viselője / tulajdonosa mennyire gazdag (vagy nem az), telefonoknál ez a világ nagyon is összemosódik, hiszen a Wall Street jól menő brókere lehet, hogy ugyanazzal az új iPhone-nal dolgozik és intézi a személyes ügyeit, mint egy kambodzsai gyerek. Ez annak ellenére van így, hogy az USA-ban átlagosan 5,8 munkanapot kell ledolgozni egy új iPhone-ért, míg ez a szám Thaiföldön 67,8 nap.
Azonban ez nem azt jelenti, hogy nincsenek igazán drága telefonok a világon. Ma már szinte minden elérhető luxuskivitelben, ha az ember eleget keres. A Virtue Signagure Cobra, amely a felépítése és működése alapján a nyugdíjasok / idősek telefonjai között kellene, hogy találja magát, a rajta található tömörarany kobrának, 439 darab rubinjának és 2 smaragdjának köszönhetően több mint 90 millió forintba kerül. De ezek még mindig eltörpülnek a gyémánt kiviteles Falcon Supernova Pink Diamond iPhone 6 készülék mellett, amely ára 48,5 millió dollár, magyar forintra átszámítva 14,36 milliárd forint. Ezeket a készülékeket azonban természetesen nem a (magyar) nyugdíjasok pénztárcájára szabták és nehéz elhinni, hogy ezek a készülékek másra is szolgálnának, mint hogy státusz szimbólumok legyenek.
De térjünk vissza a valósághoz és a saját pénztárcánkhoz: lássuk, milyenek a legjobb telefonok a megadott árkategóriában.
Kattintson ide a Telefonguru legfrissebb híreiért!
A legjobb okostelefonok egy átlagos havi nyugdíjból
Nem ebben a cikkben fogjuk eldönteni, hogy az iPhone vagy az egyik androidos készülék a legjobb, bármilyen szempontból is. Az idő talán ezt eldönti majd, de a 2020-as adatok alapján az Android népszerűbb a világ legnagyobb részén, de nem mindenhol. A világban a telefonok közel 72%-a androidos, míg az Amerikai Egyesült Államokban a telefonok 53,5%-a iPhone, míg 46,2% Android. A kimaradó százalékok (világszerte 1%) jelentik a további operációs rendszereket, mint a régebbi, telefonokon használt Windows-t.
iPhone
Aki iPhone-ban gondolkodik, annak oda kell figyelni az árcédulákra, egy Apple iPhone SE kis (64 gigabyte-os) tárhellyel körülbelül bele fog férni a büdzsénkbe, de könnyen lehet, hogy érdemes 10-20.000 Ft-tal többet rászánni a vásárlásra, hogy egy 128 GB-os modellt kapjunk kézhez. A tavaly áprilisban megjelent modell máig is nagyon népszerű, részben a viszonylag alacsony ára, részben a kiegyensúlyozott teljesítményének, kellemes, kézben könnyen elférő méretének köszönhetően, a nagyobb hátránya azonban a viszonylag kis akkumulátor.
Mégis, ennyi pénzért sokaknak ez a tökéletes választás.
Androidos készülékek
Itt a választék már a márkákban is óriási. Nézzünk néhány modellt.
- Xiaomi Mi 10T Lite
A 120.000-es készülék sokaknak kevésbé hangzik jól, mint a jól megszokott márkák, mint a dél‑korai Samsung, de sokak szerint ez az árkategória legjobbja. A nevében lite / light a készülék, de ez a technikai paraméterekre nem igazán vetül ki. Találunk rajta több jó minőségű kamerát, a panelje jó fényerejű, a képernyő hatalmas (kétkezes használatra lesz szükség), de az akkumulátor is (4820 mAh) és gyorstölthető is, a gyárilag mellékelt töltővel. - OnePlus Nord
A könnyen megjegyezhető nevű OnePlus márka szintén kevésbé ismert, de ezek a nevek csak megerősítik, hogy mennyi minden változhat egy-két / néhány év alatt is a „kütyük” piacán. - 120.000 Ft alatt megkapható a sokak szerint az „arany középutat” követő telefon 128 GB-os verziója, legyen szó a kijelzője méretéről, a tömegéről, hardverben – és árban is.
- Google Pixel 4A
2020 augusztusi megjelenésekor a telefon ára 160-170.000 Ft körül mozgott, de mint tudjuk, az előző évi modelleket általánosságban alacsonyabb áron lehet megvásárolni. A cikk megírásának a pillanatában 140-150.000 Ft körüliek az elérhető árak.
Bár a legjobb ár-érték arányú verzió talán nem fér bele pont az átlagos havi nyugdíjba, külsőre nem egy csili-vili készülék, de elődjéhez, a Pixel 3a-hoz képest azért közel divatmodell. Ha ezt megengedhetjük magunknak, az árkategória legjobbja gazdagíthatja életünket.
Hogyan lehet magasabb a nyugdíjunk, mint egy középkategóriás telefon?
Az állami nyugdíj emelése egyrészről lehetséges a hagyományos módon, vagyis magasabb fizetéssel (magasabb nyugdíjjárulékok befizetésével) és / vagy hosszabb szolgálati idővel.
Szerencsére azonban vannak más módszerek is. Ezek közül az egyik nagyon népszerű a nyugdíj előtakarékosságok világa, ezen belül is évről évre nagyobb népszerűségnek örvend a nyugdíjbiztosítás, amely 2014 óra, az akkori személyi jövedelemadó (SZJA) törvény óta része a nyugdíj előtakarékosságoknak, amelyekből visszaigényelhető SZJA is.
Azonban ahány ember, annyi befektetés és megtakarítás: ha a nyugdíjas éveinket szeretnénk pénzügyi szempontból biztosabb alapokra fektetni, szerintünk érdemes egy független (!) szakértővel leülni egy órára. Egy ilyen megbeszélésből többet fogunk tanulni, mintha órákat olvasnánk különböző hirdetésekkel és céges információkkal teli cikkeket. Hiszen egy független szakértő érdeke az, hogy az ügyfele elégedett legyen és a legjobb termékeket adja meg neki.