Egy új tanulmány szerint a legjobb kínai Android okostelefonok gyártói riasztó mennyiségű adatot gyűjtenek össze. De kinek van oka aggódni?
Kína a világ legnagyobb okostelefon-piaca, és az országban a készülékek több mint 70 százalékán Android fut. Az Edinburghi Egyetem és a Dublini Trinity College kutatói azt találták, hogy a Kínában értékesített OnePlus, Xiaomi és Oppo Realme okostelefonok nagy mennyiségű adatot továbbítanak különböző feleknek a felhasználó beleegyezése nélkül. A kutatók a OnePlus 9R-t, a Xiaomi Redmi Note 11-et és az OPPO Realme Q3 Pro-t vizsgálták.
A telefonok nagyszámú rendszer- és gyártóalkalmazással előre telepítve érkeznek, amelyek veszélyes jogosultságokkal rendelkeznek alapértelmezés szerint. Ez lehetővé teszi számukra, hogy azonosítható információkat gyűjtsenek és továbbítsanak az eszköz állandó azonosítóival, helyével, felhasználói profiljával és a tulajdonos társadalmi kapcsolataival kapcsolatban.
A tanulmány abból indult ki, hogy a tulajdonos a magánélet védelmét szem előtt tartó fogyasztó volt, aki leiratkozott az elemzésből, és nem használt felhő-tárhelyet és opcionális harmadik féltől származó szolgáltatásokat.
Ezek a telefonok potenciálisan egyedi információkat küldenek az eszközről, úgymint:
Böngésszen tovább legfrissebb híreink között!
- eszközazonosítók, például IMEI-szám és MAC-cím
- helyazonosítók, például GPS-koordináták, amelyek felfedhetik aktuális tartózkodási helyét
- az Önnel kapcsolatos beállítások és információk, például telefonszám, alkalmazáshasználati minták és az alkalmazás teljesítményadatai
- közösségi adatok, például hívás- és SMS-előzmények és telefonszámok
A felhasználók nem kapnak értesítést erről az adattovábbításról, és nincs mód a leiratkozásra sem. Ezek az adatok könnyen visszavezethetők egy személy azonosításához, és nyomon követésre használhatók. A személyazonosításra alkalmas adatokat (PII) az eszközgyártók, a kínai hálózatüzemeltetők (függetlenül attól, hogy van-e SIM-kártya behelyezve) és szolgáltatók, például a Baidu elküldik.
Az elemzést Kínában értékesített mobileszközökön végezték, amelyek helyi Android disztribúciót futtatnak, így a nemzetközi piacok fogyasztóinak nem kell aggódniuk. Azoknak a fogyasztóknak, akik Kínában vásárolták készülékeiket, például az üzleti utazóknak és a diákoknak azonban óvatosnak kell lenniük, mivel a tanulmány szerint az adatgyűjtési magatartás akkor sem változik, ha a felhasználó elhagyja az országot.
Az Android kínai verzióiban három-négyszer több előre telepített harmadik féltől származó alkalmazás található, mint az európai és máshol fogyasztóknak szánt nemzetközi verziókban, és nyolc-tízszer több engedélyt kapnak.