A zsebkések iránti tisztelet talán még nem halt ki teljesen, azonban az már kérdéses, hogy hazánkban mennyire elterjedtek ezek a praktikus kis vágóeszközök.
Böngésszen tovább legfrissebb híreink között!
Szerencsére mi utánajártunk a válaszoknak és felfedeztük, hogy némely darabnak igazán nagy hagyománya van. Ez különösen igaz a minőségi, márkás bicskákra. Ezeknek a kínálatában olyan érdekességek lapulnak, amelyeket még a gyűjtők is megirigyelnek.
Derítsük ki, hogy melyek azok a zsebkések, amelyek napjainkban is hódítanak, és tudjuk meg együtt, hogy milyen előnyökkel járnak!
A “bicskamindenség” története
Eléggé messzire kell mennünk, ha valóban arra vagyunk kíváncsiak, hogy honnan ered a zsebkés. A Kések Ollók Webáruház bicska kínálatát például úgy állították össze, hogy abban a múlt és a jövő találkozzon. Ők bizony pontosan tudták, hogy már az ókorban is nagy szerepet kaptak ezek az éles kis tárgyak. A bicskának óriási kultusza volt a történelem különböző időszakaszai alatt.
Hozzánk a Kárpát-medencébe a törökök hozták magukkal, s egykor egyáltalán nem számított meglepőnek, hogy minden férfi zsebében ott lapult. Később, ezt az eszközt is “magyarosították”, de csak a 19. századra nyerte el mai formáját.
A legtöbben a magyar paraszti kultúra történeteiből ismerik. Egy bicskával ugyanis könnyebb volt az evés, az önvédelem, a munka és a barkácsolás egyaránt.
A zsebkés “anatómiája”
Habár nem mi találtuk fel a bicskát, idővel népünk mégis képes volt magyar formával felruházni az eszközt. Hatottak rá a néprajzi elemek, hiszen nemzeti sajátosságokat tükröző motívumokat vittek fel a külsejére.
A bicskakészítés mesterségének egyik titka, hogy természetes anyagokat használjanak. A markolat készülhet fából vagy szarvasagancsból, a penge pedig kizárólag rozsdamentes acélból.
A minőség ismertetőjegye, hogy az igazán minőségi bicska évtizedekkel később sem okoz nekünk csalódást.
A vágóeszközök és az eszmei érték
Ha biztosra akarunk menni, akkor a népszerű márkák bicskáit vesszük célba. A Victorinox zsebkései között például megtalálható az a többfunkciós darab is, amelynek hála valamennyi tevékenység elvégzése során boldogulunk. A körömreszelés, a vágás, a csavarhúzás, a fogvájás, a kulcstárolás és a szemöldökszedés még sosem volt ennél egyszerűbb.
A Victorinox története egyébként az 1800-as évekig nyúlik vissza, s az évszázados szakértelem eszünkbe juttatja azt a kort, amikor egy olyan tárgynak, mint amilyen a bicska is, hatalmas eszmei értéke volt.
Az “elhasznált” és kissé kopott zsebkés, régen apáról fiúra szállt, és ez így ismétlődött generációról generációra. Ez akkor történt, amikor már a családfő nem igazán tudta hasznosítani a kést, de sokszor a nagykorúvá válás szintén egy indok volt az öröklésre.
Most ennyi érdekességen túl remélem már te is látod, hogy miért jó egy multifunkcionális darabot magunknál tartani!