Caterpillar Cat S62 Pro teszt
Tovább a Caterpillar Cat S62 Pro készülékre
- Külső: 6.82
Tudás: 6.60
Minőség: 6.78
A dobozon kívülről a munkagépek színét idéző sárga kartonra nyomtatott “S62 PRO with improved thermal camera” feliratot, valamint a telefon sziluettjének a rajzát lehet megfigyelni. Az összhatás természetesen nem eleganciát sugároz, hanem inkább a Bella Ciao-t kántáló olasz építőmunkások vidámságát próbálja kifejezni.
A fedelet leemelve a csomag oldalán az erősséghez és a strapabírósághoz kapcsolódó szavak olvashatóak több nyelven, ami nagyon látványos és így egy pillanatig sem felejtjük el, hogy mégis mire készült ez a telefon. A dobozban található a Cat S62 Pro okostelefon, a type c-s töltőkábel, a 18 wattos töltőfej, a SIM-tű és egy halom papír.
A Cat S62 Pro anyaghasználatától még mielőtt nálam lett volna a telefon, kicsit megijedtem, mert bizonyos specifikációs listában plastic-ot, azaz műanyagot írtak és nem részletezték, hogy TPU, azaz thermoplastic polyurethane, azaz szilikon egészen pontosan. A keret fém, az előlap pedig Gorilla Glass 6-os üveg, rajta egy műanyag fóliával.
A strapatelefonokat mindenki úgy képzeli el, hogy a sarkokban nagy gumiborítás található, ezt a stílusjegyet a Cat kihagyta, viszont a keret túllóg az előlapi üvegen, így ha síkra esik a telefon, nem mehet tönkre a kijelző.
Egyébként a készülék IP68 vízállósági tanúsítványt kapott, és rendelkezik MIL-STD-810H katonai szabvánnyal. Ez azt jelenti, hogy egy méter mélyen fél órán át lehet a vízben, az 1,8 méteres ejtésektől kezdve a nagy hőingáson, a nyomásváltozáson, a homokon és az erős UV sugárzáson át a mosógépig mindent kibír.
Ezt a telefon látszólag tényleg megérdemli, de töréstesztet még értelmes keretek között sem szívesen csinálok, hiszen vissza kell majd küldeni a mobilt. Ettől függetlenül közelről megismerkedhetett a tesztalany a vízzel és mivel szabályosan túlélte, ezért nem lehet panaszkodni, hogy átverés.
A Cat S62 Pro sajnos nem rendelkezik jack-csatlakozóval, viszont rendelkezésre áll egy recézett programozható gomb. A hangerőszabályozó és a ki/bekapcsoló gombok kézreállnak, viszont hozzá kellett szokni, hogy a legalsó gomb a halkító, és nem a be/kikapcs. gomb.
A telefon hardverét képezi a 2020-ban már bizony hároméves, középkategóriás Snapdragon 660, ami nem gyors, de chatelésre, böngészésre és az alapvető normális működéshez a mindennapokban elég. A rendszerben nem voltak akadások, viszont a hőkameránál a kép kisebb-nagyobb késleltetéssel jelent csak meg és változott a mozgást követően. Egyébként a telefon 128 gigabájtos háttértára bővíthető, szóval ebből nem lesz probléma. RAM-ból 6 gigabájt áll rendelkezésre, ami a processzor mellé elég, de ahogy a proci sem, a RAM mennyisége sem felsőkategória.
A szoftver Android 10, amin nem a gyártó saját felülete fut, hiszen a készülék részt vesz az Android One programban, azaz a többi telefonnál hamarabb kaphatja meg a nagy frissítéseket. Az egyetlen különlegesség a rendszer terén egy olyan alkalmazás, ami a vízszintmérőtől a zajszintmérőig minden munkához használható dolgot kilistáz. Ezen kívül találtam egy teljesítményfokozási program nevű appot, ami igazából csak az adataimat kéri, hogy tudják, mit kell fejleszteniük.
A Cat S62 Pro két kamerával rendelkezik az előlapon és mindkettő más alkalmazást használ. A főkamera egy 12 megapixeles egység, nem túlszaturált színekkel, átlagos kontrasztokkal és élességgel, nem képes csodákra, nem érdemes nyaralásra vinni, annyira nem jók a vele készült képek. A kamera alkalmazása gyakorlatilag csak fotót és videót képes készíteni, valamint elnevezték álló módnak a portrét, de tényleg semmi más funkció vagy beállítási lehetőség nincs. A szelfikamera nyolc megapixeles. Videós téren a max felbontás 4K@30fps. Szoftveres képstabilizációra a hátlapon minden esetben van lehetőség.
Ennek a telefonnak viszont a legnagyobb különlegessége a FLIR Lepton 3.5 típusú beépített hőkamera, ami a 120 ezer forintos FLIR One pro típusú hőkamera minőségével egyezik. Nyilván ez sokat dob az áron, viszont ettől lesz egyedi a készülék. Számomra inkább szórakozás volt a hőkamera, amivel befotóztam a hűtőbe és megnéztem, hogy az ajtó közelében mennyivel van hidegebb, viszont szakszerűen használva zárlatos vezetékeket, szivárgásokat, beázásokat, kiszáradásokat, felforrósodott objektumokat is fel lehet tárni.
Meg lehetett nézni, hogy hol rossz a lakás szigetelése és könnyen ki lehetett deríteni, hogy melyik kocsi állt meg frissen és melyik áll egy helyben a világmindenség kezdete óta. Lehet variálni a színekkel, a valódi kép és a hőkamerás kép rétegének láthatóságával, a kontúrvonalakkal, ami tök jó, csak szoftveresen nem helyezi egymásra precízen a két képet a készülék, ezért néha máshol látszik az objektum és a kiemelkedő hőmérsékletét jelző színes paca. Kérdés, hogy ez bug vagy feature.
Ha elkészült a kép, akkor utólag lehet a rétegekkel variálni, hőmérsékletet is lehet mérni, valamint készíthetünk többféle, PDF-ben elmenthető jelentést, amin látszik az eredeti kép külön, valamint a hőkamera felvétele is.
A Cat S62 Pro kijelzője egy átlagos minőségű 5.7 inches képátlójú IPS LCD panel. A felbontás 1080×2160 pixel, a kép kellően éles, a betűk nem “szőrösek”. A színekről és egyéb tudásról semmi különlegesség nem mondható el, a lényeg az, hogy a látvány rendben van. Az akkumulátor 4000 mAh kapacitású, ami egy ilyen vastag, nehéz telefont nézve nem tűnik nagynak, de a 7 órás kijelzőidő megvan, kétnapos használatra abszolút alkalmasnak tűnik. A töltés 18 wattal megy végbe.
Érdekes téma a funkciókat az előző generációval összevetni, amit sajnos nem saját tapasztalatból, hanem némi utánajárás után tudok csak megfogalmazni. A CAT S61 Pro-ban nem csak hőkamera volt, hanem lézeres távolságmérő, valamint légszennyezettség mérő is. Az előd esetében a hőkamera kevésbé volt precíz, a távolságmérő és a szennyezettség mérő pedig egyenesen rosszul működött, ezért az S62 Pro-ban csak a hőkamera található meg, viszont azon rengeteget fejlesztettek.
Azt nézve, hogy a Cat S62 Pro 240.000 forintba kerül, amiből 120 ezret ér csak a hőkamera, a maradék 120 ezer forintból igazán költhettek volna egy kicsit erősebb hardverre, egy jobb kamerarendszerre és ennyiből igazán beállíthatták volna, hogy számoljon mindenhez hozzá a hőkamera plusz 6-8 fokot, hogy a valósághoz közelebb eső értéket kapjunk.
Előnyök |
Hátrányok |
Eltéréseket jól mutató hőkamera |
Pontatlan kamerarendszer |
Hosszú üzemidő |
Elavult hardver |
Letisztult szoftver |
Előnytelen ár/érték arány |
Ezen kívül a telefonnal meg voltam elégedve, hiszen a gyárban vagy építkezésen dolgozó embereknek és egyéb, kétkezi munkát igénylő szakmákban dolgozóknak nagyon jól jöhet egy ilyen telefon. Strapatelefon létéhez képest egészen szolid a dizájnja, egy színházban sem fordít meg a jegyszedő, ha észreveszi a telefont.
Írta: H. Gábor