Nokia_G42

A Telefonguru osztályzata
(1-5) osztályzatosztályzatosztályzatosztályzat


Szavazás
Külső: 8.27

Tudás: 8.24

Minőség: 8.09

Értékelés: 8.20 | Szavazatok: 33

Szavazzon Ön is!

A 2023-as G22 után a Nokia márka tulajdonosa, a HMD Global bejelentette, hogy a Nokia G42 a következő a javítható okostelefonok sorozatában. A G42 folytatja a Nokia azon törekvését, hogy az otthoni okostelefon-javításokat egyszerűvé, elérhetővé és megfizethetővé tegye, de a legújabb kiadás fő jellemzője az 5G-kapcsolat (ami hiányzott a G22-ből).

Ha valami szörnyű dolog történik a telefonjával, például betörik a képernyő, megreped a töltőport, vagy ha az akkumulátor nem tartja tovább a töltést, kinyithatja a telefont, és saját maga végezheti el a javítást. A miénkhez érkezett egy iFixit márkájú szerszámkészlet, amiben van egy spudger és egy műanyagdarab a burkolat felnyitásához, valamint csipesz, csavarhúzó fogantyú cserélhető fejjel, amely tartalmazza a szokásos egyenes és keresztfejeket, plusz érdekesebb Torx meghajtókat. A telefont nem lehet felnyitni körömmel, túl szorosan össze van rakva, így kicsi az esélye, hogy szétesik a zsebünkben.

20230722_112608

Cserealkatrészek és szervizútmutatók kaphatók az iFixitnél, a legdrágább pedig egy új akkumulátor, lényegesen olcsóbb, mintha az egész telefont kicserélnénk. Nem teljesen egyszerű dolog kicserélni az alkatrészeket, mivel miután levettük a házat, sok kis csavart kell kicsavarni és kábeleket kell kioldani, mielőtt elkezdenénk az alkatrészek kiemelését és cseréjét, de ha magabiztos a PC-k belsejében való babrálásban, semmi sem túl bonyolult. A csere előtt mindenképp ajánlatos megnézni az ide vonatkozó iFixIt videókat, hogy ne tegyünk kárt semmiben. 

A Nokia szándéka a G42-vel – és G22-es testvérével – az, hogy a tulajdonosok továbbra is úgy használhassák telefonjukat, mintha új lenne, még jóval a garancia lejárta után is.

Érdemes kicsit visszaemlékezni jó régre, amikor a mobiltelefon nagyjából a Nokia márkanévvel volt azonos. Az akkor még abszolút finn cég minden újdonságot kipróbált, kezdve a szokatlan dizájntól a cserélhető előlapon át sok mindenig. Akkoriban mindenki borzalmas midi csengőhangokat komponált és küldött egymásnak Bluetooth-on vagy infrán keresztül, bár ez már kevésbé a hőskor. 

20230722_112836

Ebben az időben az akkumulátorok kivehetőek és cserélhetőek voltak, bármi gond volt a készülékekkel. Sosem volt gondom a Nokiáimmal, annyira sokáig bírta sok, hogy jelenleg is van egy 3310, egy 6310 nálunk, igaz, már csak nosztalgikus jelleggel (egyébként mind bekapcsol, működik). A most a HMD Global tulajdonában lévő cég egyértelműen arra törekszik, hogy visszatérjen a Nokia útjaihoz, és olyan telefonokat kínáljon ügyfeleinek, amelyek sokkal hosszabb élettartammal bírnak, mint ahogyan azt a jelenlegi okostelefon-terméktől vártuk.

Külön örömmel látjuk, hogy néhány egyszerű lépést követve a képernyő otthon is cserélhető. Ettől persze nem lesz jó érzés kijelzőt venni, de sokkal olcsóbban kihozható, mint mostanában egy átlagos okostelefonon (lásd egy S23 Ultra esetében ez 120 ezer forint), pár pontos összeget még nem kaptunk, de 20 ezer forint körül lesz egy megjelenítő. 

20230725_174555

Jó lenne látni a javíthatóságot a jövőben több csúcskategóriás készülékben is, nem csak azért, mert még nagyobb vonzerővel bírna, hanem az általunk birtokolt okostelefonok számának csökkentése minden bizonnyal segít csökkenteni az e-hulladék mennyiségét, és ezzel a környezetet is.

Külső

A Nokia G42 5G hozzánk “Magával ragadó lila színben” érkezett, elérhető egyébként itthon a “Nagyon szürke” verzió is, tetszik a hazai marketingesek fordítása a So grey és So Lilac színekre. A készülékház ütésálló, a gyártó számos tesztnek vetette alá a kiadás előtt, ezt szándékosan azért nem teszteltük le.

A telefon 65%-ban újrahasznosított hátlappal kapható, és az FSC tanúsítványával rendelkező vegyes csomagolásban kap helyet. Maga a doboz is ránézésre econak tűnik, de meg is adta a cég a magyarázatot erre.

20230722_112634

Az okostelefon 165×75.8×8.55mm méretekkel és 193.8 gramm tömeggel rendelkezik. Kézben fogva azonnal érződik a műanyag ház, viszont a képarány miatt abszolút kellemes a fogása, extraként pedig nem kell annyira félni a leeséstől mint a mostanában menő üveg készülékeknél.

A Nokia G42 5G kerete színre festett műanyag. A teteje üres, alul található a jack port, a mikrofon, az USB C port, valamint a hangszóró. Bal oldalon fent a SIM tálca, jobb oldalon pedig a hangerőgomb párosa, alatta pedig a bekapcsológomb, amely egyben ujjlenyomat-olvasó is. Kellően gyors és részletesen rögzíti az ujjlenyomatot, így ritkán téved. Ezt egészíti ki az arcfeloldás lehetősége, de azért az ujjlenyomatos megoldás biztonságosabb. 

Az előlapon a kijelző körüli keret nem egyforma, két oldalt nem vastag, felül más nagyobb a fekete sáv, alul pedig kifejezetten széles lett. 

20230722_112732

A hátlap egyrészt gyönyörű lila, másrész sokkal jobban irizál mint az egyébként valóban irizáló lila kenderes Yaro karikás kendőm, elképesztő a fények játéka, érdemes élőben is megnézni! Mintha matt üveg lenne a hátlapon, pedig csak ügyes színezés kérdése, a látványért hatalmas piros pont jár a Nokiának. 

A bal felső sarokban található a kamerasziget, amely kiemelkedik ugyan, de nem elviselhetetlenül a hátlap síkjából. Itt található a három optika és a LED vaku, valamint az 50MP AI CAMERA felirat. A hátlap közepén visszafogott Nokia logo, alul apróbb adatok között a típusszám: TA-1581 olvasható.

Kijelző

A Nokia G42 5G egyik, sőt szinte egyetlen hátránya a kijelző, amely valószínűleg a költségcsökkentés érdekében IPS LCD panelt használ. Lehet, hogy én szoktam hozzá csak túlságosan is az AMOLED-hez, de kissé fakónak tűntek a színek és kissé nehezen tudtam úgy beállítani, hogy elégedett legyek vele. Más kérdés, hogy ebben az árkategóriában nem elvárás az AMOLED. 

20230722_112620

A panel egyébként egy 6.56 colos darab 20:9 képaránnyal, 296ppi pixelsűrűséggel és Corning Gorilla Glass 3 üvegvédelemmel. A megjelenítő 720×1612 pixel felbontású, ehhez 90Hz frissítési gyakoriság és 450 nit átlagos fényerő tartozik (minimum 400, maximum 560).

Teljesítmény

A Nokia G42 5G a nyolcmagos Snapdragon 480 Plus 5G processzort használja – amelyet sok más megfizethető telefonban is használnak. Ez nem díjnyertes CPU, nem extra gyors vagy rendelkezik különleges képességekkel, egyszerűen elhozza az 5G-t igencsak megfizethető áron. 

Screenshot_20230712-203540

A CPU a telefont ugyanabba a labdarúgásba helyezi, mint a különböző Samsung Galaxy A-sorozatú telefonok, a OnePlus Nordok és egy csomó Redmi és Realme készülék. Mindannyiukban az a közös, hogy pénztárcabarát modellek, de a Nokia 2020-tól legyőzte a Google Pixel 5-öt, egy olyan telefont, amely eredetileg a G42-ért kifizetett összeg háromszorosába került.

Csak egyetlen konfigurációban érhető el, 6 GB RAM és 128 GB belső tárhely áll rendelkezésre, ez utóbbi microSD kártyával akár 1 TB-tal bővíthető. Jó hír, hogy ha valakinek még a 6 gigabájt RAM is kevés lenne, úgy további 2 vagy 5 gigabájtot tud a háttértár kárára hozzácsapni virtuális RAM-ként. 

Screenshot_20230722-114951

A Nokia G42 5G egyéb tudását Bluetooth 5.1, jack csatlakozó, GLONASS/BDS/Galilelo támogatás, valamint USB 2.0 USB C port, OTG támogatás és Wi-Fi 802.11 /a/b/g/n/ac/ax jelentik. Ó igen és vezetékes fülhallgató esetén van FM-rádió! Milyen régen látott funkció!

A Nokia a környezetvédelemre való tekintettel, valamint a felhasznált anyagokkal kapcsolatban számos részletet oszt meg a vásárlókkal ezen a linken a mobilról. Innen tudjuk azt is, hogy a telefon akár 86,16%-ban újrahasznosított anyagot tartalmaz, míg a csomagolás 100%-ban újrahasznosítható.

Kamera

A Nokia G52 50 MP-es kamerával érkezik, amely a cég legújabb képalkotó mesterséges intelligencia technológiájával párhuzamosan tiszta és részletgazdag képeket biztosít, amelyek kényelmesen felveszik a versenyt a hasonló árkategóriájú (vagy jobb) telefonokkal. A fő kamera tehát 50 megapixeles fotók készítésére alkalmas, ehhez f/1.8 rekeszérték és autofókusz társul. A két másik kamera a 2 megapixeles mélységérzékelő a portrékhoz és a szintén 2 megapixeles makro kamera. 

Screenshot_20230715-200645

A fotózáshoz dedikált módok állnak rendelkezésre, úgy mint éjszakai mód éjjellátó funkcióval, állvány mód, MI-vel támogatott portré mód, 50 megapixeles HDR mód, de vannak személyre szabott vízjelek és OZO 3D hangfelvétel is. 

Az Egyebek alatt találjuk a kamera appban a makró, a Dual Sight, a Time-lapse, a Panoráma, a Lassított felvétel és a Pro módokat. Ez az alapértelmezett, a módok egyébként egyénileg variálhatók sorrend tekintetében és az is, mi maradjon meg a képernyőn és mi kerüljön az Egyebekbe. 

IMG_20230722_112137

IMG_20230722_112417_HDR

Videót 1080p/30fps, illetve 1080p/60fps értékkel tud rögzíteni a telefon. Az egyetlen érdekes extra a 2x-es zoom, valamint az OZO Audio bekapcsolhatósága. 

Bár 50 megapixeles az érzékelő, de a feldolgozás után 12,5 MP-es fájlt kapunk, ami még mindig megfelelő méretű. Rendelkezésre áll egy 50 MP-es mód, amely több részletet biztosít, ha szüksége van rá, de nagyon jó fényt igényel. A G42-ben nincs ultraszéles vagy teleobjektív opció a 2x-es kivágáson kívül, ami miatt a kép és különösen a videó minősége romlik, de kapunk egy 2 MP-es makró kamerát.

IMG_20230722_113022_HDR

A G42 kamera dudora ugyanaz az „50 MP AI kamera” klaszter, amelyet a 2022-es G21 óta a Nokia telefonokon láthattunk. Meleg képeket produkál, és a fő kamera általában rendben van, bár semmi különös. Jó fényben a legjobb, ahol elég részlet és szín található. Gyengébb fényviszonyok közt romlik a minőség. Szerencsére a telefon jó teljesítménye azt jelenti, hogy a kamera alkalmazás lassulás nélkül fut.

IMG_20230715_201209_HDR

Üzemidő

A gyártó állítása szerint akár három napig is bírja egyetlen töltéssel az 5000 mAh-s akkumulátor. Valódi gyorstöltés nincs, 20W-tal (QC3.0 és PD3.0) lehet maximum feltölteni a telepet vezetékes töltővel (fej nem jár a csomagban), vezeték nélküli töltés nincs, de nem is elvárás. 

A vállalat azt is állítja, hogy az akkumulátor állapota 800 teljes töltési ciklus után is 80% körül lesz. De persze, ha a teljesítménye megfogyatkozik is, könnyen lehet újat venni a helyére, erre garancia a QuickFix kialakítás. 

Összegzés

Amikor megjelent a Nokia G22, úgy éreztük, hogy talán az idei év egyik legjobb olcsó telefonja lesz és most hasonló az érzésünk az 5G-s modellel kapcsolatban is, főleg az ár-érték arányt figyelembe véve. A Nokia G42 egy olcsó telefon, csak a középső tartomány alját súrolja, de van egy trükkje: vásárolhat hozzá alkatrészt, és maga is megjavíthatja, ha kedve tartja. A teljesítmény megfelelő, az ár pedig rendkívül ésszerű, így még akkor is vonzó vétel lehet, ha soha nem akarja kiszedni és kicserélni a töltőportot vagy akár a kijelzőt.

20230725_175050

 

Előnyök:

  • nagyon lila
  • házilag javítható
  • nagyon jó áron adják

Hátrányok:

  • nincs NFC
  • 720p kijelző
  • csak két év rendszerfrissítést kap