OukiTel K10 teszt
Tovább az OukiTel K10 készülékre
- Külső: 8.32
Tudás: 8.59
Minőség: 8.55
Bevezető, tartozékok
,,Mindig azt gondoltam, hogy a rekordok azért vannak, hogy megdöntsék őket. Egy barátom éri el, családban marad” – mondta a száguldó cirkusz hétszeres világbajnoka egy BBC interjúban. A kínai gyártó fejében is valami hasonló fogalmazódott meg. A világ legnagyobb akkumulátorával szerelt okostelefonját házon belül győzték le, a K8000 személyében. Az üzemidő királyának uralkodása tiszavirág-életű volt, az új bajnok megérkezett.
Az OUKITEL K sorozatának zászlóshajója és egyben a család legújabb tagja, 11.000 mAh kapacitású akkumulátorral büszkélkedhet! Az OUKITEL K10 reklámkampánya egyértelműen az áramforrás köré épül, amelyben nem is fogunk csalódni. A telefon másik kiemelkedő tulajdonsága a gyorstöltési technológia, de erről majd később.
A mobilok Mekkájában, 2007-ben alapított cég az eddig megszokott, figyelemfelkeltő narancssárga színű dobozt, a kínai kultúrában a bizalmat és a nagy értékeket szimbolizáló feketére cserélte.
Ahogyan a csomagolással, úgy a belbeccsel sincs gond, kifejezetten korrekt a doboz tartalma. Alaptartozékként kapunk egy 5V/5A-es hálózati töltőfejet, egy hozzá való Type-C USB kábelt, egy SIM-tűt, valamint a szokásos papírhalmazt. További extraként jár még szilikon tok, kijelzővédő üvegfólia – amelyből gyárilag is van egy az előlapon –, OTG-adapter és USB Type C – jack átalakító.
Külső, kijelző
Az OUKITEL K10 külső méreteit tekintve hatalmas, de volt már szerencsém ennél nagyobb telefonokhoz is, a Lenovo Phab Plus és a Xiaomi Mi Max személyében. Szó se róla, a 167,4×78,5×13 milliméteres dimenziókkal és 283 grammos tömeggel rendelkező óriásbébit egy kézzel használni lehetetlen, de itt nem is az a cél.
Az előlapot védő Dragontrail üveg alá egy 6 hüvelykes, Full HD+ (1080×2160) felbontású, az AU Optronics által gyártott IPS panel került. Az előlap 71%-át elfoglaló, 18:9-es képarányú, 402 ppi-s képpontsűrűségű megjelenítő betekintési szöge 178°-os. A maximális fényerő és a színvilág is rendben van, az utóbbit a beállításokban található MiraVision képminőség-javító technológia segítségével személyre is szabhatjuk. Az érintésérzékeléssel sincs gond, egyszerre maximum 10 ujjat képes kezelni, ennél többre nincs is szükség.
A kijelző felett balról jobbra haladva a fény- és közelségérzékelő szenzort, egy LED segédfényt, a háromszínű értesítő LED-et, a beszédhangszórót és az előlapi kamerákat fedezhetjük fel. A képernyő alatt nem találunk semmit, a vezérlőgombok virtuális formában érhetőek el.
A készülék felső éléről, követve a nagyokat, lespórolták a 3,5 mm-es jack csatlakozót, így azt ne keressük. Jobb oldalra került a bekapcsológomb és a hangerőszabályzó billentyű párosa, amelyek egyébként kiváló nyomásponttal rendelkeznek. Lent a hangszórórácsok között az USB Type-C csatlakozó és a beszélgetési mikrofon látható. Bal oldalon elég magányosnak hat a SIM tálca, amely két kártyát fogad, hibrid dualSIM megoldással.
A hátlapot borító ausztrál borjúbőr borítás, valamint az oldalakon és a készülék felső részén végigfutó fém merevítés, amelyeket csavarokkal rögzítettek, egyediséget kölcsönöz a K10-nek. A magnéziumövezetű robusztus készülékház összeszerelési minősége tökéletes, a baltával faragott élek optikailag is erősítik a markáns megjelenést. A dupla kamerákat takaró műanyag keret és a szintén plasztik márkafelirat azonban ront az összképen.
Hardver, szoftverezettség
A készülék meghajtásáért a 16 nanométeres csíkszélességű, FinFET technológiával készült, MediaTek MT6763V chipset felel, avagy ismertebb nevén MediaTek Helio P23. A Helio P20 közvetlen utódjaként kihozott P23 esetében a processzor tekintetében csak az órajelekben van változás. Az összesen nyolc darab A53-as mag két klaszterbe rendeződik, melyekből a nagy teljesítményű rész maximális órajele esetünkben 2 gigahertz, a kisebb számítási teljesítményre képes szekcióban lévő magok pedig 1,5 gigahertz maximalizált teljesítményre képesek. Az első komolyabb változás a három közül az, hogy az öregecske Mali T880MP2 GPU helyét a G71MP2 vette át, így a grafikai megjelenítésben némi előrelépés történt.
A rendszermemóriából nem spóroltak, 6 gigabájt került a motorháztető alá. Ugyanígy jó hír a 64 gigabájtos belső adattároló, amely microSD kártyával tovább bővíthető. A második újdonság az új lapkakészletben lévő intelligens feladatütemezési rendszer, avagy a CorePilot 4.0 bevetése. Ez felügyeli és optimalizálja a processzor és a grafikus gyorsító működését, csökkenti az energiafelhasználást, valamint a hőtermelést. Az utóbbira később még kitérek.
Az OUKITEL újdonságán az Android 7.1 operációs rendszer teljesít szolgálatot. Túlzottan nagy feladat elé persze nem néznek a szoftvermérnökök, hiszen csak egy icipicit módosított zöld robotos szoftverről beszélünk. A Google szoftvercsomagjából és az AOSP-alapú applikációkból bőséges az ellátmány, de szerencsére a System Manager alkalmazásban, a Freezing room pontban ezek letilthatók. A rendszer működésével, sebességével én összességében elégedett voltam, hibával nem találkoztam.
A rendszerbe beépítettek egy csomó hasznos okosságot, mint például a némítást lefordítással, a Home gombot duplán megérintve kikapcsol a képernyő, hívásfogadás és -indítás lehetséges a fülhöz emeléssel, vagy az ujjlenyomat-érzékelő érintésével működő hívásfogadás. Az egykezes mód szintén nagyon jó és gyakran használt opció a telefon mérete miatt. Természetes a manapság divatos arcalapú feloldás is a rendszer szerves részét képezi, de a működése meglehetősen egyedi.
A feloldás sebességével, pontosságával nincs gond, azonban az ujjlenyomatos védelemmel nem lehet együtt használni, mert törli a beállított ujjlenyomat-mintákat. Használjuk inkább a biztonságosabb, 8/10-es találati aránnyal dolgozó ujjlenyomat-szenzort. A lokalizáció az extra menüpontokban hiányos, ezért ott angol nyelvű feliratokkal találkozhatunk, de ezen nagyon nem kell meglepődni.
Kamerák, multimédia
Követve az aktuális trendeket, a kamerák számával sem fukarkodtak a K10 esetében. A hátlapra egy 16 megapixeles Samsung S5K3P és egy kiegészítő, 2 megapixeles modul került, amelyet szoftveresen feltornáztak 21 illetve 8 megapixelesre. Az előlapon egy 8 és egy 2 megapixeles egység bámul az arcunkba, a változatosság kedvért felcsavarva 13 illetve 8 megapixelre. A front oldalon sima LED-es, a hátoldalon dupla tónusú villanó visz némi fényt az éjszakába. Videókat rögzíteni Full HD-ban tudunk, maximum 30 fps sebességgel. A szokásos tesztképek automata módban, alapbeállításokkal készültek.
A képek teljes méretben itt láthatóak.
A képminőség egyértelműen nem veszi fel a kesztyűt a drágább eszközökkel, de ebben az árkategóriában ez megszokott. Nappal aránylag jó részletességű és vonalélességű felvételek készíthetők, sötétben már nem annyira, ahogyan az a teljes méretű képeknél látszik. Sajnos a fókuszálás elég lassú a fázisdetektálós (PDAF) autófókusz ellenére is.
A kamera alkalmazás nincs túlbonyolítva, minden megtalálható az egyszerű és gyors képalkotáshoz. Van arcszépítés, monokróm, Blur (Bokeh) és Pro mód is, bár Camera2 API támogatás nincs, így az utóbbinak nem sok értelme van.
Zenelejátszásra a jól ismert AOSP-szoftvert, vagy a Google Play-féle zenelejátszót kapjuk, mindkét zenealkalmazás tudja azt, amire az átlagfelhasználóknak szüksége lehet. Pozitívum az elhangzó műsorok rögzítésére és az RDS információk megjelenítésére is képes FM-rádió megléte. A bevezetőben írt USB Type C – jack átalakítót sajnos nem véletlen pakolták a dobozba, ugyanis nincs 3,5 milliméteres jack bemenet a telefonon. A multimédiás hangszóró hangereje elfogadható, viszont sem a magas, sem pedig a mély hangoknál nem éreztem, hogy helyén lennének a dolgok. Fülesen keresztül már jóval jobb a helyzet, csak meg kell barátkoznunk az adapter használatával, ami egyébként a rádió hallgatásához is szükséges.
Adatkommunikáció, üzemidő, végszó
Az OUKITEL K10 két nanoSIM-et fogad be, a továbbfejlesztett LTE modem a CAT 7/13 specifikációknak is megfelel, ami másodpercenként legfeljebb 300 megabites le-, illetve 150 megabites feltöltést jelent. A harmadik újítás a Helio P23 rendszerchip esetében az, hogy támogatja a DSDS-t (Dual-SIM Dual-Standby) és a Dual VoLTE-t is, ezért elméletileg VoLTE-képes hálózatokon egyszerre is aktívak lehetnek a készülékekbe helyezett SIM kártyák. A VoLTE-technológia gyerekcipőben jár hazánkban, egyelőre csak az egyik szolgáltató és esetében is csak néhány készülék élvez támogatást akkor, ha a hívó és a hívott fél is bekapcsolta a funkciót, ezért ezt kipróbálni nem volt lehetőségem. A beszélgetési hangminőség mindkét oldalon jól érthető és hallható.
Adatkommunikációs téren nincs okunk panaszra, adott a teljes hazai frekvenciatámogatás, így a mágikus B20-as (800 MHz) LTE sávot is ismeri. A Wi-Fi-modem jó érzékenységű, a Bluetooth kapcsolattal nem tapasztaltam semmilyen fennforgást. A GPS-képességekkel sem volt gond, 130 kilométeres távon az iGO Navigationt használva kiválóan navigált. Szenzorokból is bőséges a kínálat, kapunk NFC-t is, gyakorlatilag csak az infra és a légnyomásmérő hiányzik.
Abszolút elképesztő és világrekorder üzemidőt produkál a K10. Papíron a Doogee BL12000 nagyobb akkumulátorral rendelkezik, de egy német nyelvű tesztben kiderült, hogy csak egy átcímkézett 10.000 mAh-s telep van benne és üzemidő tekintetében sem muzsikált túl fényesen.
A képeken jól látható, hogy 168 óra, azaz 7 napos használat után, 13 óra bekapcsolt kijelzővel merült 20%-ra a telefon. A szokásos kétórányi YouTube videónézős tesztet, ezúttal háromórásra nyújtottam és ez idő alatt 6%-ot csökkent a töltöttség. A brutális méretű energiaforrást 20-ról 100%-ra 109 perc alatt töltötte fel. A túlmelegedést elkerülve a töltőáramot a készülék szükségleteinek megfelelően változtatja (Additional Voltage Transfer), 5 és 12 volt között.
A váltakozó feszültséghez 2 és 5 amper közti áramerősség tartozik, értelemszerűen a magasabb feszültségértéken, kisebb áramerősségen történik a töltés. A gyártó állítása szerint a K10 feltöltése kevesebb hőt generál, mint a többi telefon esetében a hagyományos 9V/2A QuickCharge szabvány. Ennek kiderítésére egy profi hőkamerát vettem igénybe, a töltési ciklus alatt több alkalommal mértem a hálózati töltőfej és a telefon hőmérsékletét. A gyártó nem kamuzott semmilyen téren, 5 amperes áramerősségen folyt a töltés, a telefon csak langyos volt, a töltőfej maximum 47 Celsius fokra melegedett fel.
Mit kapunk a pénzünkért?
Az OUKITEL K10 fekete és arany színben vásárolható meg. Kosárba rakás után válasszuk az EU Express szállítást 4 dollár értékben, így nem lesz további járulékos (ÁFA) fizetnivalónk, az összköltség pedig megáll 281 dollárban, ami 72 ezer forint.
Kastély Béla