Samsung Galaxy A72 teszt
Tovább a Samsung Galaxy A72 készülékre
- Külső: 7.22
Tudás: 6.98
Minőség: 6.87
Nálunk járt a tavalyi év nagy slágere, a Galaxy A71 utódja. Vajon meg tudja a Samsung ismételni a 2020-as sikert? Tesztünkből kiderül. Tavaly a Galaxy A71 jóval többet nyújtott a termékcsaládon belüli Galaxy A51-nél: nagyobb felbontású kamera, nagyobb kijelző és akkumulátor, valamint gyorsabb chipset jellemezte és ez elég volt ahhoz, hogy valóban megérte a felárat az A71.
Idén ez megváltozott. A Galaxy A52 belehúzott 90Hz-es AMOLED kijelzővel, sokkal erősebb Snapdragon 720G chipsettel, 64 megapixeles kamerával és 25W-os gyorstöltéssel. Mennyivel ad többet a drágább Galaxy A72?
A Samsung a Galaxy A72-vel a biztonságra játszott, hardveresen alig pár részletben tud többet a Galaxy A52-nél. A legnagyobb különbség az A72-ben jelen lévő telefotó kamera, a nagyobb, 6.7 colos kijelző és az 5000 mAh-s akkumulátor. Ezek együtt szám szerint 30 ezer forintos felárat jelentenek az A72 esetében.
A Galaxy A72 március 17-én mutatkozott be Európában és elérhető Király kék, Király fekete, Király fehér és Király lila színekben. Hazánkban 175 ezer forintos hivatalos ajánlott fogyasztói áron lehet hozzájutni, bár a cikk írásakor épp a Samsung maga is akciózott és 20 ezret elengedett az árból.
A Samsung idén átdolgozta Galaxy A sorozatú készülékeinek megjelenését, az A72 vonzó pasztell árnyalatokkal gazdagodott. A kialakítás miatt a telefon kiemelkedik a megszokott fém és üveg szendvics összeállítás közül, amely ebben az iparágban az elmúlt négy évben támasz volt, a matt hátlap pedig kifejezetten jól áll neki, így lesz az A72 a középkategória egyik legjobban kinéző telefonja.
Az A72 polikarbonátból készült, a keret fém. Az előbb említett matt textúra a hátlapon tényleg jól néz ki élőben a műanyag mivolta ellenére, a pasztell színek pedig friss külsőt kölcsönöznek neki. Mi jobban örültünk annak, hogy az ujjlenyomatot kevésbé vonzza. A kamera betét a Galaxy S21 szériát idézi, csak nem hajlik rá a keretre, ezt az extravagáns megoldást meghagyta a cég a csúcskategóriának.
A kamerákat rejtő betét nagy gyűrűi kellemes érzetet kölcsönöznek a telefonnak. A hangerő és a bekapcsoló gombok találhatók a jobb oldalon, a SIM tálca a tetején, egy 3,5 mm-es aljzat, valamint az elsődleges hangszóró alul az USB-C port két oldalán foglalják a helyet.
Európában dual SIM-es verzióban érhető el a Galaxy A72, emellett jó hír, hogy a microSD helyet sem spórolták ki belőle, amikor a SIM tálca és a támogatás készült. A telefon 203 grammot nyom a mérlegen, ennek ellenére egyáltalán nem tűnik bumfordinak vagy nehéznek.
Kijelző
A legnagyobb újítás egyértelműen a Galaxy A72 megjelenítője esetében a 90Hz-es képernyőfrissítési támogatás. Az AMOLED panel eddig si adott volt, a cég ráadásul a legjobb minőséget adja a Galaxy A szériában is. Idén végre sztenderd lett a 90Hz. Ez természetesen azt is jelenti, hogy a vizuális élménynek van némi hátulütője, jobban meríti az akkumulátort, ám a vállalat ezt is megoldotta, nagyobb telepet kapott a telefon.
A 6.7 colos megjelenítő fullHD+ felbontású, avagy 2400×1080 pixel, ehhez maximum 800nit fényerő jár. Bár ez nem a legcombosabb érték, amit valaha láttunk (csúcskategóriában a duplája is simán alap már), ennek ellenére megdöbbentően jól olvasható volt verőfényes napsütésben is a kijelző.
Egyénileg csak a fehéregyensúly állítható, valamint Élénk vagy Természetes színek közül lehet választani. A kijelzőt Gorilla Glass 5 védi, körben vékony keretet láthatunk. Az S21 családhoz hasonlóan a Galaxy A72 is középen rejti a szelfi kamerát.
Teljesítmény
A Galaxy A71 tavaly Snapdragon 730 chipsetet kapta, idén pedig nem kis meglepetésre a gyengébb, Snapdragon 720G jár az A72-höz. Ez visszalépésnek tűnik, ám valójában a mindennapi használatban nem vehető észre különbség, cserébe a gyártónak olcsóbb. A nyolcmagos, 2,3 GHz-es maximumon dolgozni képes Kryo 465 processzor és Adreno 618 grafikus gyorsító ezzel a felbontással és képfrissítéssel jól dolgozik, persze kisebb akadozások előfordulnak az alapvetően egész zökkenőmentes rendszeren, cserébe megkapjuk a gyári Android 11-et és az azt erősen felokosító szoftveres ökoszisztémát, amit One UI 3.1-nek hívnak jelenleg.
Érdekes, de játék során a Snapdragon 720G érezhetően gyorsabbnak tűnt a 730-hoz képest, ez valószínűleg a húzott Adreno 618-nak köszönhető. Ennek ellenére tény, hogy ebben a kategóriában alapvetően hátrányban van a Galaxy A72, a konkurencia ugyanis Snapdragon 765G vagy Dimensity 800U processzort használ, ezek pedig játékra sokkal alkalmasabbak.
A Galaxy A72 8 gigabájt RAM-mal és 128 gigabájt tárhellyel érkezik, hazánkban hivatalosan csak ezt a verziót árulják. A legtöbb Galaxy A szériás modellel megegyezően az ujjlenyomat-olvasót a kijelzőbe építve találjuk és néha kissé lassan működik, legalábbis az tuti, hogy nem ez a világ leggyorsabb leolvasója.
A 2021-es Galaxy A modellek mindegyike IP67 por- és vízálló burkolattal rendelkezik, így akár fürdeni is lehet velük, de legalábbis nem kell kétségbeesni, ha vizesek lesznek.
Fotózás
A Galaxy A72 összesen négy hátlapi és egy előlapi optikával büszkélkedhet. A hátlapon a fő kamera ugyanazt a 64 megapixeles, f/1.8-as lencse, ami a Galaxy A52-ben is megtalálható, szintén egyezik a 12 megapixeles ultraszéles, f/2.2-es és az 5 megapixeles, f/2.4-es makro érzékelő. Az egyetlen különbség, hogy itt kapunk egy 8 megapixeles telefotó objektívet 3x optikai és 30x digitális zoommal, f/2.4 fényértékkel. Bár izgalmas plusz, de a tényleges kihasználtsága egyénfüggő.
Ez azt jelenti, hogy lemarad a 4K@60fps videofelvétel. A Samsung lehetővé teszi, hogy 1080p-s felvételeket készítsünk akár 60 kép/mp sebességgel, de az a tény, hogy az A72 4K esetén 30 kép/mp sebességre korlátozódik, lehangoló. Maga a kamera interfésze változatlan a tavalyihoz képest; megtaláljuk az összes felvételi módot a keresőben, valamint a HDR, az időzítő, a vaku és a szépségeffektusok közötti váltást. A Galaxy A72 előlapi kamerája 32 megapixel felbontású, f/2.2 fényértékkel.
A Galaxy A72 kiváló munkát végez napfény esetén, a képek nagyszerű dinamikatartományt és élénk színeket kínálnak. A zoom objektív segítségével részletes felvételeket készíthetünk akár 3x-os zoommal a képminőség romlása nélkül, és akár 10x-es nagyítással is használható felvételeket kapunk, a hibrid zoom elég tisztességes munkát végez.
Ami a gyenge megvilágítású felvételeket illeti, a telefon alacsonyabb ISO-szinten készít felvételeket a zaj minimalizálása érdekében, ennek eredményeként alulexponált fotókat kapunk, amelyekből hiányoznak a finomabb részletek. Egyéb esetben is könnyen zajos lehet a fotók széle, ha nem elég a fény a fényképezőgép számára és bár az így kapott fotók használhatók, a Galaxy A72 nem veri versenytársait ezen a területen.
Szoftver
A Galaxy A72-n gyárilag a One UI 3.1 fut, amely az Android 11 Samsung átirata, ez található a Galaxy A52 és a Galaxy S21 szérián is. Nagyon jó látni, hogy a Samsung pozitív lépéseket tett a szoftver terén, a cég azt ígérte, hogy három Android főverzió frissítés garantált, ez csábítóvá teszi az A72-et.
A Samsung négy évig biztonsági javításokat is ígért a telefonhoz, amely még a Google-t is felülmúlja ezen a területen. A Samsung zökkenőmentesen integrálja az Android 11 összes új funkcióját a saját felületébe. Maga a kezelőfelület nem különbözik túlságosan a tavalyi One UI 2.1-től, de további apróbb finomítások teszik modernebbé.
A Samsung az egyik, funkciókban leginkább gazdag interfészt kínálja, sok minden tetszik a One UI 3.1-ben. Megtalálható az always-on display, a dinamikus háttér és a dual Messenger szolgáltatás – ez utóbbi lehetővé teszi egy adott app két példányának futtatását két különböző fiókhoz –, rengeteg testreszabási lehetőséget, és a Bixby még mindig jelen van - a digitális asszisztens letiltható.
A fő hátrány itt a hatalmas mennyiségű bloatware. A Samsung továbbra is ajánl dolgokat, szolgáltatásokat, appokat – nyilván amikből pénzhez jut –, ami nem lenne gond, ha ezt nem teljes képernyőn, zavaró módon, majd reklámokban is tenné, kvázi folyamatosan bombázva a felhasználót, amitől a kedvet nem hozza meg, max az agybajt az idegesítő értesítések miatt a Galaxy Áruházból.
Nem a Samsung az egyetlen márka, amely hirdetéseket jelentet meg, de az egyetlen, amely a csúcs- és középkategóriában is ezt teszi a felhasználóival. Például a Realme és a Xiaomi csak a büdzsé modelljei esetében alkalmazza ezt a megoldást.
Extrák, egyebek
Az egyelőre kimaradt a részletekből, hogy az A72 dual SIM-es modell, ám sajnos egyelőre csak 4G-s verzió létezik belőle. Ezt sokan sajnálhatják, hiszen a konkurenciánál már bőven van 5G-s ajánlat is, ám legyünk őszinték: a hazai lefedettséget elnézve a lakosság igen kis százaléka tudja érdemben kihasználni az 5G előnyeit.
Az 5G mellett Wi-Fi 6 sincs, talán ez sem nagy érvágás, hiszen a megszokott Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, van 2.0 USB Type-C, NFC, Bluetooth 5.0 használható A2DP és LTE-vel, van ANT+, GLONASS, A-GPS, GALILEO és Beidou, mi kellhet még? Számos szenzor is megtalálható a készülékben, de azért infrára ne számítsunk már.
Akkumulátor
A Samsung Galaxy A72-ben a már többször említett méretes, 5000 mAh-s akkumulátor található, amely üzemidőben kiemelkedőt nyújt! Elvégre ki ne örülne 10-12 órás kijelzőidőnek egyetlen feltöltéssel? Amikor a Samsung évekig a csúcs kategóriában a szégyenletes 4-6 órát tudta hozni (lásd pl. S8 és S9+), akkor azért őszintén örülök, hogy erre is képes a gyártó. Még a 90Hz-es frissítéssel együtt is simán elérhető nem túl hardcore használattal a kétnapos üzemidő, ami azért valljuk be, szívet melengető.
Az A72 támogatja a 25W-os gyorstöltést, így alig bő fél óra alatt nulláról félig feltölthető a lemerült telep, a teljes töltöttséghez másfél órára van szükség, ami egyáltalán nem számít rossznak. Vezeték nélküli töltésre nincs lehetőség.
Van jobb?
Mivel a Galaxy A72 rengeteg hasonlóságot mutat az A52-gyel, lelövöm a poént, jobb, ha az utóbbi jön haza, bármilyen meglepő is. Az A52 ugyanazzal a 90Hz-es AMOLED panellel rendelkezik, és szintén a Snapdragon 720G chipset dolgozik benne, hátul egyezik a 64MP kamera, elöl pedig a 32MP lencse, és még a töltés is marad 25W-os gyors.
Az A72 nagyobb kijelzőt kapott, 6.7 col, szemben a kisebb testvér 6.5 col képátlójával, nagyobb, 5000 mAh-s az akkumulátora és van egy plusz kamera, 3x optikai zoommal a hátlapon. Ha ezek a szolgáltatások 35 ezer forint felárat érnek neked, akkor szerezd be az A72-et. Egyébként az A52 a jobb megoldás.
A OnePlus Nord továbbra is kiemelkedő lehetőség ebben a kategóriában, a telefon Európában 379 euróba, 135 ezer forintba kerül 8/128 GB-os kiadásban, ennyi pénzért 90Hz-es AMOLED panelt, erősebb Snapdragon 765G chipsetet kapunk 5G-vel, 30W-os gyorstöltéssel és nagyszerű kamerákkal.
Hazánkban a cikk írásakor 160 ezer forintot kér el a Samsung a Galaxy A72-ért, alig 40 ezret kell csak hozzácsapni és máris ott a lehetőség a Galaxy S20 FE-re, ami azért nagyjából mindenben agyonveri tesztünk alanyát (joggal, félreértés ne essék, az S20 FE az utóbbi pár év egyik legjobban sikerült és legjobb ár-érték arányú modellje). Beszélhetnénk még a Xiaomi Mi 10T Pro vagy épp a Huawei P40-ről is hasonló áron, mindnél picit máshol kell kompromisszumot kötni.
A fentiek ellenére nem mondanám egyáltalán rossznak a Galaxy A72-t, mindössze nem a kategória extrája, különlegessége, egyszerűen egy tisztességes ráncfelvarrás lett, számos előnnyel, csak éppen most nem ez a legütősebb ajánlat.
Összegzés
A Samsung Galaxy A72 hozta az elvártat, ám az a helyzet, hogy házon és családon belül az A52 annyira jól sikerült, árazásban is, hogy valóban komoly konkurenciát jelent a nagyobb testvérre nézve. A vállalat megkülönböztethette volna a Galaxy A72-et úgy, hogy egy erősebb lapkakészletet ad hozzá vagy újabb kamera modullal gazdagíthatta volna a 2021-es modellt. Jelenlegi állapotában a telefon nem nagyon tűnik ki.
Félreértés ne essék, az A72 sok mindent kínál, ami megfelel a 2021-es kívánalmaknak, van 90Hz-es AMOLED kijelző, jó kamerák, vízállóság, de az 5G sokaknak fájó pont lehet a középkategóriában, akik évekre vásárolnának most telefont. Szerencsére az A52-ből van 5G-s verzió, 5 ezer forinttal olcsóbban.
Ez a telefon akkor jó, ha nem érdekel az 5G és egy nagy képernyős, nagy akkumulátoros okostelefont szeretnél kifejezetten a Samsungtól.
Előnyök |
Hátrányok |
90Hz-es kijelző |
Nincs 5G |
Rengeteg frissítés ígérete, évekig |
Zavaró reklámok az UI-ban |
IP67 vízálló burkolat |
Nincs 4K@60fps videó |
3x optikai zoom |
|