Samsung Galaxy S20 FE 4G teszt
Tovább a Samsung Galaxy S20 FE 4G készülékre
- Külső: 7.40
Tudás: 7.24
Minőség: 7.24
A Samsung megajándékozta a rajongókat egy árban kedvező, ám belsőre csúcskategóriás készülékkel, a Galaxy S20 FE-vel. A Samsung Galaxy S20 FE érdekes modell, ugyanis úgy néz ki, mintha ezt “véletlen” dobta volna piacra a gyártó. Máshogy nem lehet magyarázni azt, hogy az S20 család piacra kerülése után hét hónappal jelent meg, mintegy mellékesen az S20 FE. Esetleg a pandémia mint ok, szóba jöhet. Hozzánk doboz nélkül érkezett a készülék, de a vásárlók egy 15 wattos töltőfejet, egy type-C kábelt és egy SIM-tűt kapnak a gyári csomagolásban a telefon mellé.
A telefon külsőre nekem egyáltalán nem tetszik. Egyrészt a hátlap műanyag, ami miatt a tapintás nem prémium, másrészt a színválaszték közül nekem csak a ködös kék nevű verzió tetszik, nekem ne próbálják megmondani, hogy a levendula-rózsaszín, az enyhén csillogó ezüstös-fehér, vagy akármelyik szín, ami nem a szürke ötven árnyalata közé tartozik, kinézhet elegánsan. (Bár lehet, hogy csak az én ízlésem kíván egy elegáns és nem rikító telefont.)
Persze van egy-két kivétel, de mindig az olcsósított csúcsmobiloknál lövik el a sok véletlenül sem fekete vagy fehér szín kártyát. Erre példa az iPhone 5C, az iPhone XR és most ehhez jött még a Samsungtól az S20 FE típus névre hallgató versenyző.
Az előlap üveg, a keret fém, a hátlap műanyag. Igen, műanyag. A készülék vastagsága 8,4 mm, a tömege 190 gramm. Természetesen a töltőport USB type-C, pontosabb megnevezés esetén USB 3.2 C, a jack csatlakozót pedig úgy lehagyták, ahogy lehet. Pedig a Samsung fanok szeretnének jacket, akkor is, ha már senki más nem rak a telefonra.
A készülék keretének jobb oldalán található a hangerőszabályzó páros és a ki/bekapcsoló gomb. A tetején a 2 SIM és egy microSD befogadására képes SIM-tálca, az alján a hangszóró, a mikrofon és a töltő bemenete foglal helyet. A Samsung Galaxy S20 FE IP68 szabvány szerint víz- és porálló, azaz fél órán át egy méter mély víz nem árthat meg neki.
A telefon hangszórója sztereó, a képernyő rezgése, valamint a keret alján látható hangkeltő képzi a hangot, ami akár Dolby Atmos hangzást is eredményezhet, az érthetőség kedvéért leírom, hogy nagyon jó.
A telefon processzora a csúcskategóriás, Samsung által gyártott Exynos 990, azaz a jelenlegi csúcs, ami sebességre irtózatosan jó, ám a magyar piacra az 5G modem nélküli változat került. RAM-ból 6, ROM-ból 128, esetleg 256 gigabájt áll rendelkezésre, utóbbit pedig microSD kártyával bővíteni lehet akár további 1TB-tal. Mint minden jól szituált telefonba, úgy az S20 FE-be is került NFC chip. Adatkapcsolat terén Wi-Fi 6-ra nem képes a mobil, a Bluetooth pedig 5.0-s verziószámú.
A Samsung Galaxy S20 FE szoftvere megszokott módon az Android 10 alapokra épülő One UI 2.5 , ami a korábbi kettő helyett három főverzión keresztül lesz frissíthető, ami Androidos mércével nézve jónak számít, de ha belegondolunk, az iPhone 6s iOS 9-cel jött és megkapta az iOS 14-et, ami öt főverzió frissítést jelent. Más szokások, lassan a Google is kezd felzárkózni e téren az Apple-höz, ami dicséretes.
Funkcionalitás terén próbálhatok olyat kiemelni, ami tényleg különleges és még nem írtam róla, de ilyet már nem igazán tudok. A kedvenc funkcióim közé tartozik a gesztusvezérlés és a simább mozgás mód. A rendszer átlátható és könnyen kezelhető. A mindennapi használat során elég gyorsnak és érzékenynek bizonyult az S20 FE még akkor is, amikor egy tucat alkalmazás volt megnyitva és váltottam köztük. Pici gondolkodás tapasztalható időnként, amikor a főképernyőre léptem, de ennyi.
A kamera egy igazán érdekes pont az S20 FE áttekintése során, csak nem azért, mert különleges, hanem azért, mert nem. A modell ezen az áron az egyik legsokoldalúbb tripla kamerás telefon. A sima nagylátószögű szenzor egy mezei 12 megapixeles optika f/1.8 rekesszel, ami samsungos színekkel, azaz kitűnő kontrasztokkal és enyhén túlszaturált képekkel boldogítja a fotóst. A végeredmény természetesen igen látványos mind nappal, mind éjszaka. Képstabilizáció és HDR támogatottság rendelkezésre áll, szóval a képek nemcsak élesek maradnak, de a színek egymáshoz viszonyítva nem torzulnak. Itt rendelkezésre áll a Dual Pixel PDAF és optikai képstabilizátor.
Az ultraszéles látószögű szenzor szintén 12 megapixeles, 123 fokban rögzít, a fényértéke f/2.2. A színvilágot és élességet illetően egyezik az előzővel, ám a képbe utólag belenagyítva romlik a részletgazdagság. A kép sarkaiban megfigyelhető a halszem effekt, amit a szoftver valamelyest el tud tüntetni, de olyankor a minőség is romlik.
A telefotó csak 8 megapixeles, f/2.4 fényértékű, viszont 3-szoros optikai zoomra képes (Space Zoom), digitálisan pedig 30-szor közelebb hozhatunk magunkhoz bármit, persze ott már jelentős a minőségromlás. A még nagyon is élvezhető, nagyított képekhez érdemes maximum 10-szeres nagyítást alkalmazni.
Ami az éjszakai fotózást illeti, kellemes meglepetés, hogy például az iPhone 11-hez képest klasszisokkal világosabb, részletgazdagabb fotókat készített Éjszakai üzemmódban.
A szelfikamera 32 megapixel felbontású, ám pixel-összevonással 8 megapixeles fotók készíthetők, ami elég jó, de az arcfelismerésen túl nekem nincs rá szükségem. Akinek mégis, az normál és ultraszéles változatban is fotózhat attól függően, hogy egyedül van a képen vagy csoportszelfi készül.
Videó készítésekor 4K a maximális felbontás másodpercenként 60 képkocka rögzítésével, ami a mesterséges intelligenciának és az optikai képstabilizátornak köszönhetően szuperstabil módra képes. Lassított felvétel készítésére is van lehetőség 720p@960fps-sel. A kamera szoftverében rengeteg különböző funkció közül választhatunk az ételfotótól kezdve a professzionális rögzítéseken át a panorámáig.
A kijelzőre sokan panaszkodtak, hogy a felbontás nem 4K, hanem csak FHD+, azaz 1080×2400 pixel, ami véleményem szerint teljesen tökéletes. Nem is az élesség az átlag telefon fanok problémája, hanem az, hogy a többi S20-nak nagyobb a felbontása. Ez igaz, ám ha bármelyik másik S20-on bekapcsoljuk a 120 hertzes képfrissítést, a felbontás meg fog egyezni az S20 FE-ével. Szóval erről ennyit.
A képernyő mérete 6,5 col, amire régebben biztosan azt mondtam volna, hogy megfoghatatlan, de mai szemmel teljesen átlagos méretű, majdnem kompakt, jó volt kézbe fogni a készüléket.
A megjelenítő technológiája Super AMOLED, a kontrasztok kifejezetten nagyok, a fényerő elég a napfényben is. A színek szépek, a színhőmérséklet módosítható és az élesség is testreszabható. A képernyő támogatja a HDR10+ színeket.
Az akkumulátor 4500 mAh kapacitású, 7-8 órás kijelzőidőket pedig simán lehet vele produkálni akár 120 Hz-es képfrissítés mellett is. A gyártó a csomagba csak egy 15 wattos töltőfejet csomagolt, miközben a készülék 25 wattos gyorstöltésre is képes, ez nem elegáns húzás, de az ár-érték arány miatt belefér. A töltési idő nagyjából két óra a kapott töltővel, viszont 25 wattal a Samsung oldala szerint fél óra alatt 50%-ra fel lehet tölteni a mobilt.
Az S20 FE értelemszerűen az S20 családba tartozik, méghozzá a legolcsóbb változatként érkezett, amit a műanyag hátlapnak, és a “csak” full HD+-os kijelzőnek, valamint a lassabb töltő adapternek, a gyengébb kameráknak és az olcsóbb telefonokból ismert ujjlenyomat-olvasónak köszönhetünk.
A Samsung Galaxy S20 Fan Edition hazai ára 250 ezer forint, és ehhez képest nem tud sokkal kevesebbet, mint néhány másfélszer ennyibe kerülő okostelefon. Aki nem ragaszkodik se az 5G-hez, se a nagy (12 megapixel fölötti) felbontású kamerákhoz, viszont szereti a 120 Hz-es kijelzőt, a csúcskategóriás processzort, annak ez a tökéletes választás, másutt nem kapsz csúcskategóriás processzort. Amúgy is, hol kap manapság az ember ennyiért csúcs hardvert?
Előnyök |
Hátrányok |
Átlátható szoftver, erős fotós képességek |
Lassú ujjlenyomat-olvasó |
120Hz képfrissítésű kijelző |
Nincs jack csatlakozó |
Hosszú üzemidő, megfizethető ár |
A 25 wattos adapter nem alaptartozék |
Írta: H. Gábor