Samsung Galaxy S22 Ultra 5G teszt
Tovább a Samsung Galaxy S22 Ultra 5G készülékre
- Külső: 7.97
Tudás: 7.82
Minőség: 7.70
Lehet, hogy a Samsung abbahagyta a Galaxy Note sorozat gyártását, de ez nem jelenti azt, hogy a Note eltűnt. A cég elhozta a Note kínálatából a legjobb funkciókat az S Pen és a másfajta dizájn formájában, és egyesítette azt a Galaxy S sorozat esszenciájával, erős kamerákkal és nagy akkumulátorral. Minden az egyben telefon: ez a Galaxy S22 Ultra!
Ebben a telefonban minden megvan: négykamerás rendszer nagy hatótávolságú periszkópos zoom objektívvel, beépített S Pen, amely nem megy az akkumulátor méretének rovására, a legújabb és legerősebb Android processzor, a legújabb generáció Samsung AMOLED kijelző, stb. lényegében minden, ami egy igazán sikeres telefonhoz kell. Ne feledkezzünk el néhány bónusz funkcióról, mint például a kijelző rekorder fényereje, jobb frissítési gyakoriság és néhány divatos szín sem.
Dizájn
A Galaxy S22 Ultra könnyen felismerhető a tömegben: jellegzetes éles szélei és kamerastílusa messziről felismerhető. Üvegből és fémből készült a szendvics dizájn, ahogy az elvárható, Corning Gorilla Glass Victus üveg található elöl és hátul is, középen pedig továbbfejlesztett „Armor Aluminium” keret.
Idén változatosabbá lett a színek kínálata az új, jellegzetes „Burgundy” vörös kiadás, amely a legszembetűnőbb új árnyalat. Hagyományos fekete, fehér modellek is kaphatók, és végül van egy nagyon érdekes zöld szín, személyes kedvencem.
Ami a méretet illeti, az éles szélek és a kissé szélesebb, szögletesebb formavilág miatt az S22 Ultra nagyobbnak tűnik, mint néhány tényleg nagy telefon. Azok, akik valami kompaktabbat keresnek, inkább az S22+ felé kacsintgassanak.
- Samsung Galaxy S22 Ultra: 163,3×77,9×8,9 mm, 227 g
- Samsung Galaxy S21 Ultra: 165,1×75,6×8,9 mm, 229 g
Papíron nem hatalmas, de a valóságban az új modell lényegesen szélesebbnek tűnik. A tömegbeli különbség nem tűnik fel.
A bekapcsoló- és hangerőgombok a jobb oldalon találhatók, alul USB-C portot kapunk, jack nincs, és microSD kártyahelyet sem találunk. Pozitívum, hogy az egész csomag víz- és porvédett, hivatalos IP68-as minősítéssel.
Kijelző
Itt a legújabb generációs AMOLED panel LTPO-val és részletesebb adaptív frissítési gyakorisággal. A kijelző egy óriási, 6.8 col képátlójú, a legújabb generációs Dynamic AMOLED technológia, apró keretekkel és adaptív, 1-120 Hz-es frissítési gyakorisággal rendelkezik. Középen egy apró lyukkamera található, az egész panelt pedig a legújabb Gorilla Glass Victus védi.
Az elmúlt néhány évben a Samsung az AMOLED hibáit elhárította és piacvezető lett a kijelzők minőségében. Gyönyörűen kiegyensúlyozott színeket kapunk a szokásos két színmóddal, egy élénk és egy semleges színmóddal. A nagy hír az, hogy a telefon eddigi legmagasabb fényerősséget megkapja, 1750 nittel (az S21 Ultra maximuma 1500 nit).
Az Ultra egyik legfontosabb előnye az S22-vel és az S22+-szal szemben a felbontás: 1440×3080 pixelt kapunk az Ultrán, szemben a másik két telefonnal, amelyek 1080p-re képesek. Érdekes módon azonban a Samsung alapértelmezettnek az Ultrán is az 1080p-t használja, nagy eséllyel energiatakarékossági okokból. Természetesen a képernyő támogatja a HDR tartalom lejátszását is, ami remekül használható Netflixhez és néhány YouTube videóhoz is.
A Samsung képernyőbe épített ultrahangos ujjlenyomat-olvasót használ, amelynek az az előnye, hogy nem villog éjszaka, mint az optikai szkennerek. A felismerés pontos és pörgős, a szkenner pedig kicsit feljebb helyezkedik el a telefonon, hogy még komfortosabb legyen.
Az S22 Ultra arcfelismeréssel is rendelkezik, amely csak képet használ, tehát nem olyan biztonságos, mint mondjuk az iPhone-okon lévő Face ID, amely 3D mélységtérképet használ, de ennek ellenére elvégzi a feladatát.
S Pen
A legalacsonyabb késleltetési idő szinte toll-papír érzést kelt. Csakúgy, mint egy Note telefonnál, a Galaxy S22 Ultrába is került S Pen, amely nagyon hasonlít a Note 20 Ultrában lévőre. Ezúttal azonban matt műanyagból készült, nem pedig a már korábban használt fényes felülettel, sokkal elegánsabb. Helyes apróság, hogy az S Pen kupakja megegyezik az S22 Ultra színével, így ha burgundi telefont veszünk, az S Pen kupakja is piros lesz.
Az S Pen nagy újítása, hogy válaszideje már csak 2,8 ms. Ez háromszor gyorsabb késleltetést jelent a Note 20 Ultra 9 ms-ához képest. Olyan érzés, mintha fizikai tollal írnánk a papírra? Nem teljesen, de már majdnem!
Az S Pen szoftvere pontosan ugyanaz, mint a Note sorozatnál, a vállalat nem hagyta ki a zárképernyős jegyzet vagy az Air Gestures funkciókat, valamint továbbfejlesztette a kézírásfelismerést, amely rögtön gépelt szöveggé alakítja azt.
Hardver
A Galaxy S22 Ultra Európában a Samsung által gyártott Exynos 2200 processzort kapja és hagyományosan ezek az Exynos chipek valamivel lassabbak és kevésbé energiahatékonyak, mint az Snapdragon társai.
Érdekes módon az alapmodell Galaxy S22 Ultra kevesebb RAM-mal rendelkezik, mint tavaly: egy 8 GB-os verzió az alap, szemben az előző kiadás 12 GB-os verziójával.
Nyilvánvaló, hogy ez a telefon gyors: az Android platformon elérhető legerősebb chip dolgozik benne, ugyanakkor néhány probléma továbbra is fennállt az évek során a One UI-val, amelyeket ki kellene javítani. Az egyik a gesztus navigáció, amelyből hiányzik a OnePlus vagy az iPhone készülékeken látható sima animáció és gyakran látható egy kis akadozást, különösen, ha felfelé csúsztatva térünk vissza a kezdőképernyőre. Furcsa, hogy más cégek tudták optimalizálni tökéletesen az élmény ezen részét, de a piacvezető Samsung nem. A második dolog egyfajta mikro dadogás, amely függőlegesen görgetett appoknál észrevehető.
Az S22 Ultra a legújabb Android 12-es verzióval került a boltokba, One UI 4.1-gyel. Míg az Android 12 teljesen új vizuális stílussal érkezik egyes telefonokon, például a Google Pixeleken, a Galaxyban használt One UI egy nagyon ismerős „Samsung megjelenést” kölcsönöz.
A nagy hír azonban az, hogy az S22 sorozattal a Samsung 4 évnyi jelentős operációs rendszer frissítést ígér, többet, mint bármely más Android telefongyártó! Ezzel együtt 5 évre szóló biztonsági frissítéseket kap. Ez gyakorlatilag azt jelenti, hogy az S22 Ultra a jövőben az Android 13-as, 14-es, 15-ös és 16-os verzióját is meg fogja kapni. Lenyűgöző és ez mindenképpen hozzáadott értéket fog adni a Samsung zászlóshajójához!
Kamera
Tavaly a Galaxy S21 Ultra lenyűgözött minket sokoldalú kamerájával és különösen a kiváló minőségű, 10X periszkópos zoomobjektívvel, a Galaxy S22 Ultra kamera pedig többnyire megtartja ezt a sikeres formulát. Az S22 Ultra kamera specifikációi semmit sem változtak, gyakorlatilag megegyeznek az S21 Ultra kameráival.
A fő kamera egy 108 megapixeles, f/1.8-as érzékelő OIS-sel, az ultraszéles 12 megapixeles, f/2.2 rekesszel, a 3x telefotó 10 megapixeles, f/2.4 értékkel, szintén optikai képstabilizátorral ellátott. A 10x telefotó szintén 10 megapixeles, OIS-sel felvértezett, f/4.9 rekesszel, az előlapi pedig 40 megapixel felbontású optika f/2.2-vel.
A szenzorok mérete és a pixelszám változatlan marad (a teleobjektívek érzékelői valamivel kisebbek), de a Samsung szerint a fő kamera továbbfejlesztett szenzorral rendelkezik, és még szélesebb objektívvel párosul.
Az éjszakai példák bemutatják, hogy az újabb telefon hogyan lehet okosabb, és még éjszaka is élénkebb színeket rögzíthet. A fő kamera, bár még mindig többnyire jó, megszenvedheti az olyan széles objektívet, a kép sarkainál látható a részletek elvesztése. A képfeldolgozás is megváltozott: az S22 Ultra agresszívan emeli fel az árnyékokat, a színek pedig gyakran homályosak és nem telítettek a fő kamerával, emiatt úgy tűnik, mintha az S21 Ultra fotói élénkebbek és kellemesebbek lettek volna a szemnek.
Ugyanakkor a Samsung továbbfejlesztette azt a kamera funkciót, amely az S22 Ultrát nagyszerűvé teszi: a 10-szeres zoomot! Ez az új kiadás sokkal tisztább részleteket és élénkebb színeket hoz. Leegyszerűsítve ez egy nagy előrelépés, és nagyon szeretjük!
Egy másik említésre méltó funkció az új Adaptive Pixel mód. Használatához át kell váltani a 108 MP-es teljes felbontású módra, amely lényegében a 108 MP-es teljes felbontású felvételt egy hagyományosan magasabb fényerejű képpel köti össze a kiváló végeredmény érdekében. Ezek a fényképek mindegyike körülbelül 20–30 MB méretű!
A Samsung emellett kiváló Portré mód minőséget ígér, ahol a telefon még az egyes hajszálakat is felismeri, és megfelelően elválasztja az elmosódott háttértől. Ha nem DSLR-szerű minőséget várunk, a Portré mód lenyűgöző. A telefonok közül ez a legpontosabb a téma és a háttér elválasztásában, szép, krémes bokeh effektet ad és egyszerűen nagyszerű.
Sok izgalmat tartogat az új Samsung Expert RAW funkció is, amely 16 bites RAW rögzítést és professzionális szintű kameravezérlést biztosít azok számára, akik tudják is, mit csinálnak. Az S22 Ultra 8K és 4K felbontásban is képes videót rögzíteni (de nincs 4K120 opció, mint más telefonokon).
A Samsung simább stabilizálást hirdet a Super Steady mód használatával, de ez az opció továbbra is csak 1080p felbontásnál maximalizálódik, így elég sok részlet elveszik. A stabilizálás még mindig több mint elég jó. A 3X és 10X zoom kamerákkal napközben gyönyörű élénk színeket és egyenletes videókat, valamint teljesen hihetetlen felvételeket készíthet. Éjszaka az S22 Ultra továbbfejlesztett "átlátszó" lencséjével rendelkezik, így kevesebb fénycsillapítás érhető el. Összességében ez egy jó kamera teljesítmény.
Akkumulátor
A Samsung a korábbi S21 Ultra és S20 Ultra modellekben nagy, 5000 mAh-s akkumulátort használt, és míg az S22 és S22 Plus verziók kisebb akkumulátorokat kaptak, az S22 Ultra akkumulátor mérete kellemesen változatlan maradt.
Szóval... mi a helyzet az akkumulátor üzemidejével? Átlagos használatnál a konkurencia alatt marad, bár kétségtelen, hogy házon belül egész jónak számít, hiszen a Samsung csúcsok üzemideje sosem volt éppen fényes. Nálam 6-7-8 óra kijelző időt sikerült javarészt elérni, függően a beállításoktól és lefedettségtől. Ez elég karcsú ahhoz képest, hogy az iPhone 13 Pro Max egy rosszabb napján is 10 óra felett tudja ugyanezt vagy a saját Huawei P30 Prom is ennél combosabb 2+ éves akkumulátorral.
Az S22 Ultra megkapta a 45W-os töltési sebességet, ehhez szükséges ezt támogató adapter és kábel beszerzése is. Ezekkel egy óra alatt feltölthető az 5000 mAh-s akkumulátor. Természetesen vezeték nélküli töltés is megtalálható 15W sebességgel és a készülék támogatja a fordított vezeték nélküli töltést is, így egyfajta power bankként használható.
Konklúzió
Az iPhone 13 Pro Max kivételes üzemidővel rendelkezik, amihez az S22 nem tud felérni, emellett hosszú szoftvertámogatást és erősebb chipet kapott, de a Galaxy rendelkezik S Pennel, nagy hatótávolságú zoom kamerával, nyitottsággal, Android platformmal és a gyorsabb töltéssel, hogy néhány előnyt említsünk.
A közelgő OnePlus 10 Pro egy másik méltó versenytárs, amely határozottan a tavalyi Galaxy-ból merít ihletet a kamerájához, de egy kis gyorstöltési varázslatot és szoftveroptimalizálást is ad a szupergyors teljesítmény érdekében, alacsonyabb áron.
Valójában az S22 Ultra nagy versenytársa... az S21 Ultra! Igen, a tavalyi Galaxyban nincs S Pen, de az akku mérete egyezik, formája pedig kompaktabb, így is kellően gyors, remek kijelzővel, alapvetően ugyanazzal a kamerarendszerrel és komoly kompromisszumok nélkül.
Érdemes tehát megvenni a Galaxy S22 Ultrát? Igen nehéz a válasz. Az S22 Ultra ugyanis sokkal inkább Note, mint az S széria tagja. Tehát a Note felhasználók és azok számára, akik értékelik az S Pent, ez a legújabb és nagyjából egyetlen lehetőség.
A legnagyobb problémánk az akkumulátorral volt, nem értjük, hogy miért teljesít ilyen gyengén a kapacitása ellenére, valamint a kapott fotók is vagy elképesztően jók vagy fakó, ugyanakkor a zoom kamerák elkápráztató eredményt adnak. A kifinomult dizájn, a lenyűgöző kijelző, az S Pen, az erős processzor, a gyorsabb töltés, ezek mind nagyszerű dolgok.
Tehát igen, az S22 Ultra abszolút ajánlott készülék és várható, hogy szoftverfrissítéssel a fotózási problémákat meg is oldja majd a gyártó.