Samsung Galaxy Z Flip6 teszt
Tovább a Samsung Galaxy Z Flip6 készülékre
- Külső: 5.52
Tudás: 5.51
Minőség: 5.49
A 2024-es kagylós összecsukható Galaxy egy maroknyi finomítást tartalmaz. A nagyobb akkumulátor az egyik ilyen, a viszonylag kis növekedés ennek ellenére nagyon örvendetes. Szintén a listában van egy új elsődleges kamera, a nagy felbontású érzékelő egy fokkal emeli a Flip zoom képességét. Egy másik újdonság az IP-besorolású szilárd anyagok elleni védelem, amely a korábban elérhető vízállóság mellé illeszkedik.
Természetesen van egy új lapkakészlet is, és ha olyan ember vagy, aki megszállottan foglalkozik ezekkel a részletekkel, akkor jó hírünk van, ez a világon mindenhol Snapdragont jelent. A 12 GB-ra ugrott RAM az összes Flip6-hoz is eljutott – ez jobb, mint a legtöbb S24 verzió a csekély 8 GB-os kapacitással.
A fedlap kijelzője továbbra is ugyanaz a dizájn, mint korábban, ellentétben a Moto Razr modelljeivel és azok teljes képernyős felső paneljeivel – talán legközelebb a Samsungtól is láthatunk valami hasonlót. Kicsit reménykedünk abban, hogy kapunk valóban gyors töltést, ez viszont sajnos nem történt meg.
A Samsung Galaxy Z Flip6 külseje hasonlít az elődjéhez, ám jelentős fejlesztéseket kapott a processzor, RAM és kamera terén. Emellett a Samsung most egy kategóriaelső, hét éves szoftvertámogatást ígér, így a készülék hosszú távon is jó választás. Összességében ez a legjobb összecsukható telefon azok számára, akik egy kis méretű, de nagy képernyőjű készüléket szeretnének.
Dizájn, kialakítás, minőség
A Z Flip5 és Z Flip6 külsőleg szinte teljesen azonosak, súlyuk és méreteik is megegyeznek. A legnagyobb vizuális változás a fő kamerák körüli színes gyűrűk megjelenése, amelyek harmonizálnak a hátlappal. A Z Flip6 matt hátlapot kapott, amely kevésbé csúszós, mint a Z Flip5 fényes felülete. Ezen kívül az alsó hangszóró is apró változtatásokon esett át. A Flip6 könnyű és kényelmes a kézben, ugyanakkor olyan prémium érzetet kelt, mint azt egy ilyen árú telefontól reméled.
Összecsukva egy vaskos kis drága technikai kütyü hangulatát adja. Minden tökéletesen illeszkedik egymáshoz nyitva is, mint ha össze van zárva, például az antenna csíkok, amelyek összezáródnak, közvetlenül egymással szemben helyezkednek el. A gombok határozottan kattannak rájuk, a kameraház ezüst árnyalata kontrasztot kölcsönöz a fekete fedőképernyőnek, a szatén vagy matt felület pedig segítenek az ujjlenyomatok elkerülésében.
A Z Flip6 prémium anyagokat használ, úgymint a Corning Gorilla Glass Victus 2 és a megerősített Armor Aluminum keret. Az IP48-as víz- és porállósági minősítés nagyobb védelmet nyújt, mint a Z Flip5 vagy a Razr+. A zsanér működése sima, és kellően ellenálló, hogy véletlenül ne nyíljon ki. A telefon 200.000 hajlításra tervezett, és kényelmesen illeszkedik a kézbe, bár kissé fejnehéz lehet teljesen kinyitott állapotban.
A Flip6 IP48-as besorolással rendelkezik, ami azt jelenti, hogy teljesen vízálló, de Isten irgalmazzon, ha a zsanérba egy homokszem kerül.
A Galaxy Z Flip6 három kamerával rendelkezik, kettő az előlapi kijelző alatt, a másik a belső kijelzőnél található. A színválasztékot tekintve a telefon elérhető kék, menta, ködös ezüst és sárga színekben, valamint a Samsung weboldalán exkluzívként mélyfekete és fehér színekben is.
Mi zavar engem benne?
Ez egy felhajtható telefon. Azok számára, akik szeretik ezt a stílusú telefont, ez nagyszerű, de mivel ez az én véleményem, most megosztom, miért nem választom sajátnak ezeket az összehajtható eszközöket – legalábbis ezeket a kisebb verziókat. Nem akarom elrontani a hangulatot, miután annyi jót mondtam és fogok is mondani a Flip6-ról, de nem vagyok benne biztos, hogy valaha is eljutok ehhez a formához. A flip telefonok nem nekem valók.
A flip telefon használata számomra egyszerűen kellemetlen, és a Flip6 sem más. Az a probléma velük, hogy ahhoz, hogy bármit is csináljunk, ki kell nyitni a telefont. Ellentétben a nagyobb összecsukható készülékekkel, mint például a Galaxy Z Fold6, a belső képernyő az egyetlen, amely valóban hasznos. Bár van fedőképernyő, az inkább helypazarlás a Samsungtól. Olyan kevés funkcionalitást kínál, hogy egyszerűen ki kell nyitni a telefont szinte mindenhez.
Fárasztó minden fontosabb dologért nonstop nyitogatni. Ha értesítést kapok, a válaszhoz ki kell nyitnom a telefont, mert a Samsung borítóképernyő-szoftvere nem ad lehetőséget reakcióra. Képzeld el, hogy ezt újra és újra meg kell tenned stresszesebb helyzetekben, vagy amikor csak egy kezed van szabadon. Gyakran futok vagy edzek, ezért a telefon kinyitását és becsukását - amikor izzadt kézzel vagy trükkös helyzetben gyorsan kell tennem - kerülöm ezzel a telefonnal. Így viszont sokszor nem teszem, nézem meg, amit akartam. Persze nem feltételen rossz ez egy kis digitális detoxnak.
És ez a másik dolog a telefonnal való nyitással és zárással kapcsolatban, hogy nem könnyű megtenni. Egy kézzel nem tudod, mindig két kézre van szükség. Elég gyorsan eljutottam odáig, hogy eleve nyitva hagyom, amikor az íróasztalomon vagy a kanapén fekszem, hogy ne kelljen kinyitnom, bár ez két kiskorú mellett nem épp stresszmentes megoldás.
Nem akarom folytatni a teljesen szubjektív kinyitható telefon ellenérzést, de úgy érzem, hogy minden vélemény megosztása ezzel a formai tényezővel kapcsolatban szükséges azoknak, akik a vásárlás mellett döntenek. Utálnám, ha valaki több mint egy átlag magyar havi munkabért költene rá, és néhány héten belül megbánná.
Kijelző - egy kint, egy bent
A Galaxy Z Flip6 és 5 előlapi kijelzője megegyezik: 3,4 hüvelykes, 720×748 pixel felbontású, 60 Hz-es frissítési frekvenciával és 1600 nit csúcsfényerővel. Őszintén szólva kis fejlesztést vártam volna ezen a téren, mivel a Motorola Razr+ egy 4 hüvelykes kijelzőt kínál, 1272×1080 pixel felbontással, dinamikus, akár 165 Hz-es frissítési gyakorisággal és 2400 nites fényerővel. Talán jövőre.
A Z Flip6 belső panelje 6,7 hüvelykes, 2640×1080 pixel felbontással rendelkezik, és adaptív frissítési gyakorisággal, amely 1 Hz-től 120 Hz-ig terjed. Bár ezekkel az adatokkal ugynaazt tudja, mint a Z Flip5 tavaly, de annál sokkal fényesebb (2600 nit vs. 1200 nit). Erős napfényben könnyen olvasható a belső kijelző, de a külső kevésbé teljesít jól ilyen körülmények között. Ettől függetlenül mindkét kijelző színei kiválóak. Előnyös lett volna, ha a külső és belső kijelzők azonos frissítési gyakorisággal rendelkeznek, mint a Z Fold6-nál, a még egységesebb élmény érdekében.
A belső kijelző másik nagy fejlesztése, hogy a hajtásvonal sokkal kevésbé látható, és kevesebb fodrozódás figyelhető meg az előző modellekhez képest. Főként akkor észrevehető, ha a kijelző sötét vagy kikapcsolt állapotban van, de normál használatkor alig észlelhető.
A Flip6 borítóképernyője kicsit jobban testreszabható, mint a tavalyi, ami arra korlátozott, hogy a teljes képernyős widgeteket lapozhattunk. Most már inkább egy hagyományos kezdőképernyőhöz hasonlít. Továbbra is választhatsz teljes képernyős widgetet, vagy több kisebb widgetet is hozzáadhatsz ugyanahhoz a panelhez. Az eredmény sokkal gördülékenyebb és hatékonyabb, nem kell egy egész panelt egy időzítőnek szentelnem, kis widgetként tudom hozzáadni az időjárási információkat és a naptárat tartalmazó képernyőhöz. Egyszerűen sokkal praktikusabb.
A Samsung viszont gyárilag csak néhány alkalmazás futtatását teszi lehetővé a kis képernyőn. Mások hozzáadásához egy bonyolult folyamatot kell végigcsinálni - bár legalább csak egyszer -, le kell tölteni a Good Lock-ot a Galaxy Store-ból és a Multistar modult ebből, majd hozzá kell adni egy indítót fedlapi widgetként. A Motorola nem bonyolította túl, ott élből adott.
Jó példa erre a Gmail értesítése. E-maileket a legtöbben sokat kapunk egy nap. Értesítés érkezik, van is widget, ám válaszolni már csak nyitott telefonnal lehet. A fedlapi kijelzőn egyszerűen csak törölni lehet a kapott levelet.
Teljesítmény, szoftver és támogatás
Ez egy olyan kategória, amelyet manapság lassan ostobaságnak tűnik leírni egy tesztben. Az olyan telefonok, mint a Galaxy Z Flip6, az elérhető legjobb mobil processzort futtatják, így nincs kérdés sem, hogy vajon megfelel-e a képessége a mindennapokban. A Galaxy Z Flip6 belsejében a Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 for Galaxy rendszerchip található, 12 GB LPDDR5x RAM-mal. A tavalyi modell csak 8 GB RAM-mal rendelkezett, így ez egy üdvözlendő fejlesztés. Ugyanez a chip és RAM-mennyiség található a Z Fold6-ban, a Galaxy S24+ és a Galaxy S24 Ultra készülékekben is. A Z Flip6 két tárhely opcióban érhető el: 256 GB-os modell 499.990 forintért és 512 GB-os modell 549.990 forintért.
Első alkalommal került vaporkamrás hűtés egy Flip modellbe, amely lehetővé teszi, hogy a rendszerchip hosszabb ideig magasabb órajellel működjön túlmelegedés nélkül. A mindennapi használat során a Z Flip6 gyorsan indította az alkalmazásokat, és könnyedén kezelte a többfeladatos munkavégzést. Minden interakció gördülékeny volt.
A Flip6 Android 14 operációs rendszert futtat gyárilag, a Samsung saját One UI 6.1.1 felhasználói felületével. Ez az évek során frissített felület alapvetően rendben van. Egy időben nagy rajongója voltam, de az utóbbi években azt vettem észre, hogy kissé túlzsúfolttá vált, és ideje lenne egy nagyobb frissítésnek. Nem arról van szó, hogy a One UI 6.1.1 rossz lenne, de eljutottunk oda, hogy túl sok minden történik egyszerre. Szerencsére hamarosan jön a One UI 7, remélhetőleg rendszerezik a káoszt.
Még mindig szeretem a One UI általános megjelenését, a négyzetes-ív alakú ikonokat, ahogy a beállítások külön blokkokba vannak rendezve, és nagyrészt az animációk is tetszenek. A One UI jól működik, és közben jól is néz ki. Továbbra is nagy rajongója vagyok a kijelző testreszabási lehetőségeinek, a hangbeállításoknak, az új zárolási képernyő testreszabási eszközöknek és a funkcióknak, amelyekkel a Samsung lehetőséget ad arra, hogy jobb felhasználói élményt állítsak be magamnak a saját ízlésem szerint.
A One UI olyan funkciókat kínál, mint az Edge Panelek (elrejthető, nagyon személyre szabható alkalmazásdokkoló, amit a gyártó hosszú évek óta kínál), a gesztusok támogatása és akár három alkalmazás futtatásának lehetősége a képernyőn. Nagy rajongója vagyok ennek az utolsó funkciónak, még ha néha nem is praktikus. Ráadásul a Samsung elkezdte néhány saját alkalmazását lecserélni a Google megoldásaira (például Üzenetek), amit teljes mértékben támogatok. Sok minden van, amit szeretni lehet, és nagyrészt tetszik, amit a Samsung csinál.
Ahol a "vegyes érzelmek" elkezdődnek, az a rendszerezés. Semmi sem mutatja meg jobban a Samsung rossz szervezettségét, mint amikor egy beállítási területre belépve nem találok meg valamit, majd a képernyő alján egy tipp jelenik meg, amely megmondja, hogy amit keresek, az egy másik területen van. Ez gyakorlatilag a Samsung beismerése, hogy megnehezítik az életet.
Túl sok beállítás és felesleges részlet van, amivel foglalkozni kell. Az alkalmazásfiók kaotikus, a Samsung Wallet pedig alapértelmezés szerint be van kapcsolva, és minden képernyőn jelen van a lehető legzavaróbb módon (itthon pedig el sem érhető). Az alkalmazásváltó feltételezi, hogy ha már megnyitottam, akkor automatikusan a következő alkalmazást akarom látni. Nem tudom, miért, de bosszant.
A Samsung nem rendelkezik gyors hozzáférésű univerzális keresővel, mint amilyen a Google és az Apple telefonjaiban található, ezért telepítenem kellett a Samsung "One Hand Operation+" alkalmazását, hogy bármelyik képernyőről gyorsan keresni tudjak a telefonomban. Nekem ez önmagában nem gond, hiszen jóval a magyar megjelenés előtt is használtam már, de egy olyan felhasználónak, aki csak megveszi és simán használni akarja a telefonját nem biztos, hogy egyáltalán eszébe jut, hogy létezik ilyen opció, csak meg kell keresni, hogy hogyan lehet elérhetővé tenni. A Good Lock minden opciója elérhető kéne legyen gyárilag a készülékeken, ennek hiányában rengeteg, sokszor nagyon hasznos kis funkció létezéséről nem is tud a vásárló.
Szóval igen, sok a panasz, de ezek csak apró bosszantó dolgok a Samsung szoftverével kapcsolatban. Általánosságban mégis szeretem. A Flip6-ot már egy ideje használom, és nem akartam elrakni a fiókba a teszt végeztével azonnal. Miután telepítettem az univerzális keresési funkciót, sokkal könnyebb lett az életem. Valószínűleg neked is tetszeni fog.
A Samsung hét év operációs rendszer-frissítésekkel és biztonsági javításokkal támogatja a Z Flip6-ot. Ez egy méretes lépéssel meghaladja a Z Flip5 négyéves rendszerfrissítését és ötéves biztonsági javításait. A Motorola Razr+ csak három év operációs rendszer-frissítést és négy év biztonsági javításokat kínál referenciaként. Itt minden gyártónak követnie kell a Samsung példáját.
A külső képernyőn a widgetek, a gyors válaszok és néhány kiválasztott alkalmazás található. A belső képernyő kezeli a többit (beleértve a fedőlap néhány módosítását is). A fedőképernyős alkalmazások nem kötelezőek; hozzáadhatod őket a Beállítások > Speciális funkciók > Labs menüpontban, majd kapcsold be az „Külső képernyőn engedélyezett alkalmazások” lehetőséget. Több appot kapsz itt: Google Térkép, Üzenetek, Messages, Whatsapp és YouTube.
Ha megnyitod az egyik alkalmazást a borítóképernyőn, az a belső képernyőre is kerül. A Razr+ szerintem jobban kezeli a kétképernyős flip telefon élményét, mivel kevesebb korlátozása van a külső képernyőn. Ez a megközelítés néha furcsa alkalmazásméretezést vagy furcsaságokat eredményezhet, valószínűleg ez az oka annak, hogy a Samsung itt korlátozza a lehetőségeket.
Ha a három alkalmazás egyike nyitva van a belső képernyőn, majd becsukod a Z Flip6-ot, a fedlap kikapcsol. Ha ezután feloldod a telefon zárolását, megjelenik a fedlap normál felülete. A Samsung ismét úgy gondolja, hogy amikor bezárod a Flipet, akkor készen is vagy a tennivalókkal és nem tartja megnyitva az adott alkalmazást bezárásig. Ha szeretnéd növelni a Z Flip6 rugalmasságát, töltsd le a Samsung Good Lock alkalmazást a Galaxy Store áruházból. Ezzel szinte minden alkalmazást futtathatsz a borítóképernyőn, és többek között módosíthatod a több ablakos funkciókat.
Galaxy AI
A Galaxy AI, a Samsung mesterséges intelligencia eszközkészlete a várakozásoknak megfelelően elérhető a Z Flip6-on. A Jegyzetsegéd, amely a Jegyzet alkalmazáson keresztül érhető el, átszervezheti gondolataid vagy összefoglalhatja azokat. A Bögészősegéd összefoglalókat vagy fordításokat biztosít a Samsung böngésző alkalmazásában. Sajnos magyarul a Galaxy AI számos funkciója nem érhető el.
A Samsung nagyon szeretné, de nem sokat tudok az AI-ról elmondani. Nem használtam sem a hívássegítőt, sem a csevegéssegítőt, sem a fordító alkalmazást nyelvi támogatottság hiányában. Nem szoktam jegyzeteket készíteni vagy hangfelvételeket rögzíteni a telefonjaimon. Nem használom a Samsung böngészőjét, és nem rajzolok a flip telefonjaimon. Ezeket a funkciókat a mindennapjaimon általánosságban - nem mint tesztelő - nem használom, így nem tudom megmondani, hogy hasznosak-e, vagy csak az időnket vesztegetjük velük. A Galaxy AI itt van, és ennyit tudok róla mondani. Az AI nem olyan fontos most, mint ahogyan azt a cégek állítják.
A Galaxy AI szórakoztató aspektusai fotóalapúak. A Sketch to Image segítségével vázlatokból generált képeket hozhatsz létre, vagy javíthatod a meglévő képeket.
A Portré Stúdió funkcióval a Galaxy AI fényképeket készít emberekről, és illusztrációkat készít a négy stílus egyikében (képregény, 3D rajzfilm, akvarell és vázlat). A kapott képeknél látok hasonlóságot az illusztrációk és az eredeti kép között, de a részletek elmaradnak. Mindazonáltal úgy gondolom, hogy ezek a fotófunkciók olyan örvendetes szórakozást adnak hozzá, amit más telefonok nem tudnak.
Fotózás
A Galaxy Z Flip6 azonos kamerával rendelkezik, mint a Z Flip5: egy 12 MP-es f/2.2 ultra-széles kamerával, 123 fokos látószöggel, és egy 10 MP-es f/2.2 szelfikamerával, 85 fokos látószöggel. A legnagyobb fejlesztés az 50 MP-es f/1.8 fő szenzor bevezetése a korábbi 12 megapixeles helyett, amely kettős pixeles autofókusszal, optikai képstabilizálással (OIS) és 85 fokos látószöggel rendelkezik.
A továbbfejlesztett, 50 MP-es főkamera alapértelmezés szerint 12 MP-es képeket készít pixel-binning segítségével, és valósághűbb színeket produkál, mint a Z Flip 5 fő képalkotója, de a telítettség növekedése továbbra is észrevehető. A teljes 50 MP-es felvételek kiváló részleteket és élethűbb színeket mutatnak. A Samsung frissített zoom képessége engem is lenyűgözött.
A 12 MP ultraszéles kamera képei éles részletekkel és nagyon élénk színekkel rendelkeznek. A Samsung torzításkorrekciót alkalmaz ezeken a fényképeken, de a szélek továbbra is természetellenesnek tűnnek.
A szelfikamera finom részleteket rögzít, ám szintén hajlamos túlszaturációra, de összességében szelfik készítéséhez a tesztfotókat leszámítva a fő kamerát használtam, a végeredmény egyszerűen sokkal jobb minden tekintetben.
A videó 4K/60 képkocka/másodperc sebességgel tud rögzíteni a hátsó és a belső kamerákon egyaránt. A fő hátsó kamerák az OIS rendszernek köszönhetően gimbal-szerű simasággal rögzíthetnek videót. Szintén figyelemre méltó a Camcorder Mode, amelyben a telefont 90 fokos szögben összehajtva görgetheti a videót. Könnyebbnek találtam videót készíteni, amikor a telefon teljesen nyitva van, de ez egyén- és helyzetfüggő.
Persze vannak olyan fotós funkciók, amelyeket nem biztos, hogy azonnal észreveszel. Például ez az első Galaxy Z Flip, amely támogatja az Expert RAW-t (az app a Galaxy Store-ból tölthető le), ami azt jelenti, hogy több szerkeszthető fotót készíthet és exportálhatsz, és az Asztrofotózás mód is elérhető az éjszakai égbolt felvételeihez.
Kipróbálhatod a fotósegédet is, amely magában foglalja a Sketch to Image, a Generatív szerkesztés és a Portré Studio alkalmazást. Mindhárom vízjellel látja el a képet, jelezve, hogy mesterséges intelligenciával javították, de lehetővé teszi a felvétel elemeinek átméretezését és hogy további elemeket adj hozzá, vagy szeretteid rajzfilmekké alakítsa. De amint fentebb említettük, még mindig nem vagyok teljesen meggyőzve arról, amit a fotósegéd kínál, hogy hasznos, bár kétségtelenül szórakoztató, ha az ember unatkozik.
Üzemidő
Az üzemidő teszteléséhez Full HD videót streameltünk Wi-Fi-n keresztül maximális fényerő mellett. A Galaxy Z Flip6 4000 mAh-s akkumulátora ebben a helyzetben valamivel több, mint 16 órán át bírta. Ez hatalmas előrelépés a Z Flip5-höz képest, amely mindössze 10 órát teljesített kisebb, 3700 mAh-s akkumulátorával.
A Z Flip6 25W-os gyorstöltést támogat (töltőfej nincs a csomagban), 15W-os vezeték nélküli töltést és 4,5W-os fordított vezeték nélküli töltést. Sokkal jobban nézne ki így 2024-ben egy igencsak magasan árazott, különleges okostelefonnál, ha gyorsabb töltési sebességet kínálna, például a Razr+, a Galaxy S24+ és a Galaxy S24 Ultra 45W-os vezetékes töltési sebességét, de így is 1 óra 36 perc alatt töltötte fel a Flip6-ot 0%-ról 100%-ra. Fél óra alatt éri el az 50%-os töltöttséget megfelelő töltővel és kábellel.
Kapcsolódási lehetőségek
Kapcsolódás terén a Galaxy Z Flip6 támogatja az 5G-t (sub-6GHz, beleértve a C-sávot és az mmWave-et), a Wi-Fi 6E-t, a Bluetooth 5.3-at és az NFC-t. Bár a Wi-Fi 6E egyelőre megfelel, a Samsungnak a jövő biztosítása érdekében tartalmaznia kellett volna az újabb Wi-Fi 7 szabványt, amelyet a Galaxy S24 Ultra kínál.
A hívásminőség nagyon jó, jól kiszűrte a háttérzajokat, és tiszta volt a hangom a hívások során. A kihangosító nem a leghangosabb, de abszolút használható.
Konklúzió
A Samsung Galaxy Z Flip6 jelentős fejlesztés a Z Flip5-höz képest, ideális választás azoknak, akik egy kompakt, összecsukható készüléket keresnek prémium funkciókkal és hosszú távú támogatással.
A világosabb belső képernyő örömmel használható kint, napfényben, a továbbfejlesztett belső gyorsabb teljesítményt tesz lehetővé, a tartósabb kialakítás pedig megvédi a telefont a mindennapi élet veszélyeitől. Sőt, a kevésbé látható gyűrődés azt jelenti, hogy a készülék minden eddiginél könnyebben beleolvad a hagyományos lapos telefonok közé.
Szerettük volna a gyorsabb vezetékes töltés támogatását és a fedőképernyős élmény kifinomultabb felfogását (a Motorola Razr+ mindkét szempontból jobban teljesít, és kevesebbe kerül), de összességében a Z Flip6 továbbra is a legjobb kis összecsukható, köszönhetően csúcskategóriás érzésének és élvezetes Galaxy AI-funkcióinak, kiváló kamerának.
A tesztkészüléket a Samsung Magyarország Zrt. biztosította számunkra.
Előnyök
- Világos belső kijelző
- Javított IP minősítés
- Precíz kialakítás
- Kiváló kamerák
- Hosszú távú szoftvertámogatás
- Kategóriájában vezető frissítési elkötelezettség
- Kevésbé észrevehető gyűrődés
Hátrányok
- Korlátozott előlapi kijelző funkciók gyárilag
- 25W-os vezetékes töltési maximum
- A lapos oldalsó élek nem kényelmesek