TCL 20 SE teszt
Tovább a TCL 20 SE készülékre
- Külső: 7.38
Tudás: 6.38
Minőség: 7.15
Még 2021. januárjában számoltunk be többek között a TCL 20 SE okostelefonról, ami a középkategóriában hatalmas kijelző méretével szeretne kitűnni a tömegből. Már megtanulhattuk, hogy nagyon ritka, hogy nincsen az a fránya “DE…” szócska egy negatív jellemző előtt, a TCL 20 SE esetén olyan hatalmas az a “DE…”, mint a 6,82 colos kijelző.
Külső
Imádok unboxingolni, de sajnos a TCL 20 SE egy teljesen basic, fehér demo dobozban érkezett, ám a készülékhez kapunk egy 10 wattos hálózati adaptert, valamint egy USB-C kábelt.
A TCL dizájnerei nagyon jó munkát végeztek, mert az igényesen kinéző, fekete vagy kék hátlap ránézésre nem kelt olcsó hatást, olyannyira, hogy amikor a sötétkék pulóverem bal zsebéből előkerült az SE, az ismerősöm, akivel beszélgettem, egyből azt mondta, hogy “Ez egy komoly gép, Gábor, nemde?”. Nyilván utána a saját furcsa stílusomban “kiselőadást” tartottam a mobilról, amiből azért kiderült, hogy nem is annyira komoly a gép, de legalább nem kelt látszatra gagyi hatást.
A keret és a hátlap is műanyag, az előlap üveg, ami egy efféle olcsó telefonnál teljesen normális, az egyetlen problémám az volt, hogy a készülék háta felé kicsit benyomódik a műanyag néha.
A hátlapon található a kamera sziget és a kis kezű emberekre tekintettel nem lévén magasra helyezett ujjlenyomat-olvasó, szerencsém, hogy a lapát kezemnek kézre állt.
A baloldalon található a programozást nem tűrő Google Segéd gomb, jobb oldalon pedig a szokásos hármas pihen (hangerő+ki/bekapcs.). A keret teteje a jack csatlakozónak kínál otthont, ahol szomszédjaként vígan éldegél egy másodlagos zajszűrő mikrofon. A keret alja a töltőportnak, a hangszóróknak és a fő mikrofonnak ad helyet. A TCL 20 SE egyidejűleg 2 SIM-et és egy microSD kártyát is képes befogadni.
Hardver
A készülék belsejében pihenő 8 magos Snapdragon 460 nem egy régi szerkezet. Nekem ugyan nem volt tapasztalatom ezzel a processzorral ezelőtt más telefonban, ezért utánaolvastam, hogy más készülékeknél is jellemző-e az az effektus, hogy rengetegszer lelassul, gondolkodik, majd begyorsul.
A Google-höz köthető appokban a gondolkodás közben megjelent egy újratöltés jel, ami pedig nagyon fájt, hogy a Photomath alkalmazásnál 10-20 másodpercet gondolkodott a válaszon a TCL 20 SE.
Nyilván az adott egyenletet és sem oldottam meg gyorsabban, de frusztráló, hogy egy gépre ennyit várni kell. Ez a bizonyíték, miért nem tudnák a robotok átvenni az uralmat.
A tárhely 64 vagy 128 GB, amihez minden esetben 4GB RAM társul, ez a mindennapokban egyáltalán nem tűnik kevésnek. Sajnos nincs rendesen optimalizálva a hardverre a szoftver, így a teljesítményt talán szoftverfrissítésekkel erősíteni tudják.
Szoftver
A TCL 20 SE-n Android 11 fut TCL UI 3-mal, amiről nem tudom eldönteni, hogy kellemesen néz-e ki a sok teljesen kerek vonással vagy azt mondta a szoftvertervező, hogy “Te Ping, láttad, hogy a nagy telefon márkák lekerekített négyzeteket használnak sokszor? Nem előzzük meg mi őket egy teljes körrel?” Erre Ping pedig azt mondta, hogy “De!”
Ezen kívül nagyobb problémáim nem voltak a rendszerrel, teljesen átlagos funkciókkal kecsegtet, rendelkezésre áll a “nem is tudom honnan” szedett edge panel, a sötét mód, a gesztus vezérlés, de ha nagyon szeretnénk, bekapcsolhatjuk az egykezes módot, valamint a mobiladatkímélőt.
Utóbbival van egy szuper sztorim. A telefon beüzemelésekor “spóroljunk!” felkiáltással bekapcsoltam az adott funkciót, amivel elvettem magamtól azt a lehetőséget, hogy megosszam a netet, ami alapból nem egy fontos szempont, de mivel a 20 SE-n a GPS iránytű szenzor híján kissé használhatatlan - legyen szó bármilyen navigációs appról is - meg kellett osztanom a netet a saját telefonommal, ám mivel ezt nem tehettem és a bringás telefon tartómba nem fért el a hatalmas TCL, nem elég, hogy minden második saroknál állhattam meg megnézni jó felé megyek-e, de azt se tudtam, merre nézek, mert a telefon csak a helyzetemet látta. Szóval ti legyetek okosabbak!
A kijelző és a szoftver határán említhető meg az NXTVISION nevű funkció, ami még élénkebbé teszi a készülék színeit, ez szerintem hiányolható funkció, de van. Próbálgattam egymás után nézni ki- és bekapcsolt NXTVISION-nel nézni ugyanazt a képet, de nem vettem észre sok változást.
Kijelző
A megjelenítő egy hatalmas IPS LCD panel 450 nit fényerővel, ami nem mindig elég világos, de erős napsütésben is többnyire olvasható marad max fényerőn a képernyő.
A felbontás 720×1640 pixel, ami a 6,82 colos hatalmas panellel együtt nem jön ki jól, elég szerény a pixelsűrűség, 263ppi egészen pontosan, bizonyos fényviszonyok között észrevehetőek a pixelek, de ebben a kategóriában ez elnézhető probléma, hiszen a színek élénkek és jól néznek ki.
Olyan trendi újdonságokat, mint a 60+Hz-s képfrissítés, nem is vártunk el, az elvárásunknak megfelelően a frissítési ráta 60 Hz, cserébe rendelkezésre áll az SDR-t HDR-ré alakító NXTVISION, ami a promóciós anyagokon nagyon jól mutat, élőben viszont én nem látom a különbséget.
Kamera
A kamera jó minőségét nem is terveztem “I’ve been expecting you!”-val köszönteni, de ha egy jó kamerarendszerre számítottam volna, akkor sem kaptam volna meg. A 16 megapixeles fő szenzor a legjobb része a történetnek, ugyanis átlagos felhasználásra nappal megfelel, éjszaka pedig jobban járok, ha lerajzolom a látnivalót, még akkor is, ha nem egy Ludmann Mihály veszett el bennem, a kamera legalább annyira gyenge sötétben, mint a rajztudásom.
Az 5 megapixeles széleslátótól sem kell sokat várni, a stabilizáció hiánya sajnos nagyon érződik, stabil kéz nélkül vállalhatatlanok a fotók. Lelkesebbeknek ajánlom a tripodot hozzá, azzal lényegesen jobb végeredményt kapunk.
A fotók minőségétől kicsit eltekintve megemlíteném, hogy a kamerák közötti váltás az elvárhatónál lassabb folyamat, másodpercek telnek el úgy, hogy nem készülhet kép sem, ezalatt lehet, eltűnik a fotó témája.
A 2 megapixeles segédszenzorokat, a makrot és a mélységet továbbra is feleslegesnek tartom, ha valamelyik optikát kihagyták volna, cserébe a többi 3 valamivel jobb lenne, akkor simán lehetne mondani, hogy a kevesebb több. A szelfi az előlapon 8 megapixeles, arcfelismerésre képes.
A kamera szoftvere elég sok dologra képes, kezdve a bokeh effektes portré móddal, majd folytatva a kifogásolhatóan fordított AI színnel, ami az embereket meghagyja színesnek, a hátteret fekete-fehérre állítja. Utóbbi mód nagyon látványos tud lenni, bár néha bőrszínű dolgokat színesen hagy, egyéb színeket pedig nem gondol emberinek.
A módok között található a profi, ahol mindent manuálisan lehet állítgatni. Személy szerint telefonon profi módot használni annyira nem szeretek, mint amennyire nem látom értelmét annak, hogy emberek milliós fényképezőkkel automatában fotózzanak.
Továbbá készíthetünk panoráma képeket, erről nekem még mindig az egyetlen egy kamerával rendelkező iPhone 4-em, valamint az elromlott Samsung Galaxy J5-öm jut eszembe, hiszen azokon másképp nem lehetett hatalmas teret megörökíteni. A “Mozgás leállítása” funkciót is használhatjuk, ami gyakorlatilag time-lapse (gyorsított felvétel), csak a magyar fordítás némi problémával küszködik, ez azért egy TCL-től kellemetlen.
Elérhető még a hosszú expozíció, a makro, valamint a lassított felvétel, ami 120 fps-sel tud rögzíteni. Videózni egyébként 1080p@30fps-sel lehet. Erősen gondolkodtam azon, hogy a fényértéket részletezzem, de mivel ez a kamerarendszer nem nyújt csodákat, a specifikációi csupán a számok síkjában maradnak, nyers adat, nem számít.
Egyik barátomnak van egy TCL 10 Pro-ja, megkérdeztem, hogy ez a “remek” fordítás nem vált-e ki belőle negatív érzelmeket, aztán közölte, hogy angolul használja a telefont, eme lifehacket én is javasolnám bárkinek, nem bonyolult a telefonok nyelvezete angolul.
Akkumulátor
Az alsó-közép kategóriában a legegyszerűbb üzemidő téren “nagyot alkotni”, hiszen beleraknak a házba egy nagy, 5000 mAh kapacitású akkut, aztán bírja Idétlen időkig. Az előbb említett, Idétlen időkig című filmet egy töltéssel akár ötször is megnézhetjük, ami nagyjából egy 8 órás program, de így is marad még 8 óra munka és 8 óra pihenés.
A töltő, amit kaptunk a demo dobozban, 10W-os, de a készülék tölthető 18 wattal, így pont kapóra jött a saját telefonom töltő adaptere, ami nevezetesen 18W-os (amúgy a töltési metódus is egyezik? Mert hiába 18W, ha az egyik quickcharge, a másik meg dash charge pl.). Így csak 2,5-3 óra a töltés, nem még több.
Konklúzió
A TCL 20 SE-re jószándékból sem tudom azt mondani, hogy remek telefon, mindenkinek megéri, de gyerekeknek első telefonnak tökéletes, hiszen a kaputelefonnál egy fokkal jobban fotóz, viszont a legtöbb 8-10 évesnek nincs szüksége profi képeket készítő eszközre.
Nyilván a sebesség, az kérdéses, de ha azt nézzük, hogy generációk nőttek fel telefon nélkül, az a sebesség is több a semminél, amit a TCL 20 SE garantál.
A hatalmas akkumulátor pedig azért is jó, mert akár 2-3 napot is ki lehet húzni vele töltés nélkül, így nem történik semmi, ha néha elfelejtjük csatlakoztatni a töltőhöz a telefont. A TCL 20 SE 50.000 forint körüli ára nem nagy tétel telefonos viszonylatban és ezért az árért egy olyan telefont kapunk, ami a hosszú üzemidőt biztosító akkumulátor jóságán kívül “nem jó, de nem is tragikus.”
Előnyök |
Hátrányok |
Hosszú üzemidő |
Egyenetlen teljesítmény |
Jól használható szoftver |
Gyenge kamera |
Bővíthető tárhely |
Alacsony felbontású kijelző |
Írta: H.Gábor