Ulefone Armor 3W teszt
Tovább az Ulefone Armor 3W készülékre
- Külső: 8.21
Tudás: 7.93
Minőség: 7.96
Bevezető, tartozékok
Az Ulefone 14 évvel ezelőtt alakult shenzheni OEM vállalat, amely 2014-től forgalmaz saját brand alatt mobilkészülékeket. A rendszeres olvasók számára nem ismeretlen a név, hiszen több alkalommal is volt tesztelve a gyártótól telefon, legutóbb például az Armor 6E. A cég számára fontos a nemzetközi piac, ezért a fontosabb szakmai kiállításokon - mint amilyen például az idén elmaradt Mobile World Congress - is jelen vannak.
Az Ulefone termékpalettája jól tükrözi azt, hogy van a mobilos piacon egy kiaknázatlan lehetőség. Ez az úgynevezett “rugged smartphone” kategória, vagyis olyan megerősített kialakítással rendelkező telefonok, amelyek nagyon jól bírják a szélsőséges körülményeket. Igazi strapatelefonra csak a felhasználók kis százalékának van szüksége, ezért a kínálat is szűkös. Az ismert márkák gyakorlatilag parlagon hagyják ezt a kategóriát, így egy jó áron kínált, strapabíró telefonnal teremhet babér a „B” brandet képviselő gyártók számára.
Az Ulefone Armor 3W doboza megegyezik az Armor 6E esetében látottakkal, csak éppen dupla akkora méretű. Nem emlékszem, hogy láttam-e valaha ilyen batár nagy és nehéz telefonos dobozt.
A kiegészítőkkel nem fukarkodtak kínai barátaink, ez követendő példa lehetne minden telefongyártó számára. Kapunk egy 2 amperes töltőfejet, egy szabványos méretű, piros Type-C USB kábelt, egy USB Type C – microUSB adaptert, egy USB Type C – OTG kábelt, egy 3,5 mm-es jack átalakítót, egy univerzális tartót, egy tartó szíjat, csavarhúzót a kártyafoglalatok takarólemezének eltávolításához, sok-sok papírt és mindezt még egy jó minőségű üvegfóliával is megfejelik.
Külső, kijelző
Kecses, könnyű és kompakt. Ez az a három melléknév, amelyek határozottan nem jellemzőek az Ulefone Armor 3W-ra. Míg más „survivor” telefonok megpróbálják ötvözni a robusztusságot és az eleganciát, addig jelen versenyzőnk egészen más területre fókuszál. A hangsúly egyértelműen a páncélozott testbe zárt hatalmas akkumulátoron és a nem mindennapi kamerás képességen van. Az utóbbi esetében azért ne azt várjuk, hogy a telefon által lőtt képek minősége alázni fogja a tükörreflexes Digital Single Lens Reflex (DSLR) fényképezőgépünkkel készített fotókat. Egész más lesz a történet lényege, de erről majd később.
Egy dolog biztos, ez az okostelefon nem kényes kezekhez készült. Olyan böszme nagy és nehéz, hogy attól tartok, ha leesik komoly sérülés keletkezik a padlózatban. A 164,8×79,2×18,15 milliméteres grandiózus méretekhez tekintélyes 364 grammos tömeg társul.
Az Ulefone Armor 3W mellőz minden ránk erőltetett, manapság divatos irányzatot. Nincs ronda notch, vicces kameralyuk, motoros szelfikamera, hajlítható kijelző és kamera tengerrel megspékelt üveg hátlap sem. Van viszont IP68/69K védelmi minősítés, vagyis a készülék a lehetséges legnagyobb mértékben por- és vízálló, valamint a magasnyomású víztömegnek is ellenáll. Rendelkezik az amerikai katonai szabvány, a MIL-STD-810G minősítésével is.
A minősítés lényege, hogy extrém mechanikai hatások és hőmérsékleti viszonyok között tesztelik az eszközöket. Ergo az alacsony nyomás, a szélsőségesen magas vagy alacsony hőmérséklet, a só, a por, a sav, a penész, a magas páratartalom és az ütések sem árthatnak az Armor 3W-nek.
A 3W igazi survivor telefon, ezért a megerősített alumíniumötvözetű váz, a 360 fokos, teljes körű védelmet biztosító, az ütési energiát elnyelő, szintetikus gumiból, műanyagból készült készülékház a védelem szerves része. Az mellett, hogy jól nézi ki, a szerkezeti merevségnek is jót tesz a mindkét hosszanti oldalon, három csavarral rögzített fém merevítés.
Baloldalra kerültek a hangerőszabályzók, valamint a programozható PTT (Push-to-talk) gomb a walkie-talkie funkcióhoz, ami azonban nem működik, mert ez a plusz antennával felszerelt, Armor 3WT privilégiuma. Azért nem marad kihasználatlan a narancsszínű kerettel körbevett gomb. Nálam például egyszeri nyomásra a kamerát, nyomva tartva a LED lámpát, kétszer megnyomva pedig a leggyakrabban használt alkalmazásomat indítja.
Jobb oldalán fentre került a bekapcsológomb, alá pedig az ujjlenyomat-szenzor, amelyhez szintén sok okosság társítható. Az érzékelő érintésével működő hívásfogadás, vagy a visszalépés a menüben opciókat rendszeresen használtam is. A feloldás egyébként gyors, de nagyon el kell találni, hogy hol érintjük meg az érzékelőt. Van egész jól működő arcfelismerő is, így a kettőt kombinálva már nem lesz gond a készülék kinyitásával.
Az előlapon a szelfikamera és a szokásos szenzorok mellett a háromszínű, személyre szabható értesítési LED, valamint a sztereó hangszórópár okoz kellemes meglepetést. A telefon felső élén az antenna zárócsavarja, lent pedig a gumírozott védőborítású USB Type-C port kapott helyet.
A csavarokkal rögzített, karbon mintázatú hátlapon az Ulefone feliratú fémlemezke lecsavarozása után férünk hozzá a két nanoSIM és a microSD foglalathoz. Jópofa dolog a lent és fent elhelyezett fűzőszem, ahova a mellékelt hordozópántot szerkeszthetjük fel.
Az 5,7 hüvelykes, 1080×2160 pixel felbontású IPS kijelzőt Gorilla Glass 5 üveg védi. A 424ppi képpontsűrűségű, remek fényerejű panelnek jók a betekintési szögei, ami el is várható egy mostoha körülmények elviselésére tervezett mobiltól. A MiraVision képminőség-javító technológia segítségével a megjelenítést saját szemünkre szabhatjuk, a telítettség, a kontraszt, az élesség, a színhőmérsékletet babrálásával, valamint a szemünk védelme érdekében bekapcsolható kékfény-szűrő segítségével.
Hardver, szoftver
A teljesítményért az Ulefone páncélosában a TSMC 12 nm-es node-ján készülő, MediaTek Helio P70-es lapkakészlet a felelős. A nyolcmagos processzorban kettő négyfős klaszterre vannak szétosztva a feldolgozók. A teljesítményért felelős négy Cortex-A73 mag 2,1 gigahertzen, míg az energiahatékonyságra kihegyezett Cortex-A53 magok 2 gigahertzes órajelen duruzsolnak.
A grafikus megjelenítésért egy 900 MHz-en ketyegő ARM Mali-G72 gyorsító a felelős, 6 gigabájt LPDDR4 RAM rendszermemóriával karöltve. Ehhez hozzájön még 64 gigabájt belső memória, amelyből alaphelyzetben mintegy 56 gigabájt szabad, tehát memóriafronton panaszunk nem lehet.
A hardver bőséges erőtartalékkal rendelkezik, ezért a mindennapi használat során nem kell megakadások miatt idegeskedni, az appok fürgén betöltenek, a háttérfolyamatok sem okoznak észrevehető lassulást. A grafikailag nagyon igényes játékok, mint a Modern Kombat 5 vagy a Real Racing 3 szépen futnak. Az utóbbi játék esetében, amikor is a telefon belső giroszkópját használjuk kormányként, vagyis oldalirányú döntögetéssel irányítjuk az autót, a kislányoknak akár egy fitneszedzést is kivált, a mobil tömegéből adódóan.
Az Ulefone 3W fedélzetén az Android 9 Pie rendszer verziója teljesít szolgálatot, teljesen stock, tehát változtatásmentes formában. Nincs csicsa, processzorzabáló gyártói alkalmazásindító, vagy bloatware kategóriába tartozó, root nélkül eltávolíthatatlan alkalmazások tömkelege. A gyártó pár plusz funkció hozzáadásával dobja fel a felhasználói élményt. Esetükben ezeket a béna fordítású, Segítő (Smart Assistant) menüpont alá csoportosították.
A rendszer teljes mértékben támogatja a magyar nyelvet, bár az extra menüpontokban érdekesen beszéli és vannak lefordítatlan részek. A dupla koppintással történő képernyőzárás, az emeléssel végrehajtható felébresztés, a hálózati menedzser, a LED értesítések személyre szabása, vagy a lefordítással történő némítás a vicces fordítás ellenére frankón működik.
Külön említést érdemel a navigációs panel beállítása. Választhatunk a hagyományos virtuális gombok, vagy három féle gesztusvezérlés között, ami azért elég ritka és jó megoldás ebben a kategóriában.
A Toolbox nevű eszköztár is tele van hasznos dolgokkal, mint a hangmérő, az iránytű, a zseblámpa, a szögmérő, a riasztás, a vízmérték vagy a nyomásmérő.
Kamerák, multimédia
Az Ulefone Armor 3W nem divattelefon, ezért a hátlapra csak egy kamera került. Az f/1.8 apertúrájú, 21 megapixeles Sony IMX230 szenzor PDAF-autofókusszal és tisztességes fényerejű, kéttónusú LED villanóval kiegészítve meglepően jól teljesít. Az előlapi kamera sem maradt le, a teszt szerzőjéről 8 megapixelen lőtte a szelfit. Videofelvétel legfeljebb Full HD felbontásban készíthető 30 FPS-el, jó kép- és hangminőséggel. Kedvenc DSLR fényképezőgépünkkel ellentétben akkor sem lesz gond, ha víz alatt akarunk fotózkodni, ahogyan ebben a videóban a búvárok is teszik. Van külön víz alatti mód a gyorsbeállítások panelen, melyet UnderWater néven fogunk megtalálni.
Az alábbi tesztképek születtek a gyári kameraalkalmazással, automata módban.
A képek teljes méretben itt láthatóak.
Fotós képességek tekintetében, jó fényviszonyok között a dinamikatartomány, a vonalélesség és részletek rendben vannak, a színek valószerűek, bár néha túltolja egy kicsit. A HDR mód inkább csak ront az egyébként korrekt dinamikatartományon, ritkábban is használtam. A sötétebb területeken egy kicsit mos az algoritmus, ennek következményeképpen kicsit zajosak a fotók. Gyengébb fényviszonyok mellett az elkészült képek minősége egész jó, ami meglepő és örömteli.
A Camera2 API támogatás a RAW formátumú képek mentése kivételével teljes. Pro módban a fehéregyensúly, az expozíció és az ISO-érték szabadon babrálható a szög egyszerű és butácska kameraalkalmazásban. Most is, mint sokszor ezelőtt, javaslom az Open Camera app leöltését a Play Áruházból, mert minden téren jobb eredmény érhető el vele.
Zenei oldalról teljesen korrekt a produkció, előlapi sztereó hangszórók hangereje és hangminősége nagyon jó. Filmek nézése közben remekül előjöttek a mély és magas hangok, a zenék is szépen szóltak, az integrált Smart PA audio chipset éreztette a hatását. Az RDS-információk megjelenítésére is képes FM-rádió sem maradt ki a repertoárból, ami szintén jó pont.
Adatkommunikáció, üzemidő, végszó
Az Ulefone Armor 3W lecsavarozható takarólemezkéje alatt, két nanoSIM és egy microSD kártya bújik meg. Természetesen minden hazai LTE sáv támogatott, így a B20-as 800 MHz-es LTE sáv is. A beszélgetési hangminőség kiváló, nem volt panasz a másik oldalon, a zajszűrő mikrofonnak hála és zajos környezetben is érteni lehetett a másikat.
A kétcsatornás Wi-Fi modem nagyon jó érzékenységgel rendelkezik. Bluetoothból egy kicsit öregecske 4.1 jár. Ennek ellenére a telefon és az általam használt, a képen látható új gyártó ,,In ear” kialakítású, azaz agybadugós fülese és a kínai helyzet miatt május 10 után újrainduló, bérgyártást végző cég okosórája között remekül működött egyidejűleg a Bluetooth kapcsolat. Szenzoros téren is korrekt a felhozatal, igazából van minden, kapunk NFC-t is, csak az a fránya infra hiányzik.
A navigációs modul a földi antennák és routerek mellett a GPS, a GLONASS és a BeiDou műholdcsoportok jeleit is használja. Szabad ég alatt pillanatokon belül talál jelet, a pontosságról a lenti kép árulkodik. Szóval, ha nem lenne egyértelmű: pontosság +/- 0 méter, nem láttam még ilyen értéket telefontól. This is incredible!
A telefont a piszok jó GPS és az a tény, hogy akár -40 és +80 Celsius-fok között használható, ideális motoros navigációs eszközzé varázsolja. Motoros túra alkalmával, több alkalommal és több telefonnal (a két legnagyobb okostelefon-gyártó termékei) megtörtént, hogy a navigáció közben a napon felforrósodtak, kikapcsoltak, vagy lestek és összetörtek. Nem kicsit fáj, ha az ember félmillió forintból alig kap valamit vissza telefonvásárláskor és akkor egy Ulefone nevű akármi körbe röhögi egy hosszabb túra alkalmával.
Üzemidő tekintetében szintén brillírozik az Armor 3W. A páncélruha alatt megbúvó 10300 mAh kapacitású, Lithium-Ion-Polymer akkumulátort ritkán kell etetni. Az én használati szokásaimmal, 14 óra 26 perc kijelzőidővel, 114 óra 11 perc működési idővel merült 20%-ra. Magyarul, nem egész 5 nap aktív használat után, miközben bőven 14 órán keresztül nyomkodtam a kijelzőt, merült 80%-ot. A maradék 20%-ból felét átadhatjuk egy másik mobilnak napközben, majd utána esteféle keressünk egy konnektort.
Kétórányi YouTube videónézés alatt 7%-ot csökkent a töltöttség. A Work 2.0 battery life tesztben 19 óra 56 perces eredményt produkált a mobil. Az akkumulátort feltölteni a mellékelt hálózati adapterrel, 20-ról 97%-ra 3 óra 58 perc alatt lehet. Érdekes, 80%-ra ,,pikk-pakk” feltölt (átlagosan 3805 mA a töltő áramerősség), majd utána csiga lassan vándorolnak az elektronok.
Az Ulefone Armor 3W egy igazi túlélő telefon, nem kell semmitől félteni, lehet ütni-verni és lehet is vele nagyot ütni, ha úgy alakul. Nem mellesleg hardveres és szoftveres részről is teljesen rendben van, leszámítva az extra kiegészítéseknél lévő humoros melléfordításokat. Multimédia tekintetében is egész jó a történet, a kamera jó, akár víz alatt is fotózgathatunk. Az előlapi sztereó hangszórók szépen szólnak. Adatkommunikációs téren is szinte minden adott a boldogsághoz. Túrázáshoz a GPS fenomenális, melyet csak az üzemidő tud überelni.
Negatívumként megemlíthető a 3,5 mm-es jack csatlakozó hiánya, bár survivor telefonokra az össze-vissza lógó zsinór miatt amúgy sincsen sok értelme a plusz kimenetnek. Bazi nagy és nehéz, ami pár nap használat után már nem fog feltűnni. Egyébként ez a telefon nem is pálcika embereknek és csajoknak készült, úgyhogy aki ilyet vesz, ne sírjon. Az ujjlenyomat-szenzor túl kicsi és az elhelyezését is szokni kell, ezért sokat téveszt. A tipikus felhasználói kör nem irodai körülmények között használja a mobilt. Az olajos és koszos kezet amúgy sem preferálja egyetlen biometrikus azonosító sem, így a legtöbben nem is aktiválják a strapatelefon tulajdonosok közül.
Szóval kinek ajánlott az Ulefone Armor 3W és a kategória társai? Azoknak, akik munkájuk, vagy szabadidős tevékenységük miatt nem tudnak és nem is akarnak vigyázni a telefonjukra. Műhelyben, építkezésen dolgoznak, horgásznak, vadásznak, túráznak, extrém sportokat űznek, vagy egyszerűen csak olyan profik, akik a saját életük kockáztatásával is elvégzik a feladatukat.
Az Ulefone Armor 3W fekete vagy narncs színben, az ingyenes Priority Line/EU Priority Line (DPD) szállítást választva, amely vám- és áfamentes küldést biztosít, most 240 USA dolláros áron vásárolható meg, ami biztosítással együtt durván 77 ezer forint.
A tesztben szereplő ,,In ear” kialakítású, azaz agybadugós Tranya Rimor fülhallgató most most 79,99 USA dollár helyett, a KA50TR01 kuponnal csak 39,99 dollár! Vám- és áfamentes küldéssel, valamint a biztosítással megnövelt ár 46,99 dollár, ami 14 ezer forint.
Kastély Béla